Największą zaletą olejków jest duża zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, przeciwutleniaczy oraz związków mineralnych. Dostarczają skórze wiele niezbędnych składników odżywczych, które łagodzą, odżywiają oraz pomagają zwalczać problemy skórne. Olejki są kosmetykami naturalnymi, jeśli więc mamy skłonność do alergii, przed zastosowaniem koniecznie zróbmy próbę uczuleniową.
DLACZEGO WARTO STOSOWAĆ OLEJE?
Dogłębnie nawilżają i uelastyczniają skórę twarzy, przywracając jej równowagę wodno-tłuszczową. Stosując oleje roślinne, dostarczamy skórze NNKT (nienasycone kwasy tłuszczowe) i tym samym zapewniamy jej niezbędne składniki do prawidłowego funkcjonowania. Poza kwasami tłuszczowymi oleje dostarczają skórze szereg innych, cennych składników, m.in. witaminy, antyoksydanty i fitosterole. W przypadku włosów – oleje wspierają naturalne sebum (którego zadaniem jest przemieszczanie się wzdłuż włosa i utrzymywanie nawilżenia). Olejki do włosów zapewniają więc ochronę i nawilżenie, którego włosy tak bardzo potrzebują.
OLEJ ROŚLINNY, OLEJEK KOSMETYCZNY CZY ETERYCZNY
OLEJE ROŚLINNE
Pozyskuje się je z części roślin, m.in. w procesie tłoczenia na zimno. Mają właściwości okluzyjne, czyli zabezpieczające przed utratą wody. Aplikujemy je na skórę, np. do masażu, zabiegów olejowania włosów lub jako bazę do kosmetyków (np. peelingów).
OLEJKI KOSMETYCZNE
To gotowa mieszanka składników. Znajdziemy w niej jeden lub kilka olei roślinnych, które stanowią bazę kosmetyku, a także różnego rodzaju składniki aktywne.
OLEJKI ETERYCZNE
To substancje o lotnych właściwościach, pochodzenia roślinnego. Stosuje się je w aromatoterapii oraz w kosmetyce jako substancje aktywne lub konserwanty. Olejki eteryczne są mocno skoncentrowane, dlatego rozcieńcza się je innymi składnikami.
JAK APLIKOWAĆ OLEJEK NA SKÓRĘ?
Istnieją dwa sposoby aplikacji kosmetyków w oleju. Stosujemy je na czystą i suchą skórę albo na wilgotną po prysznicu. Kilka kropli oleju mieszamy na dłoni, a następnie rozprowadzamy na twarzy małymi, okrężnymi ruchami. Można też dodać kilka kropli olejku do kąpieli w celu delikatnego nawilżenia.
NAJPOPULARNIEJSZE OLEJE ROŚLINNE W KOSMETYKACH
OLEJ ZE SŁODKICH MIGDAŁÓW odżywia, tonizujące i zmiękcza, nie jest bardzo tłusty oraz łatwo się wchłania. Sprawdza się w przypadku skóry wrażliwej i podrażnionej. Zawiera kwasy omega-6 i omega-9 oraz witaminy A i E, które chronią komórki przed wolnymi rodnikami.
OLEJ JOJOBA zapewnia równowagę naskórka. Zawiera składniki antyoksydacyjne: witaminę E i A oraz fitosterole. Sprawia, że skóra sucha zostaje nawilżona i zregenerowana, a skóra mieszana i tłusta odzyskuje równowagę. Stosuje się go też do pielęgnacji włosów. Uważany jest za jeden z najbezpieczniejszych olejów do pielęgnacji.
OLEJ ARGANOWY nawilża wszystkie rodzaje cery, zarówno młodą, jak i dojrzałą skórę. Jest pozyskiwany z owoców marokańskiego drzewa arganowego. Stosuje się go do pielęgnacji ciała, włosów, paznokci i twarzy. Zawartość witaminy E nadaje mu właściwości przeciwutleniające i regenerujące. Zapobiega starzeniu się skóry, zmniejsza zaczerwienienia i przeciwdziała trądzikowi.
OLEJ Z NAGIETKA łagodzi skórę wrażliwą i drobne oparzenia posłoneczne. Nie poleca się go osobom uczulonym na rośliny z rodziny astrowatych.
OLEJ KOKOSOWY najczęściej stosuje się do pielęgnacji włosów, z wyjątkiem cienkich i puszących się. Do twarzy używany jest ze względu na właściwości okluzyjne, czyli chroniące przed utratą wilgoci. Nie poleca się go do skóry tłustej ze względu na jego wysoką komedogenność. Można go za to stosować bez ograniczeń jako balsam natłuszczający do skóry nóg czy rąk.
KIEDY OLEJE NIE SĄ WSKAZANE W PIELĘGNACJI SKÓRY I WŁOSÓW?
Każda skóra ma inne potrzeby, które należy uwzględnić, dobierając olejek do twarzy. Istotna jest już sama konsystencja produktu. U osób z tłustą cerą sprawdzają się lekkie, szybkoschnące oleje. Z kolei cięższe olejki chronią suchą skórę przed utratą wody, zostawiając na niej lipidowy film. Warto zwrócić uwagę na sposób pozyskania cieczy. Osoby zmagające się z uczuleniami i alergiami skórnymi powinny skłonić się w stronę rafinowanych olejów. Podczas oczyszczania eliminuje się ich charakterystyczny kolor i zapach, który mógłby podrażnić wrażliwą skórę. W przypadku włosów należy brać pod uwagę ich strukturę, ponieważ zabieg olejowania może mieć na nie różny wpływ. Zabieg ten niestety nie jest dla każdego. Szczególnie osoby borykające się z problemem tłustej skóry głowy i cienkich włosów powinny unikać nakładania olejów, ponieważ włosy zostają nadmiernie obciążone podczas takiego zabiegu.
JAK DOBRAĆ OLEJKI DO SKÓRY?
SKÓRA SUCHA – sprawdza się większość olejów o działaniu odżywczym: z awokado, arganowy, z kiełków pszenicy, ze słodkich migdałów i z ogórecznika.
SKÓRA PODRAŻNIONA – zastosowanie mają oleje łagodzące, bogate w kwasy omega-3, np. olej z nagietka. Sprawdzi się też olejek z awokado i orzechów makadamia. Oleje te pomagają odbudować warstwę hydrolipidową.
SKÓRA TŁUSTA – najlepiej jest wybierać olej jojoba, z czarnuszki lub orzechów laskowych. Są dość suche w momencie aplikacji, przywracają równowagę skórze, wpływając na jej pH i wydzielanie sebum, a przy tym nie zatykają porów i szybko się wchłaniają.
SKÓRA Z OZNAKAMI STARZENIA – najlepsze będą olejki regenerujące, np. z owocu dzikiej róży, pestek moreli, wiesiołka lub ogórecznika.
SKÓRA POZBAWIONA BLASKU – sprzymierzeńcem jest olej marchewkowy, który daje efekt blasku, a także poprawia koloryt skóry. Podobnie działa olej z pomidorów i z awokado.