Dłonie i stopy to wizytówka każdej kobiety. Niestety, często brakuje nam czasu na codzienną pielęgnację. Tymczasem przy niewielkim wysiłku możemy zadbać o ich piękny wygląd, przy okazji sprawiając sobie przyjemność!
REGENERACJA ZNISZCZONYCH DŁONI
Centralne ogrzewanie, które wysusza powietrze, smog, promienie UV – to tylko nieliczne z czynników, jakie negatywnie odbijają się na stanie skóry – także rąk. Dodatkowo zabiegi higieniczne wykonywane dezynfekującymi żelami na bazie alkoholu, mydłami antybakteryjnymi przyczyniają się do pogorszenia stanu skóry. Jeśli w czasie mycia rąk pozbawisz je filmu ochronnego, będą bardziej podatne na pierzchnięcie, przesuszenie i podrażnienia.
MAŁA ZMIANA – WIELKA RÓŻNICA!
Zmień mydło na takie o właściwościach nawilżających. Jeśli lubisz kostki, wybieraj mydło marsylskie (minimum w 72 proc. złożone z olejów roślinnych), kastylijskie (bazuje na oliwie i zawiera wyłącznie naturalne składniki) lub czarne mydło afrykańskie (o wysokiej zawartości gliceryny i właściwościach antybakteryjnych). Wolisz płynne formuły? Wczytaj się w listę INCI – nie powinno być na niej substancji zapachowych, a za to im więcej tych pochodzenia naturalnego, tym lepiej! Obok mydelniczki czy dozownika postaw krem do rąk. Wrzuć też tubkę z kremem do torebki. Dzięki smarowaniu dłoni po każdym myciu, stopniowo zregenerujesz ich skórę.
MOCNE UDERZENIE
Jeśli chcesz szybko przywrócić skórze dłoni gładkość, zacznij od peelingu. Najlepiej sięgać po produkty stworzone do delikatnej skóry rąk – mają odpowiednią ziarnistość i nie są zbyt mocne. Aplikuj scrub na lekko wilgotne dłonie, żeby niepotrzebnie nie uszkodzić i tak zniszczonej już skóry. Masując ręce, wykonuj takie gesty, jak przy starannym ich myciu – nie pomijaj przestrzeni między palcami. Następnie dokładnie spłucz ciepłą wodą i wytrzyj ręcznikiem bez tarcia, odciskając wilgoć. Znów zwróć szczególną uwagę na zakamarki między palcami. Teraz czas na maskę do dłoni. Dobrym pomysłem jest taka w formie rękawiczek, które gwarantują lepsze wchłanianie składników aktywnych. Możesz też zaaplikować na ręce kremową maskę i założyć foliowe lub silikonowe rękawiczki, a na nie dodatkowo bawełniane. Po kilkunastu minutach zdejmij rękawiczki, a nadmiar kosmetyku wsmaruj w przedramiona. Zabieg warto powtarzać raz w tygodniu.
CODZIENNA RUTYNA
Aplikując krem, wykonuj automasaż. Najpierw ugniataj kolejne palce, a następnie przestrzenie między nimi. Złożoną w pięść dłonią kilkakrotnie przesuń po środkowej części stopy, a palcami dłoni wymasuj jej boki. Kciukiem wyszukuj bolących miejsc i poświęć im więcej czasu. Na koniec rozciągnij stopę, jedną ręką przytrzymując piętę, a drugą naciskając na zadarte ku górze palce.
ZADBAJ O PAZNOKCIE
Zarówno te u rąk, jak i u nóg, wymagają takiej samej uwagi. Przynajmniej raz w tygodniu, kiedy są zmiękczone po kąpieli, obcinaj je nożyczkami (u stóp prosto, u rąk zaokrąglaj boki) i patyczkiem odsuwaj skórki. Nigdy nie piłuj miękkich paznokci, by ich nie uszkodzić. Chcesz, aby skórki nie twardniały, a płytka była gładka? Wypróbuj zabieg olejowania. Wybrany olejek możesz lekko podgrzać, by następnie wmasować w każdy paznokieć i dodatkowo przestrzeń pod nim. Posmaruj także skórki – spowolni to rogowacenie.
CZAS DLA STÓP
Często o dbaniu o nie przypominamy sobie przed sezonem letnim, kiedy wyciągamy z dna szafy sandały czy szpilki z odkrytymi piętami. Chociaż uchodzi za twardą, skóra stóp wcale nie jest niezwykle wytrzymała i wymaga regularnej pielęgnacji. Co więcej, właśnie jej stwardnienia to sygnał, że trzeba działać. Na skutek tarcia, np. gdy nosisz zbyt ciasne buty, na stopach mogą powstać modzele (odciski o żółtawej barwie). Jeśli nie zareagujesz i ich nie usuniesz, skóra stanie się opuchnięta i może pojawić się stan zapalny. Z kolei pięty bez prawidłowej pielęgnacji nie tylko nadmiernie rogowacieją, ale i pękają – a to bolesne doświadczenie. Wystarczy kilka minut dziennie i kilkanaście raz w tygodniu, żeby z dumą nosić japonki!
DOMOWE SPA
Zacznij od wymoczenia nóg w ciepłej wodzie z dodatkiem ziół (dobrze sprawdzą się np. lawenda, natka pietruszki lub imbir) lub soli (działa odkażająco). Taka kąpiel powinna trwać około 10 minut. Zmiękczysz skórę i przygotujesz ją do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Osusz stopy i sięgnij po pumeks lub pilnik do stóp – może być elektryczny. Żeby skutecznie wygładzić naskórek, ścieraj go w jednej płaszczyźnie: w tył i w przód. Unikaj bardziej inwazyjnych narzędzi, takich jak metalowe tarki, które szarpią skórę. Kolejny etap to użycie peelingu do stóp – tu dobrze sprawdzą się te gruboziarniste, np. solne. Raz na 2-3 miesiące warto po takim zabiegu założyć na stopy specjalne skarpetki złuszczające i zdjąć je po wskazanym przez producenta czasie. W przerwach między takimi kuracjami po peelingu kosmetycznym zaaplikuj na skórę stóp krem o właściwościach zmiękczających.
DOBRE BUTY
Buty mają być przede wszystkim wygodne! Jeśli masz szerokie stopy powinnaś zrezygnować z pantofelków o mocno zwężanych czubkach. Na pewno znajdziesz inny model, który nie tylko zapewni komfort stopie, ale też będzie miał atrakcyjny design.
SKARPETKI
Maski do stóp w formie skarpetek wypełnione są aktywnie działającą substancją, która usuwa martwy naskórek, odciski i zrogowacenia. Za efekt złuszczający odpowiadają kwasy owocowe, najczęściej kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas salicylowy lub kwas cytrynowy. W zależności od rodzaju i stężenia kwasów po kilku, kilkunastu dniach od zastosowania skóra zaczyna się złuszczać.
NAGNIOTKI A MODZELE
To dwa typy odcisków. Nagniotki mają jednak rdzeń (czop rogowy), którego ostry wierzchołek skierowany w głąb skóry drażni zakończenia nerwowe, powodując ból. O ile modzele, w porę zauważone, łatwo usunąć domowymi sposobami (często wystarczy zabieg z pumeksem w roli głównej), o tyle nagniotki wymagają zastosowania specjalistycznych preparatów z kwasem salicylowym bądź mocznikiem.
OLIWKI DO PAZNOKCI
Paznokcie, podobnie jak włosy i skóra, mogą wysychać. Kiedy nie są odpowiednio nawilżone, stają się kruche i łamliwe. Mogą się nawet pojawić na nich przebarwienia. Oleje oraz kremy do paznokci zabezpieczają płytkę przed wysychaniem, a przede wszystkim uelastyczniają paznokcie. Dzięki temu płytka jest mniej krucha i nawet w razie urazu po prostu ugina się, a nie łamie.