Żel, olejek czy może emulsja? Coraz częściej kosmetyki pielęgnacyjne różnią się nie tylko składem, lecz także konsystencją. A ta z kolei ma wpływ na skuteczność i przyjemność płynąca ze stosowania preparatów. Zobacz, co możesz wybrać.
KREMY
Klasyczna forma kosmetyku do twarzy (kremy do twarzy), z dodatkiem substancji natłuszczających oraz wosków, tworzących na skórze warstwę zapobiegającą uciekaniu wilgoci. Uelastyczniają, zmniejszają uczucie ściągnięcia i pieczenia.
Polecane do: w zależności od proporcji składników kremy mogą być lżejsze, bardziej nawilżające (zwykle stosowane na dzień i latem) i te dobre są dla skóry mieszanej czy wrażliwej. Z kolei kosmetyki cięższe, silniej natłuszczające warto aplikować na noc czy zimą. Sprawdzą się w przypadku skóry suchej, atopowej, naczynkowej.
EMULSJE
Tworzone są na lekkiej bazie tłuszczowej z dodatkiem substancji nawilżających (emulsje), dzięki czemu są bardziej płynne niż krem. Szybko wnikają w naskórek, nawadniając go i chroniąc przed utratą wilgoci. Nie zostawiają tłustej warstwy.
Polecane do: cery mieszanej i tłustej. Jeśli masz skórę suchą, możesz stosować emulsję jako element kilkustopniowej pielęgnacji. Aplikuj ją wówczas po myciu, tonizacji i ewentualnym nałożeniu serum. Kiedy emulsja się wchłonie, wklep w skórę krem. Domknie nawilżenie.
ŻELE
Leciutkie preparaty o konsystencji galaretki w większości składają się z wody, ale oprócz niej zawierają składniki aktywne: kwas hialuronowy, wyciągi z roślin, witaminę C. Wchłaniają się szybko, a podczas aplikacji dają uczucie świeżości. Coraz częściej można też kupić żele do ciała. Świetnie koją podrażnienia, nie zatykając porów skóry, np. pleców. Konsystencja żelu idealnie pasuje dla serum. Dzięki tej lekkości preparat wchłania się niemal całkowicie i przygotowuje cerę na przyjęcie kremu, emulsji lub kremożelu. W tej postaci świetnie działają także preparaty pod oczy zmniejszające opuchnięcia.
Polecane do: szczególnie cery tłustej i trądzikowej. Żel, nakładany jako etap pielęgnacji wielowarstwowej, sprawdzi się też przy cerze suchej.
OLEJKI
Do wyboru masz jednorodne, roślinne albo mieszanki. Pozostawiając na skórze cienką warstewkę, uszczelniają płaszcz lipidowy, uelastyczniają szorstki, ściągnięty naskórek. Olejki zmieszane z emulgatorami są wykorzystywane również do tworzenia preparatów myjących. Po wtarciu w skórę twarzy lub ciała i zmieszaniu z wodą zmieniają się w łatwe do spłukania mleczko. Przy pomocy olejków możesz wzmocnić działanie kremów lub balsamów. Dodaj 2-3 krople do porcji kosmetyku lub po prostu wetrzyj je w nawilżoną skórę lub końcówki włosów.
Polecane do: głównie cery suchej.
MASŁA
Te naturalne są olejami (olejki i masła do ciała) – kokosowym, shea, kakaowym, babassu, mango – o stałej konsystencji. Są treściwe, a pod wpływem temperatury roztapiają się w dłoniach. Działają intensywnie. Możesz kupić również kosmetyki, które są mieszankami maseł naturalnych, witamin i substancji nawilżających. Pięknie pachną, a ich aplikacja to czysta przyjemność. Są też gęstsze niż balsam, bardziej wydajne, lepiej natłuszczają, nadają się do wykonania masażu. Warto wcierać je w przesuszone fragmenty ciała: łokcie, kolana, pięty.
Polecane do: wszystkich typów skóry, szczególnie suchej, potrzebującej regeneracji.
PIANKI
Są lekkie jak mus (musy i pianki do pielęgnacji). Te nawilżające, przeznaczone głównie do ciała, szybko się wchłaniają, nie pozostawiając uczucia lepkości. W takiej formie znajdziesz także kremy do rąk, samoopalacze, preparaty do depilacji. Opakowania z pompką spieniającą mogą kryć także kosmetyki myjące, które działają na skórę skutecznie i delikatnie.
Polecane do: wszystkich typów skóry.
ZGODNIE Z ZEGAREM
Rano: poranek lubi lekkie, odświeżające konsystencje – żele, pianki i emulsje. Od rana do wieczora skóra nastawiona jest głównie na ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i gorzej pobiera substancje odżywcze. Szuka zatem solidnego nawilżenia.
Wieczór: jeśli masz skórę suchą, to idealny czas na stosowanie gęstszych kremów czy maseł do ciała. Gruczoły łojowe podczas snu stają się mniej aktywne, więc warto wspomóc je kosmetykiem o cięższej konsystencji. Poza tym w nocy preparaty mogą się wchłaniać tak długo, jak to konieczne. Przy cerze tłustej postaw na sprawdzone, lżejsze kosmetyki.