Węgiel aktywny robi zawrotną karierę w kosmetykach. Jest w kremach, maskach, żelach, a nawet pastach do zębów. Skąd bierze się popularność tego znanego od lat i w 100 procentach naturalnego składnika?

Ten modny ostatnio składnik kosmetyków powstaje podczas przetwarzania surowców naturalnych: torfu, drewna, a także pestek i łupin, np. kokosa. Proces odbywa się w ściśle określonych warunkach fizykochemicznych, w temperaturze 600–900 stopni Celsjusza, bez dostępu tlenu, by węgiel został „zaktywowany”. Powstały w ten sposób składnik jest sproszkowany i ma porowatą strukturę, dzięki czemu posiada duże właściwości absorpcyjne i świetnie sobie radzi m.in. z pochłanianiem nadmiaru sebum ze skóry. Jest w stanie wchłonąć nawet 1000 razy więcej toksyn, niż wynosi jego ciężar. W wyniku różnicy ładunków węgla i zanieczyszczeń toksyny z powierzchni skóry oraz z jej głębszych warstw są przyciągane jak magnesem. Dlatego kosmetyki z tym pierwiastkiem stosuje się przede wszystkim do oczyszczania skóry i dodaje do receptur żeli, mydeł, peelingów i past do zębów. Można spotkać czarne szczoteczki do zębów o działaniu dezynfekcyjnym, nitki dentystyczne czy pałeczki do uszu. Węgiel aktywny stanowi tarczę ochronną dla skóry przed zadymionym powietrzem, dlatego odgrywa główną rolę w recepturach preparatów antysmogowych. Jest również używany do odświeżania powietrza i wody. Co ważne, jest pozbawiony toksyn, nie powoduje alergii i podrażnień.
Żele i emulsje z węglem aktywnym
oczyszczają skórę, zwężają pory, pochłaniają nadmiar sebum, wygładzają cerę, rozjaśniają ją i wyrównują jej koloryt. Odkażają, łagodzą stany zapalne, działają antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
Kremy
z węglem aktywnym chronią przed zanieczyszczeniami powietrza oraz nawilżają skórę, nie przetłuszczając jej. Działają rozświetlająco, antybakteryjnie i normalizująco.
Maski do twarzy
z dodatkiem sproszkowanego węgla działają oczyszczająco. Pochłaniają zarówno zanieczyszczenia powietrza, które gromadzą się na twarzy, jak i pozostałości po kosmetykach. Ze względu na czarny kolor cieszą się dużą popularnością na Instagramie.
Szampony
z dodatkiem węgla dokładnie oczyszczają skórę głowy, usuwają z niej brud, kurz, martwy naskórek, pozostałości po środkach do stylizacji oraz nagromadzone sebum. W efekcie ich działania skóra głowy staje się czysta, świeża, oczyszczona i dotleniona. Dzięki temu włosy lepiej rosną i są mocniejsze. Można kupić gotowy szampon z węglem lub rozkruszyć pastylkę węgla (tego, którego używamy na kłopoty żołądkowe) i dodać do szamponu.
Czarne pasty do zębów
skutecznie usuwają plamy na zębach, nie uszkadzając szkliwa. Pochłaniają z ich powierzchni związki garbnikowe, które się tam gromadzą, gdy pijemy dużo kawy czy herbaty. Kombinacja węgla czarnego i białego (japońskiego) w recepturach past pomaga zachowywać naturalną biel zębów i wzmacnia efekt przeciwbakteryjny.