Planujesz spisać postanowienia noworoczne? Super! Początek nowego roku to idealny moment na pozbycie się złych nawyków, także urodowych. Przyznaj się sama, ile razy kładłaś się spać z wilgotnymi włosami, opalałaś się bez kremu z filtrem czy używałaś szminki nie pierwszej świeżości? Spokojnie, na zmiany masz cały rok!
Pielęgnacja włosów, pielęgnacja stóp, pielęgnacja dłoni, ciała i cery… Najlepiej, jeśli lista, na której spiszesz postanowienia noworoczne, będzie podzielona na kilka kategorii, wtedy na pewno o niczym nie zapomnisz. Łatwiej ci też będzie ustalić kolejność działania – zacznij od jednego dobrego nawyku, np. codziennego wklepywania kremu, by zadbać o nawilżenie twarzy, a kiedy już wejdzie ci to w krew, wyrabiaj następne rytuały pielęgnacyjne. Gotowe? To teraz zobacz, co możesz zrobić, by zadbać o siebie jak najlepiej, a „postanowienia noworoczne” zapisać w notesie jako udane.
1. Uporządkuj kosmetyki
Zarówno te do pielęgnacji, jak i do makijażu. Sprawdź ważność kosmetyków. Przeterminowane kremy czy pomadki mogą ci poważnie zaszkodzić. Konserwanty dodane do nich mają określoną trwałość, a w preparacie ich pozbawionym, pod wpływem tlenu i słońca mogą rozwijać się grzyby i bakterie. W kosmetykach stopniowo zmniejsza się też ilość witamin C, E czy A. Dlatego sprawdź, czy na kosmetyku jest rysunek słoiczka, a pod nim liczba miesięcy – 6 M, 12 M, 24 M, to informacja od producenta przez jaki czas po otwarciu krem czy tonik może być używany. Pamiętaj, też że do najszybciej psujących się należą kosmetyki z dużą zawartością wody. Wyrzuć też wszystkie preparaty, które zmieniły wygląd rozwarstwiły się, zaczęły brzydko pachnieć. Po zrobieniu porządków możesz przejść do kolejnych działań.
2. Znajdź swój problem, czyli idź na dermokonsultacje
Nawet jeśli wydaje ci się, że doskonale wiesz, jak używać kosmetyków do twarzy czy włosów, możesz popełniać jakieś błędy. Gubisz się podczas wyboru odpowiedniego kremu? Tym bardziej oddaj się w ręce specjalisty. Dermokonsultantka po tym, jak wypyta cię o dotychczasową pielęgnację, a także kiedy zbada twoją cerę za pomocą specjalnych urządzeń, będzie mogła ocenić jej nawilżenie, gładkość czy stan naczynek krwionośnych i liczbę przebarwień. W lustrze tego nie zobaczysz! Dowiesz się też, w jakim stanie znajdują się cebulki włosów, ile ich wyrasta z jednego mieszka i jakiej są grubości.
3. Dobierz kosmetyki do swojego rodzaju skóry
Po oczyszczeniu szafki w łazience, będzie to potrzebne, ale spokojnie, jeśli jesteś już po dermokonsultacjach, przyjdzie ci to bez trudu. Pamiętaj tylko, że cera tłusta, mieszana i sucha to różne rodzaje skóry, które wymagają innej pielęgnacji. Nawilżenie skóry twarzy oczywiście jest niezbędne w każdym przypadku, ale poszczególne typy cery potrzebują preparatów o innej konsystencji. Lżejsze, bogate w kwas hialuronowy, witaminę C, wyciągi z aloesu czy ziół przydadzą się skórze przetłuszczającej się i mieszanej. Gęstsze, z dodatkiem olejków, masła shea pokocha ta skłonna do przesuszeń. Każda z tych cer może być dodatkowo wrażliwa i gwałtownie reagować podrażnieniem czy zaczerwienieniem na wiatr, słońce lub źle dobrane kremy i mleczka. Wtedy szczególnie dobrze sprawdzają się dermokosmetyki, posiadające łagodny i hipoalergiczny skład.
4. Dbaj o wygląd i kondycję skóry twarzy
Do noworocznych postanowień obowiązkowo dopisz codzienny, staranny demakijaż i oczyszczanie. Koniec z kładzeniem się spać w pełnym makijażu ;-). Wieczorem, aby naskórek mógł przyjąć krem i zregenerować się podczas nocy, musisz oczyścić go z makijażu i kurzu. Użyj płynu micelarnego, olejku lub żelu myjącego czy mleczka. Kolejne postanowienie? Podczas mycia nie trzyj skóry. Wystarczy lekki masaż opuszkami, aby rozpuścić nagromadzone na skórze zanieczyszczenia. Potem spłucz i – tu kolejne postanowienie! – koniecznie użyj toniku lub wody termalnej w aerozolu. Często zapominamy o kosmetykach tego typu, a rewelacyjnie odświeżają skórę i przywracają jej prawidłowy odczyn pH. Rano oczyść buzię z wyprodukowanego podczas snu sebum, stonizuj cerę i wklep krem na dzień, najlepiej z filtrem UV. Skóra będzie promienna, nawilżona i odżywiona.
5. Odżywiaj włosy, by nadać im blask i piękny wygląd
Wciąż zapominasz o stosowaniu odżywki? Wpisz jej używanie po każdym myciu do swoich postanowień. Działa ona głównie na powierzchni włosa, wygładza łuski, ułatwia rozczesywanie i dodaje blasku. Ale to nie koniec. Dwa razy w tygodniu stosuj maskę regenerującą, jest silniejsza w działaniu niż odżywka, gdyż wnika głęboko pod łuski aż do trzonu włosa. Wypróbuj koniecznie dobre kosmetyki bez SLS (detergent Sodium lauryl sulfate), parabenów i silikonów. Postaw na te regenerujące z dodatkiem keratyny, miodu, kwasu hialuronowego, protein mlecznych czy jedwabiu.
6. Dopasuj ochronę skóry do warunków atmosferycznych.
Przed każdym opalaniem zadbaj o ochronę skóry przed słońcem. Zrób rachunek sumienia, czy podczas ostatniego wypadu na narty lub letniego urlopu zużyłaś przynajmniej jedną tubkę kremu i jedną butelkę balsamu z filtrem? Pamiętaj, że naskórek wystawiony na działanie słońca dużo szybciej się starzeje, a nadmiar promieniowania UV grozi chorobami skóry. Dlatego tak bardzo ważne jest używanie przed każdym wyjściem z domu kremów z filtrem. Najczęściej na samą twarz potrzebujesz preparatu w ilości płaskiej łyżeczki od herbaty, a na ciało około 3 łyżek. Dopasuj też dobór kosmetyków do panującej na zewnątrz temperatury. Zimą stosuj kosmetyki z mniejszą zawartością wody, latem możesz stosować lżejsze emulsje.
7. Nie zapominaj o dłoniach i stopach
Pamiętasz, że dłonie to twoja wizytówka? Super! Wyrób w sobie nawyk wcierania w nie kremu po każdym myciu, a grubszą warstwę kosmetyku wmasowuj przed położeniem się do łóżka. Wtedy ma szansę dobrze wniknąć w skórę. Wieczorem spróbuj również nie zapominać o stosowaniu kremu do stóp. Ponieważ ich naskórek jest pozbawiony gruczołów łojowych, ale za to bogaty w gruczoły wydzielające pot, łatwo się przesusza i twardnieje. W drogerii z dermokosmetykami znajdziesz pełen przegląd specjalistycznych produktów do pielęgnacji stóp: sole, peelingi, profesjonalne tarki i oczywiście kremy. Najlepiej gęste, bogate w oleje i mocznik, nawilżające i zapobiegające nadmiernemu rogowaceniu pięt. Ich piękny wygląd docenisz, jak tylko zrobi się cieplej. Nie będziesz też musiała gorączkowo umawiać się na pedicure.
8. Ćwicząc regularnie, pamiętaj o kosmetykach poprawiających elastyczność skóry
Niezależnie od tego, czy biegasz, wyginasz się na siłowni, czy skaczesz na trampolinie, dodaj do noworocznych postanowień stosowanie kosmetyków ujędrniających. Dodatek kofeiny, olejków cytrusowych, witaminy C pobudza syntezę kolagenu w komórkach, a skóra staje się bardziej sprężysta. Wklepuj je dwa razy dziennie, w tym koniecznie po ćwiczeniach, kiedy skóra jest rozgrzana, a ciało stanie się gładsze i miłe w dotyku.
9. Nie eksperymentuj z jakością - wybieraj sprawdzone i polecane produkty
To kolejne postanowienie, które warto zapamiętać. Ileż to razy zdarzyło ci się wyrzucać kolejny krem, który się nie sprawdził? Albo mieć kolekcję kilku niedrogich balsamów, z których używasz jednego, bo reszta okazała się słaba? W tym roku zamiast w ilość, idź w jakość. Czytaj składy, wsłuchuj się w rady specjalistów, kupuj w takich miejscach, gdzie wiesz, że były przechowywane odpowiednio, czyli m.in. dobrych drogeriach.
10. Uśmiechaj się i żyj pełnią życia
Tak! Spróbuj sama, to nic nie kosztuje, a zmienia zarówno twój nastrój, jak i postrzeganie ciebie przez innych. Uśmiech łamie bariery i otwiera wszystkie drzwi. Naukowcy ze Szkocji wykazali też, że gdy się uśmiechasz, dla patrzących na ciebie ludzi stajesz się bardziej atrakcyjna! To będzie dobry i piękny rok. Korzystaj z tego!