Kiedyś nie otaczano stóp tak szczególną ochroną i pielęgnacją jak obecnie. Uważano, że stopy chowa się w butach, stąd też nie ma sensu, aby o nie dbać, tak jak o dłonie, które przecież cały czas są widoczne i stanowią naszą wizytówkę.
Na szczęście czasy się zmieniają. Latem przykładamy się do zabiegów pielęgnacyjnych, aby stopy odżywić i upiększyć. Częściej chodzimy też na pedicure do kosmetyczki, inwestujemy w specjalistyczne kremy. Na skutek tych starań i troskliwej opieki nasze stopy odwdzięczają się nam pięknym wyglądem. Co jednak potem? Potem przychodzi jesień, a chłodne dni sprawiają, że nawet w domowym zaciszu naciągamy na nasze stopy “grubaśne” skarpety! To nie wszystko, prócz tego coraz częściej zapominamy o codziennej pielęgnacji stóp, wskutek czego stają się one szorstkie i zaniedbane.
Jak pielęgnować stopy przez cały rok?
Stopy potrzebują codziennej pielęgnacji tak samo jak dłonie i całe nasze ciało. Nie możemy ich zaniedbywać. Musimy pamiętać, ile im zawdzięczamy! Troszczmy się o nie, nie tylko latem, ale przez cały rok. Jak to robić?
Ziołowe kąpiele oraz peeling zapewnią naszym stopom relaks i gładką skórę!
Stopy każdego dnia wykonują bardzo ciężką pracę, dlatego też powinniśmy dać im chwilę odprężenia i ukojenia po powrocie do domu. W tym celu świetnie sprawdzą się ziołowe kąpiele. Obecnie na rynku znaleźć możemy wiele specjalistycznych produktów przeznaczonych do stóp. Kąpiel ziołowa nie tylko zrelaksuje nasze stopy. Dobór odpowiednich ziół pomoże również w walce z: puchnięciem stóp, nieprzyjemnym zapachem czy nadmierną potliwością. Warto moczyć stopy w miseczce około 15–20 minut. Dodatkowo ciepła woda ogrzeje nasze stopy, co może okazać się zbawienne przy słabym krążeniu, które powoduje, że nasze kończyny są przeważnie zmarznięte.
Prócz częstych kąpieli, przynajmniej dwa razy w tygodniu powinniśmy robić peeling, aby usunąć zrogowaciały naskórek. To bardzo ważne, aby o tym zabiegu nie zapominać, gdyż jak wiemy, skóra na stopach jest grubsza niż na innych partiach ciała, przez co nieusuwany naskórek, może nam sprawić potem trochę problemów. Prócz stosowania peelingu do stóp i specjalnej tarki bądź pumeksu, warto także raz na miesiąc używać nożyka do pięt, który skutecznie pomoże nam się rozprawić ze zrogowaciałym naskórkiem. Przy tym zabiegu niezbędna jest wymiana ostrza i posmarowanie stóp wazeliną, która zabezpieczy skórę przez uszkodzeniami.
Stopy to nie tylko pięty, to też paznokcie!
Przy każdorazowej pielęgnacji stóp nie wolno nam zapominać o paznokciach. Przede wszystkim zaczynamy od zmycia lakieru z płytki paznokciowej. Nie ważne czy jest to lakier o intensywnej barwie czy przezroczysta odżywka do paznokci, dodatkową warstwę należy zmyć zawsze. Tak przygotowane paznokcie równiutko obcinamy, a następnie piłujemy, nadając im ładny kształt i wyrównując brzegi. W dalszej kolejności serwujemy naszym paznokciom szereg zabiegów począwszy od peelingu, poprzez odżywienie ich specjalną oliwką z dodatkiem witaminy E, aż po nałożenie ochronnej warstwy odżywki witaminowej.
Pamiętajmy jednak: jeżeli wcieramy w płytkę paznokciową oliwkę, należy pozostawić ją na co najmniej godzinę, aby się wchłonęła, a zarazem natłuściła i odżywiła nasze paznokcie. Potem koniecznie zmywamy każdy paznokieć zmywaczem, aby pozbyć się tłustej warstwy. Dopiero wówczas możemy zacząć nakładać odżywkę w lakierze. Bardzo ważne jest to, aby nie nakładać lakieru bezpośrednio na płytkę, ale by zawsze pamiętać o warstwie ochronnej w postaci odżywki witaminowej, która nie tylko wzmocni nasze paznokcie, ale również zapobiegnie ich przebarwieniom. Dopiero po jej nałożeniu i wyschnięciu, nakładamy wybraną emalię – do dwóch warstw.
Nie zapominaj o kremie do stóp!
Tak jak całe nasze ciało potrzebuje odżywienia za sprawą balsamu bądź oliwki do ciała, tak nasze stopy potrzebują kremu, który je odżywi, nawilży oraz zapobiegnie rogowaceniom i innym problemom, które często dotyczą stóp. Warto zatem wybrać taki, który będzie miał tłustą konsystencję, aby nanosić go na stopy na noc. Wtedy też zakładajmy bawełniane skarpety – nie pobrudzimy w ten sposób pościeli, a także zapewnimy naszym stopom ciepło, przez co krem będzie się mógł lepiej wchłaniać w głębsze warstwy skóry. Dodatkowo bawełna przepuszcza powietrze, zatem nasze stopy będą mogły swobodnie oddychać.
Podstawowa zasada, o której musimy pamiętać: nie należy używać tego samego kremu do stóp na noc i na dzień. O ile na noc używamy kremu odżywczego i regenerującego o tłustej formule, o tyle na dzień powinniśmy zaserwować stopom lekką warstwę kremu nawilżającego, redukującego nadmierną potliwość.