Sekret dobrego dziennego makijażu to przede wszystkim dobór właściwych produktów i odpowiednia ich aplikacja. Nie przejmujmy się, jeśli nasza cera nie wydaje się doskonała. Makijaż to sztuka iluzji. Wszystkie mankamenty można odpowiednio zniwelować lub sprawić, że będą mniej widoczne. Z kolei mocne punkty trzeba odpowiednio zaakcentować. Podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku.
1. PRZYGOTOWANIE CERY
Pierwszym krokiem do przygotowania cery pod makijaż jest usunięcie z twarzy poprzedniego makijażu, czyli demakijaż. W ten sposób pozbędziemy się nie tylko pozostałości kolorowych kosmetyków, ale także usuniemy zgromadzone na twarzy sebum oraz martwy naskórek. Dzięki dokładnemu oczyszczeniu twarzy wszystkie nakładane potem kosmetyki będą lepiej się wchłaniały. Prawidłowy demakijaż rozpoczynamy od oczu. Przy pomocy wacika nasączonego płynem do demakijażu oczu, usuwamy resztki tuszu czy cieni do powiek. Wacik przykładamy na chwilę na skórę tak, aby znajdujące się tam produkty mogły się rozpuścić i zniknąć bez pocierania. Kolejny etap to usunięcie podkładu, bronzera czy różu z policzków, czoła, nosa, a także szyi. Do oczyszczania twarzy możemy użyć żelu z wodą, mleczka, płynu micelarnego lub olejku. Wybór kosmetyku zależy od rodzaju naszej cery. Jeśli ma ona skłonność do przetłuszczania, odpowiednie będą preparaty wymagające użycia wody. W przypadku suchej, wrażliwej czy naczynkowej skóry sprawdzi się płyn micelarny. Na koniec zawsze należy zwilżyć twarz tonikiem. Pod makijaż nakładamy warstwę kremu nawilżającego, odpowiedniego dla typu skóry.
2. WYRÓWNANIE KOLORYTU
By twarz miała jednolity koloryt i makijaż dłużej zachował świeżość, potrzebujemy odpowiednio dobranego podkładu. Zatuszujemy nim drobne niedoskonałości, ochronimy skórę przed zanieczyszczonym powietrzem i słońcem, nawilżymy ją i odżywimy. Nowoczesne podkłady dodatkowo zawierają odbijające światło cząsteczki, które rozświetlają twarz. Jak go wybrać? Podkład powinien harmonizować z kolorem naszej skóry, dlatego najlepiej testować go na policzku. Zbyt ciemny odcień wyostrzy rysy i może postarzyć, a jaśniejszy doda nienaturalnej bladości. Najlepiej nakładać podkład punktowo: na środek czoła, grzbiet nosa, policzki oraz brodę. Nie zapominajmy też o szyi. Aplikację rozpoczynamy od środka twarzy w kierunku jej zewnętrznych partii. Następnie rozprowadzamy podkład opuszkami palców lub zwilżoną lateksową gąbeczką. Zapewnia ona równomierne pokrycie oraz umożliwia nałożenie cieńszej warstwy podkładu. Jeśli używamy fluidu o lekkiej konsystencji, możemy – tak jak makijażyści – rozprowadzić go specjalnym pędzlem. Zwróćmy uwagę na okolicę brwi i nasadę włosów, bo tam może zbierać się nadmiar kosmetyku.
3. KOREKTA NIEDOSKONAŁOŚCI
Cienie pod oczami, wypryski, przebarwienia, rozszerzone naczynka, zmarszczki czy bruzdy zatuszujemy korektorem. W zależności od tego, jaki mankament chcemy zatuszować, mamy do wyboru korektory w płynie, o lekkiej konsystencji, do korekty zmarszczek i partii wokół oczu, korektory w kremie, które zatuszują plamki i przebarwienia oraz w sztyfcie o silnych właściwościach kryjących do maskowania wyprysków, krostek i naczynek. Niezależnie od konsystencji korektor nakładamy zawsze po podkładzie. Możemy go aplikować opuszkami palców, pędzelkiem lub aplikatorem. Zwróćmy uwagę, by zatrzeć różnicę między korektorem a podkładem.
4. MODELOWANIE I ODŚWIEŻANIE
Po nałożeniu podkładu i korektora czas na wymodelowanie rysów twarzy. Taką rolę odgrywa bronzer. Dzięki niemu twarz zyskuje wielowymiarowość. Jak dobrać jego kolor? Najlepiej sięgnąć po kosmetyk o dwa tony ciemniejszy niż skóra. Nakładamy go pędzlem na skronie, kości policzkowe, nos, brodę i dekolt, gdyż właśnie te miejsca najszybciej się opalają. Pamiętajmy, żeby przed użyciem bronzera strzepać jego nadmiar z pędzla. Nieco inną funkcję pełni w makijażu róż. Dzięki niemu twarz zyskuje świeży, młody i rozświetlony wygląd. Kolor różu dopasowujemy do naturalnego rumieńca lub naturalnej barwy ust. Róż nakładamy na szczyt kości policzkowych i delikatnie go rozcieramy. Jeśli plama koloru będzie zbyt intensywna, możemy ją złagodzić, rozcierając czystym pędzlem lub pokrywając policzki niewielką ilością pudru. Różem możemy też delikatnie wyszczuplić zbyt okrągłą twarz. Wówczas nakładamy go poniżej kości policzkowych. By znaleźć właściwe miejsce, wciągnijmy policzki i aplikujmy kosmetyk tam, gdzie się zapadną. Do nakładania różu idealnie sprawdzi się puchaty pędzel, delikatnie spłaszczony na końcu. Z kolei bronzer nanosimy zbitym pędzlem, z włosiem delikatnie ściętym pod kątem. Bronzer i róż mogą występować w jednym makijażu, gdyż będą się wzajemnie uzupełniać.
5. OPRAWA TWARZY
Idealnie wymodelowane brwi będą doskonałą oprawą oczu i nadadzą twarzy harmonijny wygląd. Mogą też zapewnić efekt liftingu okolicy oczu. Do makijażu brwi możemy użyć specjalnych cieni, które dobieramy pod kolor włosów. Jeśli mamy czarne, wybierzmy mieszankę czerni i brązu, natomiast w przypadku blondu sięgamy po jasny brąz. Cienie nakładamy sztywnym pędzelkiem o ściętym włosiu, ruchem ku górze zaczynając od włosków znajdujących się nad wewnętrznym kącikiem oka. Przesuwamy pędzelkiem wzdłuż brwi, przez łuk, aż po ich końce. Jeśli nie mamy czasu na precyzyjne malowanie brwi cieniami, możemy zdecydować się na specjalną maskarę do brwi. Ma ona żelową konsystencję, która za jednym pociągnięciem przykleja się do włosków, nadając im nie tylko kolor, ale także utrwalenie. Dodatkowo przeczesując maskarą włoski, możemy nadać im kształt.
6. KOLOR NA POWIEKACH
Efektowny, klasyczny i uniwersalny makijaż oczu możemy wykonać w dwóch lub trzech krokach. Na początek na całą powiekę od linii rzęs aż po łuk brwiowy nanosimy kolor bazowy. Ma on jedynie rozświetlić powiekę i pozostawać niewidoczny. Jeśli mamy bardzo jasną karnację, wybierzmy biel lub odcień kremowy, z kolei przy ciemnej skórze zdecydujmy się na odcień brzoskwiniowy. Następnie od linii rzęs do naturalnego załamania powieki i na całą dolną powiekę nałóżmy nieco ciemniejszy odcień. Jeżeli chcemy dodać spojrzeniu głębi, zastosujmy trzeci, jeszcze ciemniejszy kolor. Nanieśmy go w załamaniu górnej powieki i rozetrzyjmy ku górze oraz dodatkowo poniżej załamania. Jaką konsystencję cieni wybrać? Pudrowe cienie rozcierają się lepiej niż kremowe i łatwiej w ich przypadku dokonać poprawek. Te w kremie dają bardziej wyrazisty efekt.
7. PODKREŚLENIE RZĘS
Umalowane rzęsy nadają spojrzeniu wyrazistości i powiększają oczy. W zależności od kondycji rzęs i efektu, jaki chcemy osiągnąć mamy do wyboru tusze wydłużające, podkręcające, pogrubiające lub dodające objętości. Makijaż rzęs zaczynamy zawsze od ich nasady. Następnie delikatnie przesuwamy się ku końcówkom tak, by je dokładnie rozdzielić. Czynność tą najlepiej wykonać dwa razy. Aby mocniej zaakcentować oczy, pomalujmy maskarą także dolne rzęsy, ale nałóżmy tylko jedną warstwę tuszu.
8. MAKIJAŻ UST
Żadna pomadka nie będzie wyglądała dobrze ani nie utrzyma się zbyt długo na ustach, jeśli będą one spierzchnięte. Dlatego zawsze przed nałożeniem szminki zaaplikujmy warstwę balsamu odżywczego. Kolor pomadki dobierajmy pod kątem karnacji i kształtu ust. Jeśli mamy jasną cerę, pasuje do niej większość kolorów, od najjaśniejszych do intensywnych. Z oliwkową karnacją współgrają odcienie ceglanej czerwieni lub nawet kolory wpadające w brąz. Szatynkom o chłodnym odcieniu cery poleca się pomadki w kolorze jasnego różu lub chłodnego beżu. Jeżeli mamy wyjątkowo wąskie usta, wybierajmy odcienie naturalne o satynowym i błyszczącym wykończeniu, które dają efekt optycznego powiększenia.