Problematyczna cera? Mamy na to sposób! Zrób makijaż. Jest mnóstwo kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla cery z problemami. Dzięki nim poczujesz się lepiej, a przy okazji zadbasz o kondycję skóry. Możesz do woli eksperymentować z kolorami, ale kompletując kosmetyczkę, wybieraj tylko preparaty przeznaczone dla cery trądzikowej. To tzw. dermokosmetyki, czyli produkty o działaniu zarówno kosmetycznym, jaki leczniczym. Najczęściej są też hipoalergiczne.
1. GRUNT TO DOBRA PODSTAWA
Na początek podkład. Dobry będzie matujący o lekkiej konsystencji. – Odradzam stosowanie mocno tuszujących, gęstych kosmetyków. To najlepszy sposób na osiągnięcie efektu maski i podkreślenie niedoskonałości skóry, a przecież nie o to chodzi – podkreśla Katarzyna Żurawska, wizażystka. Bardzo istotne jest, by wybrany kosmetyk miał filtr UV. To konieczne, zwłaszcza latem, kiedy częściej przebywasz na dworze. Poproś więc w aptece o preparat z filtrem odpowiedni pod makijaż, co najmniej SPF 25. W innym przypadku krem będzie tłusty, makijaż spłynie lub się zroluje. Często też filtry wybielają nam twarz.
Do nakładania podkładu polecam gąbeczkę lub pędzel typu duofibre (skunksy), który zapewnia równomierne rozprowadzenie kosmetyku – dodaje Katarzyna Żurawska. Pamiętaj, aby fluid nie był mocno kryjący. Ciężkie produkty mogą pogorszyć stan skóry. W celu zakrycia przebarwień i zmian trądzikowych użyj korektora Do wyrównania kolorytu cery sprawdzą się też lżejsze produkty. Powinny mieć właściwości matujące, ale jednocześnie nawilżać skórę. Dzięki temu skóra nie przesuszy się, ale też nie będzie produkować więcej sebum. Można więc nie martwić się o efekt świecenia.
Po każdym użyciu zarówno pędzla jak i gąbeczki, starannie je umyj oraz zdezynfekuj. W ten sposób unikniesz namnażania bakterii.
2. SZTUKA KAMUFLAŻU
Korektor to jeden z podstawowych specyfików w kosmetyczce kobiety z cerą trądzikową. Dzięki niemu makijaż ma szansę wyglądać lekko i świeżo. – Na zmiany trądzikowe, takie jak przebarwienia, wypryski, widoczne pory, polecam korektory kryjące oraz o właściwościach antybakteryjnych, np. z olejkiem herbacianym, kwasem salicylowym – radzi ekspertka. Zatuszujesz wypryski i jednocześnie przyspieszysz ich gojenie. Do aplikacji przyda ci się mały pędzelek syntetyczny. Korektor nakładaj na każdą zmianę skórną, a granice delikatnie rozcieraj palcem. Postępuj tak z każdym miejscem, które wymaga zatuszowania. Zajmuje to trochę czasu, ale dzięki takiej technice uzyskamy piękny efekt końcowy.
Pod oczy stosuj tylko delikatne korektory o płynnej konsystencji. Skóra powiek jest bardzo cienka i wrażliwa, mocno kryjące kosmetyki
mogą ją wysuszyć i przyczynić do powstawania zmarszczek.
3. ŚWIEĆ TYLKO PRZYKŁADEM
Puder do twarzy zapewni ci dobry wygląd. Zmatowi skórę i przedłuży trwałość makijażu. Jego kolor dobieraj do odcienia skóry. Jeśli nie znajdziesz idealnego, wybierz transparentny. Ważne, aby był bezzapachowy, matujący i antybakteryjny.
W jego składzie powinny znaleźć się naturalne minerały, np. mika. Polecam także naturalne pudry. Bambusowy działa antybakteryjnie i łagodzi podrażnienia, a ryżowy ma właściwości matujące oraz kojące. Sporo zalet mają też pudry mineralne. Przede wszystkim nie są komedogenne (nie powodują zatykania się gruczołów skóry i powstawania zaskórników), a zawarty w nich tlenek cynku leczy niedoskonałości cery – dodaje wizażystka. Najwygodniej rozprowadzać je miękkim, szerokim pędzlem. Jeżeli cera świeci się intensywnie, lepszy efekt osiągniesz za pomocą gąbeczki. – Wystarczy lekko dociskać ją miejsce przy miejscu, tak by pokryć pudrem całą twarz. Szczególnie dokładnie warto to zrobić w strefie T oraz w miejscach, gdzie nakładany był korektor – podpowiada specjalistka.
4. CZYTAJ SKŁAD NA OPAKOWANIU
Na czarnej liście kosmetyków dla osób z cerą trądzikową są przede wszystkim te, które zapychają pory. Podkład i korektor, z których korzystasz, nie mogą zawierać olejów (oli free), a także silikonów. W ich składach nie powinno być także pochodnych ropy naftowej (Paraffinum Liquidum), wazeliny (Petrolatum, Vaseline, Synthetic Wax), lanoliny, olejów mineralnych (Mineral Oil) oraz wosku (Ceresin). Każdy z nich może mieć wpływ na pogorszenie kondycji skóry. – Składniki, których radzę szukać, to cynk lub kwas PCA. Świetnie działają antyseptycznie. Jeśli chodzi o puder, odradzam te perfumowane i z talkiem, bo mogą zaburzać oddychanie skóry i zatkać pory – tłumaczy Katarzyna Żurawska.