Każda cera ma swoje specyficzne potrzeby. Żeby je zaspokoić, niezbędny jest odpowiedni zestaw kosmetyków. Warto pamiętać, że pielęgnacja twarzy nie polega wyłącznie na aplikacji kremu na dzień czy na noc. Rozpoczyna się już na etapie oczyszczania, dlatego także składy żeli myjących czy płynów micelarnych mają znaczenie. Oczywiście liczy się też stosowanie nie tylko codziennych kosmetyków, ale też wspieranie skóry maskami czy peelingami. Za każdym razem, zanim zdecydujemy się na zastosowanie więcej niż jednego kosmetyku – a powinniśmy stosować ich kilka zarówno rano, jak i wieczorem – sprawdźmy, co zawierają. Po pierwsze dlatego, że niektóre duety składników nie są wskazane, po drugie, żeby wzmocnić efekt, który chcemy osiągnąć.
SILNE DZIAŁANIE OCHRONNE
Chcemy opóźnić efekty fotostarzenia i regularnie sięgamy po kremy z wysokimi filtrami? Powinnyśmy wiedzieć, że w połączeniu z witaminą C produkt z SPF staje się bardziej efektywny. Takie zestawienia eksperci nazywają wręcz złotym standardem odmładzania. Sekret tkwi w silnie antyoksydacyjnym działaniu witaminy C. Jeśli więc zastosujemy serum, które ją zawiera, kolejnym krokiem może być nie krem na dzień, a właśnie produkt z wysokim filtrem.
SPOSÓB NA UKOJENIE
Jeśli mamy skórę wrażliwą, zapewne nie jest nam obce uczucie pieczenia i swędzenia. Zaczerwienienia to codzienność? A może skóra regeneruje się po inwazyjnym zabiegu kosmetycznym? Żeby poczuć ulgę, sięgnijmy po zgraną parę składników: prebiotyki i kwasy PHA. Pierwsze pomagają odbudować mikroflorę bakteryjną, która odpowiada za prawidło we funkcjonowanie skóry, a szczególnie jej mechanizmy obronne. Z kolei kwasy mają bardzo łagodne działanie złuszczające. Suma ich działania: wyciszenie i naprawa.
DUET ROZJAŚNIAJĄCY
Wracamy do witaminy C. Nie wszystkie komponenty kosmetyków są jej konkurentami. Połączmy ją z kwasem ferulowym, a efekt wyrównania kolorytu cery mamy jak w banku. Dobrym wyborem będą produkty, które łączą w sobie oba składniki, możemy też wybrać osobne, ale upewnijmy się, czy kwas askorbinowy jest w stabilnej formie (funkcję stabilizatora często stanowi właśnie kwas ferulowy). Ten duet sprawdzi się przy przebarwieniach i trądziku.
PODWÓJNA DAWKA UJĘDRNIENIA
Aktywne substancje, które mogą być alternatywą dla retinolu? Niacynamid i peptydy! Jeśli nasza skóra jest wiotka i przez to zmarszczki stały się bardziej widoczne, a jednocześnie wrażliwa, ten duet będzie jak znalazł. Peptydy działają łagodnie, a przy tym bardzo skutecznie. Stymulują syntezę kolagenu i elastyny oraz macierzy pozakomórkowej, przyspieszają procesy naprawcze, wygładzają zmarszczki. W połączeniu z przeciwzapalnym niacynamidem, który wycisza pracę gruczołów łojowych i działa rozjaśniająco, zyskują dodatkowe wsparcie.
KOLEJNOŚĆ MA ZNACZENIE!
Liczy się nie tylko odpowiednie łączenie składników, ale też kolejność aplikacji danych kosmetyków. Pamiętajmy, że po oczyszczeniu twarzy należy zastosować tonik, następnie krem i ewentualnie olejek. Kremy z filtrem aplikujmy także na krem, ale przed makijażem.
PEELING ENZYMATYCZNY A TONIK/KREM Z KWASAMI
Peeling enzymatyczny uznaje się za najbardziej delikatną formę złuszczania martwego naskórka. Jego działanie polega na tym, że zawarte w nim enzymy (najczęściej z owoców – bromelaina z ananasa i papaina z papai) rozpuszczają warstwę rogową naskórka. Kosmetyki z kwasami w składzie, takie jak tonik czy krem, również mają właściwości złuszczające, z tego też względu bezpośrednio po peelingu enzymatycznym nie ma potrzeby nakładania kosmetyków o takim działaniu. Zbyt intensywna eksfoliacja może prowadzić do podrażnienia i wysuszenia naszej skóry, wynikiem czego będzie ona sucha oraz bardzo wrażliwa.