Holistyczne podejście do pielęgnacji jest znane od wieków. Już w starożytności uważano, że piękne ciało to zdrowe ciało. Dziś czerpiemy z tamtej mądrości, ale wykorzystujemy współczesną wiedzę, żeby jak najlepiej zatroszczyć się o siebie. Holistyczna pielęgnacja to szerokie pojęcie, w którym mieszczą się zarówno zdrowe odżywianie, nawodnienie, aktywność fizyczna, relaks, profilaktyka, jak również dobór kosmetyków oraz rytuałów pielęgnacyjnych. Jak wprowadzić w życie zasady pielęgnacji holistycznej? Podpowiadamy!
Popularność pielęgnacji holistycznej od kilku lat wyraźnie rośnie. To trend urodowo-zdrowotny, który na pierwszym miejscu stawia harmonię ciała i duszy oraz lansuje mindfulness beauty, czyli świadome łączenie pielęgnacji z medytacją i relaksem. Przymiotnik „holistyczny” pochodzi z języka greckiego i oznacza „całościowy”, „kompleksowy”. Podstawowym założeniem pielęgnacji holistycznej jest wywodzące się z kultury, a szczególnie medycyny Wschodu przekonanie, że nasze ciało nie będzie piękne, jeśli nie będzie zdrowe i szczęśliwe. Działa to także w drugą stronę – zła dieta i nieodpowiedni styl życia wpływają na pogorszenie samopoczucia, wyglądu skóry, włosów oraz paznokci. Jak ma się to podejście do pielęgnacji? Przełożenie jest proste – w codziennym dbaniu o siebie nie powinniśmy skupiać się na konkretnych partiach ciała czy problemach ze skórą i włosami, ale zatroszczyć się o cały nasz organizm, także w psychiczno-emocjonalnym sensie. W przypadku pielęgnacji skóry podejście holistyczne oznacza także dobre dopasowanie kosmetyków do potrzeb skóry i zapewnienie sobie codziennej dawki świadomego relaksu połączonego z domowymi zabiegami kosmetycznymi.
Na czym polega holistyczna pielęgnacja skóry, włosów i paznokci
Skóra jest największym organem ludzkiego ciała. Odgrywa istotną rolę, chroniąc je przed czynnikami zewnętrznymi, zatrzymując wewnątrz wilgoć, wydalając toksyny oraz przewodząc impulsy nerwowe. I jak każdy inny narząd podatna jest na wpływ klimatu, hormonów, diety, poziomu i jakości aktywności fizycznej. Podobnie rzecz ma się w przypadku włosów i paznokci, bo pokazują one, jak ma się nasze ciało oraz emocje. Kosmetyki, zarówno do skóry, jak i do włosów oraz paznokci zawsze powinny być odpowiednio dobrane do naszych potrzeb.
Rozpoznaj najważniejsze potrzeby swojej skóry
Jeśli chcemy poczuć wręcz fizycznie, jak kremy, sera, toniki czy balsamy wnikają głęboko w warstwy naszego naskórka, lecząc go, kojąc, odżywiając i nawilżając, musimy wiedzieć, jaki mamy typ skóry. Możemy sprawdzić to samodzielnie, korzystając z różnego rodzaju testów dostępnych w internecie, ale warto skorzystać z porady dermokonsultantki. Profesjonalistka oceni, jakiej pielęgnacji potrzebujemy i pomoże dobrać najlepsze kosmetyki, które będą nie tylko upiększać, ale przede wszystkim leczyć. Dobrany kosmetyk zawierający składniki odpowiadające na potrzeby skóry sprawią, że z każdym dniem będzie ona w coraz lepszej kondycji.
Warto wiedzieć!
Zarówno skóra sucha, jak i tłusta, mieszana oraz dojrzała, ma dwie podstawowe potrzeby: nawilżanie i odżywianie.
Rozpieszczaj się, kiedy to tylko możliwe z mindfuless beauty
Znalezienie czasu tylko dla siebie to ważny element dbania o dobrostan organizmu. Opracujmy własne rytuały pielęgnacyjne, na które poświęcimy kilkanaście minut dziennie. Możemy wziąć aromatyczną kąpiel, nałożyć maseczkę, zrobić peeling całego ciała – w każdym przypadku pomoże to zmniejszyć stres i sprawi, że poczujemy się lepiej, a to korzystnie odbije się na kondycji skóry. Jeśli zdecydujemy się na maseczkę, wybierzmy gotowe produkty o dobrych składach lub wykorzystajmy naturalne składniki, które znajdziemy w lodówce, takie jak awokado, miód, jogurt, papaja czy ogórek.
Pamiętaj!
Sięganie po peelingi i maseczki to nie kolejne zadanie do wypełnienia, a wspaniały pretekst do wyciszenia umysłu i przywrócenia równowagi skórze. Nawilżaj, odżywiaj, masuj, ćwicz!
Zwolnijmy tempo pielęgnacji. Zwracajmy uwagę na to, co czujemy podczas aplikacji kosmetyków. Świadome zabiegi kosmetyczne takie jak oczyszczanie, relaks z maseczką na twarzy czy niespieszne, delikatne i uważne nakładanie kremu każdego dnia to elementy wspomagającej pielęgnację holistyczną rutyny mindfulness beauty. Sprawiają, że my oraz nasze ciało jesteśmy razem tu i teraz, co prowadzi do głębokiego relaksu i jest wyrazem troski wobec siebie.
Korzystaj z mocy olejków!
Postaw w łazience dyfuzor pary wodnej i dodaj do niego kilka kropel olejku eterycznego. Wybieraj rodzaj olejku w zależności od potrzeb i upodobań.
Jednym z elementów mindfuless beauty jest masaż twarzy. Nauczmy się go wykonywać, a szybko przekonamy się, jaki zbawienny wpływ ma na wygląd skóry i zapobieganie zmianom starzeniowym. Codzienny automasaż twarzy intensyfikuje działanie nakładanych kosmetyków, pozwalając im wniknąć głębiej.
Pielęgnacja holistyczna skóry, włosów i paznokci to także ochrona przed uszkodzeniami
Oprócz naprawiania problemów ważne jest, aby aktywnie redukować możliwość pojawienia się nowych. Chodzi tu przede wszystkim o szkodliwy wpływ słońca na skórę i włosy oraz oparzenia słoneczne. Aby ich uniknąć, codziennie, zabezpieczajmy skórę i włosy preparatami z filtrem co najmniej SPF 30. Najczęściej jak to możliwe, przecierajmy twarz naturalnym tonikiem, by zmyć kurz i zanieczyszczenia. Regularnie badajmy u dermatologa wszystkie znamiona i pieprzyki.
Czytaj składy produktów do pielęgnacji
W produktach do pielęgnacji skóry, paznokci i włosów stosuje się wiele substancji chemicznych niekoniecznie dobrze wpływających na nasz organizm. Spróbujmy ich unikać. Czytajmy etykiety! Pojawiło się wiele aplikacji na smartfony do analizy składu kosmetyków. Po zeskanowaniu kodu kreskowego produktu lub wpisaniu jego nazwy pokażą nam, które ze składników mogą być szkodliwe, które są pochodzenia zwierzęcego itp. Świadomie wybierajmy kosmetyki!
Pamiętaj!
Gwarancją utrzymania odpowiedniego pH skóry są dermokosmetyki. Pomogą zachować równowagę skóry i są odpowiednie dla cery wrażliwej, a taką ma coraz więcej osób.
Dieta w pielęgnacji holistycznej – jesteś tym, co jesz
To, co jemy, odgrywa ogromną rolę w naszym życiu i odbija się zarówno na zdrowiu, jak i wyglądzie. Jeśli zastosujemy zdrową, zbilansowaną dietę, nasza skóra będzie promienna, a paznokcie i włosy mocne oraz błyszczące. Co oznacza w tym przypadku zdrowa dieta? Z pewnością powinna zawierać dużo warzyw i owoców bogatych w składniki odżywcze oraz błonnik. Owoce i warzywa zawierają również mnóstwo przeciwutleniaczy, które pomagają neutralizować wolne rodniki przyspieszające starzenie się skóry.
Są także produkty, z których lepiej zrezygnować lub mocno je ograniczyć. Należą do nich między innymi cukier, nabiał i mięso. Istnieje sporo badań, które wskazują na powiązanie trądziku ze spożywaniem produktów mlecznych. Jeśli martwimy się o ilość wapnia w diecie, to pierwiastek ten jest łatwo dostępny na przykład w zielonych warzywach liściastych i roślinach strączkowych. Warto zainteresować się także dietą flexitariańską, która promuje elastyczny wegetarianizm – występuje w niej mięso, ale w bardzo ograniczonych ilościach, co jest zgodne z zasadami najnowszej piramidy żywieniowej.
Suplementy w pielęgnacji holistycznej
Zdarza się, że dieta nie do końca zaspokaja potrzeby naszej skóry, włosów i paznokci. Warto wtedy sięgnąć po sprawdzone suplementy diety. Najważniejsze witaminy i mikroelementy dla włosów oraz paznokci to cynk, magnez, miedź, witamina B6, witamina E, aminokwasy siarkowe zawarte w rybach, owocach morza czy jajach oraz kwasy tłuszczowe, w tym omega-3 i omega-6. Pierwiastki te i związki sprawiają, że nasze włosy i paznokcie będą mocne, błyszczące oraz pełne witalności. Z kolei najważniejsze mikroelementy, które poprawiają kondycję skóry to żelazo, miedź, cynk, mangan, molibden, jod, chrom i selen.
Woda jako jeden z filarów pielęgnacji holistycznej
Rano na czczo wypijajmy szklankę wody z cytryną, która obudzi oraz oczyści nasz organizm. Odpowiednia ilość wody wypijana w ciągu dnia wpływa na dobre nawilżenie całego organizmu i jego prawidłowe funkcjonowanie. Ile powinno się wypijać wody? Średnio dwa litry dziennie, a w upalne dni jeszcze więcej. Zapewni to skórze tak ważne dla niej nawilżenie od wewnątrz. Pijmy sok z aloesu, zieloną herbatę, wodę kokosową, kombuchę czy soki z kiszonek.
Ćwiczenia fizyczne dla urody
Spacery, taniec, bieganie, pływanie – nieważne, jaką aktywność fizyczną wybierzemy, ćwiczenia są dobre dla nas i naszego organizmu. Uwalniają endorfiny, które poprawiają samopoczucie, wpływają też na rozbudowę mięśni i lepsze napięcie skóry. Zwiększony podczas aktywności fizycznej przepływ krwi poprawia krążenie, dostarczając skórze więcej tlenu i składników odżywczych. Oprócz tego ćwiczenia fizyczne pomagają obniżyć poziom kortyzolu – hormonu uwalnianego przez organizm w chwilach stresu
Zdrowy sen dla urody i dobrego samopoczucia
Wysypiajmy się. Sen jest najskuteczniejszym i najtańszym kosmetykiem. Musi jednak trwać nieprzerwanie 7,5-8 godzin. Wówczas pomaga na wiele sposobów. To właśnie podczas snu ciało pracuje nad odbudową i odnową tkanek, więc kiedy nie mamy go dosyć, od razu odbija się to na naszym wyglądzie. Pojawiają się cienie pod oczami, a skóra staje się obwisła i szara.
Stres piękności szkodzi, jak więc z nim walczyć?
Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale w tym przypadku naprawdę warto się postarać. Co może pomóc w rozładowaniu stresu? Sen, ruch i dobra dieta. Wielu osobom służy też medytacja, ćwiczenia oddechowe lub aktywność bardziej dynamiczna, jak boks lub inne sztuki walki. Jednym ze sposobów walki ze stresem jest jego unikanie. Spróbujmy wyeliminować ze swojego życia osoby i aktywności, które wpływają na nas negatywnie. Na początku może się to wydawać trudne, ale uwierzmy, że mamy do tego prawo.
Samoakceptacja
Bądźmy dla siebie dobre. Nie krytykujmy się nadmiernie, nie obwiniajmy, dostrzeżmy zalety. Z radością przyjmujmy komplementy, miłe słowa powinny być dla nas wsparciem. Polubmy siebie i pamiętajmy, że jesteśmy wyjątkowe. Uśmiechajmy się do siebie! W ten sposób używamy 42 mięśnie twarzy, które wysyłają sygnały do układu nerwowego. Bądźmy dla siebie najlepszymi przyjaciółkami. Pamiętajmy, że jeśli nie zaczniemy myśleć o sobie, nikt tego za nas nie zrobi. Nie bierzmy na siebie wszystkich obowiązków, poprośmy o pomoc, jeśli jej potrzebujemy. Wypoczęte będziemy szczęśliwsze. Zobaczymy korzystne zmiany zarówno w swoim wyglądzie, jak i samopoczuciu.
Złe nawyki według pielęgnacji holistycznej
Pielęgnacja holistyczna to nie tylko rzeczy, które należy wprowadzić do swojego życia. Jest także kilka elementów, które warto z niego usunąć lub przynajmniej ograniczyć. Należy do nich na przykład alkohol – spożywany w zbyt dużych ilościach wysusza skórę i może powodować przedwczesne starzenie się. Prowadzi także do kłopotów ze snem i niedoborów witamin. A do tego jest pełen kalorii. Jeśli jeszcze palimy, koniecznie rzućmy ten nałóg. Palenie przesusza skórę, powodując szybsze pojawianie się zmarszczek. Nadaje też cerze żółtawy, niezdrowy odcień. Do tego spowalnia gojenie i odnowę komórek. Palacze są narażeni na choroby układu krążeniowego, oddechowego, nerwowego. Wprowadzenie do życia pielęgnacji holistycznej to mała rewolucja. Czy warto jednak w nią zainwestować? Zdecydowanie! Zastosowanie wskazówek dotyczących pielęgnacji holistycznej niewątpliwie prowadzić będzie do wytworzenia w naszym organizmie tak potrzebnej mu równowagi, która z kolei wpłynie na poprawę samopoczucia, zdrowia i wyglądu.