Poznaj patent na jędrną skórę z marką Vichy! Drobne linie, zmarszczki, zwiotczenie, a wreszcie utrata owalu twarzy. Wymienione czynniki to konsekwencja utraty w skórze kolagenu. Czy istnieje skuteczny sposób na opóźnienie oznak starzenia się skóry w wyniku degradacji tego składnika? Z pomocą przychodzi krem do pielęgnacji twarzy Liftactiv Collagen Specialist z nową formułą od Vichy – #1 w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej w aptekach w Polsce1.
Jędrność i gęstość skóry zależy przede wszystkim od jakości i ilości kolagenu, który stanowi główne białko i jest fundamentem naszych tkanek. Niestety, od 25. roku życia zaczyna go już ubywać, co oznacza, że fizjologicznie skóra zaczyna się starzeć. Pojawiają się takie objawy, jak zmarszczki, wiotkość i opadanie tkanek, brak sprężystości. Jak temu zapobiec? Jak spowolnić degradację kolagenu w skórze? Podpowiadamy!
Czym jest kolagen?
Nasza skóra składa się z trzech warstw: naskórka (bariera ochronna), skóry właściwej oraz tkanki podskórnej (tkanki tłuszczowej). Włókna kolagenowe są produkowane przez fibroblasty w skórze właściwej, będąc głównym składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej, tzw. ECM (extracellular matrix). Stanowią aż 75% suchej masy skóry właściwej – obok nich ECM tworzą włókna elastynowe, proteoglikany i glikozaminoglikany (z ważnym dla odpowiedniego nawilżenia skóry kwasem hialuronowym).
Składniki te są odpowiedzialne za jędrność, elastyczność, sprężystość, rozciągliwość i wytrzymałość skóry. Kolagen przybiera formę potrójnej helisy i składa się z trzech łańcuchów około stu aminokwasów. W naszym organizmie znajduje się aż 28 typów kolagenu, z czego za młodość i gęste usieciowanie skóry właściwej odpowiadają przede wszystkim kolagen typu I (nazywany kolagenem młodości, stanowi ok. 80-90% skóry właściwej) oraz kolagen typu III (tzw. baby collagen, 8-12%). Ważną rolę odgrywają także kolageny typu IV i VII – to główny składnik połączenia skórno-naskórkowego. Swoją nazwę kolagen zawdzięcza greckiemu słowu „kolla” („klej”), ponieważ „skleja” komórki – jest budulcem nie tylko skóry (tworząc w niej rodzaj rusztowania), ale też kości, ścięgien, chrząstek czy rogówki oka. W sumie stanowi aż 30% białek znajdujących się w ludzkim organizmie.
Kolagen = młodość skóry
Objawy starzenia się skóry są związane przede wszystkim z ubytkiem kolagenu. Proces ten zaczyna się fizjologicznie już od 25. roku życia – i można powiedzieć, że to jest moment, w którym skóra zaczyna tracić młodość. Ilość kolagenu zmniejsza się o ok. 1-2% rocznie, co powoduje stopniową utratę jędrności i sprężystości tkanek. Skóra staje się wiotka, szorstka, cienka, pogłębiają się zmarszczki, dochodzi do powstawania tzw. chomików, niekorzystnie zmienia się owal całej twarzy, a objawy starzenia wynikające z atrofii kolagenu są też widoczne na szyi, dekolcie, dłoniach i pozostałych obszarach całego ciała. Ponadto produkowane włókna kolagenowe są coraz gorszej jakości – stają się krótsze, bardziej skręcone i słabsze, więc pogarsza się usieciowanie skóry i jej gęstość. Tempo i sposób starzenia tylko w 20% jest jednak uwarunkowane genetycznie, aż w 80% zależy natomiast od czynników zewnętrznych, na co – w dużej części (i to jest dobra wiadomość!) – możemy mieć wpływ poprzez codzienną pielęgnację i styl życia.
Degradacja kolagenu a ekspozom
Za przyspieszone starzenie się skóry odpowiedzialne są przede wszystkim takie czynniki ekspozomu, jak promieniowanie UV i stres oksydacyjny, wywoływany ekspozycją na słońce, zanieczyszczenia, paleniem tytoniu, a nawet nieodpowiednią dietą. Czynniki te indukują w skórze syntezę MMP – jest to enzym kolagenazy odpowiedzialny za rozpad kolagenu. Szczególnie szybko proces ten zachodzi w okresie menopauzy – mówi się, że estrogeny to kolagen! Gdy ich poziom spada wskutek zmian hormonalnych związanych z wygaszaniem czynności jajników, dochodzi też do nagłego obniżenia ilości białek podporowych w skórze – w ciągu pierwszych 5 lat menopauzy (okresu premenopauzalnego) ubywa nawet 30% kolagenu. To dlatego objawy starzenia się skóry w okresie klimakterium nasilają się często dosyć gwałtownie i znacząco, co powoduje dodatkowy stres dla wielu kobiet, które obserwują wtedy wyraźne pogorszenie kondycji skóry, jej przesuszenie, zwiotczenie, pogłębienie bruzd i zmarszczek, doliny łez, opadanie powiek, zaburzenie linii żuchwy. Ponadto skóra często staje się szorstka, wrażliwa, pergaminowa, szara, matowa, niejednolita w kolorze, dużym problemem są też przebarwienia.
Jak zapobiec szybkiej degradacji kolagenu?
Na szczęście są skuteczne sposoby, aby spowolnić ten niekorzystny proces lub mu przeciwdziałać. Istnieją substancje, które mają udowodnione działanie biostymulujące i są zdolne pobudzić fibroblasty do wzmożonej produkcji kolagenu, należą do nich m.in. witamina C czy peptydy, uznawane za przyszłość kosmetologii. Są to cząsteczki aminokwasów, połączone wiązaniem peptydowym, które w zależności od budowy mają zdolność pełnienia różnych funkcji w skórze. W kosmetykach stosuje się zarówno peptydy roślinne, jak i syntetyczne.
Nowa formuła kremu na dzień LiftActiv Collagen Specialist
Ta innowacyjna formuła zawiera aż 3 razy więcej peptydów względem poprzedniej formuły o działaniu biostymulującym, dzięki czemu zapewnia aż 3 razy szybszą syntezę kolagenu w tkankach i tym samym widoczną poprawę jędrności skóry i wygładzenie zmarszczek. Synergiczne działanie peptydów ryżowych i Matrixylu to wzrost:
+311% kolagenu typu I,
+223% kolagenu typu III,
+175% kolagenu typu VII,
+54% kolagenu typu XVI.
Krem nie tylko odbudowuje skórę, ale też poprawia jej koloryt i rozjaśnia przebarwienia. Jego główne składniki to:
Peptydy ryżowe – pobudzają produkcję różnych typów kolagenu zarówno w skórze właściwej, jak i w warstwie skórno-naskórkowej. Dzięki temu nie tylko ujędrniają i odmładzają skórę, ale też wzmacniają jej funkcje ochronne.
Matrixyl – innowacyjny składnik pochodzenia syntetycznego i naturalnego, pobudza produkcję kolagenów typu I, IV i VII oraz kwasu hialuronowego.
Niacynamid (witamina B3) – rozjaśnia przebarwienia, regulując produkcję melaniny.
Witamina CG (glukozyd askorbylu) – stabilna forma witaminy C, chroni skórę przed stresem oksydacyjnym, rozjaśnia przebarwienia, rozświetla, pobudza syntezę kolagenu.

Skuteczność formuły została potwierdzona badaniami klinicznymi. Krem na dzień LiftActiv Collagen Specialist:
- zwiększa gęstość skóry o 8% i zmniejsza opadanie tkanek o 10%2,
- poprawia sprężystość skóry o 26%3,
- zmniejsza kurze łapki o 11%, zmarszczki na czole o 24% i bruzdy nosowo-wargowe o 12%4,
- nawilża skórę i wzmacnia barierę hydro-lipidową, po 8 godzinach od aplikacji zwiększa nawilżenie skóry o 28,3%5,
- wyrównuje koloryt skóry o 11,5% i zmniejsza przebarwienia o 13,80%.6
Jakie efekty są zauważalne gołym okiem?
96% kobiet potwierdziło zmniejszenie zmarszczek po 8 tygodniach stosowania kremu7, 77% – ujędrnienie skóry i 87% – jej wygładzenie.8
Kompleksowa pielęgnacja z LiftActiv Collagen Specialist
Krem został przetestowany pod kontrolą dermatologów, jest hypoalergiczny i odpowiedni do skóry wrażliwej oraz do wszystkich fototypów. Ma aksamitną, przyjemną konsystencję, która szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze uczucia lepkości, dzięki czemu od razu możesz wykonać makijaż. Zapewnia skórze gładkość i uczucie nawilżenia oraz odżywienia. Krem doskonale uzupełnia wieloetapową pielęgnację odmładzającą:
KROK 1 – aplikacja odpowiednio dobranego serum:
przeciwzmarszczkowego z kwasem hialuronowym (LiftActiv Supreme H.A. Epidermic Filler), rozświetlającego i przeciwstarzeniowego z 15% witaminą C (LiftActiv Supreme Vitamin C Antioxidant Serum) lub rozjaśniającego przebarwienia z niacynamidem (LiftActiv Specialist B3 Anti Dark Spots Serum).
KROK 2 – aplikacja kremu LiftActiv Collagen Specialist
Nałóż go na twarz, szyję i dekolt – te miejsca są najbardziej narażone na przyspieszone starzenie się skóry!
KROK 3 – ochrona przed promieniowaniem
UV z ultralekką wodną emulsją UV Age Advanced Sun Protection SPF 50.
Taka kompleksowa pielęgnacja zarówno odbudowuje kolagen, jak i chroni go przed degradacją pod wpływem promieniowania UV i wolnych rodników. Dzięki temu działa nie tylko naprawczo, ale jest też doskonałą profilaktyką przeciwstarzeniową.
1IQVIA Pharmatrend oraz IQVIA e-Pharmacy Tracker – 2018, 2019, YTD 10/2020 pod względem wartościsprzedaży. © 2020 IQVIA oraz podmioty powiązane. Wszystkie prawa zastrzeżone.
2,6Badanie na grupie 90 kobiet w wieku 45-70 lat, 100% ze skórą wrażliwą i wiotką, o nierównym kolorycie, pozbawioną blasku, z widocznym opadaniem tkanek. Badanie prowadzone przed rozpoczęciem aplikacji kremu (D0), po 28 dniach (D28) i po 56 dniach (D56). Ocena w skali 0-9.
3Badanie na grupie 58 kobiet w wieku 45-65 lat, ze skórą pozbawioną napięcia. Pomiar urządzeniem Dermotrace. Krem aplikowany raz dziennie, badania robione po 8 tygodniach.
4Badanie na grupie 58 kobiet w wieku 45-65 lat, ze zmarszczkami wokół oczu, na czole i bruzdami nosowo-wargowymi. Pomiar zmarszczek w oparciu o Dynamic Atlas. Krem aplikowany raz dziennie, badania robione po 4 i po 8 tygodniach.
5Badanie na grupie 24 kobiet w wieku 18-70 lat, 100% ze skórą wrażliwą i suchą na przedniej stronie przedramienia (wg pomiaru korneometrycznego 40+/-10). Ocena po 4, 8, 24 i 48 godzinach. Aplikacja na przedniej stronie przedramienia.
7Test konsumencki, 90 kobiet, 8 tygodni.
8Test instrumentalny, 40 kobiet.