Konsultacja: lek. med. Anna Plucik-Mrożek, specjalista chorób wewnętrznych, internista
CZYM JEST ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY?
Atopowe zapalanie skóry (AZS) jest schorzeniem przewlekłym, nawrotowym i, niestety, bardzo powszechnym – szacuje się, że dotyczy już niemal co piątego dziecka i około 5 proc. dorosłych. Najczęściej ma podłoże genetyczne. Ale nie każde dziecko rodziców, którzy mają ten problem, również zachoruje.
ROZPOZNANIE – POZNAJ OBJAWY AZS
Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry mogą ujawnić się już u trzymiesięcznego niemowlęcia – na twarzy, w postaci tzw. lakierowanych policzków, czy czerwonych plam na szyi. Po 4. Roku życia zmiany zwykle występują w zgięciach łokciowych, pod kolanami oraz w fałdzie szyjnym, a w najstarszej grupie wiekowej, u młodzieży zlokalizowane są na klatce piersiowej i ponownie na szyi oraz twarzy.
Co ciekawe, aż do 3. roku życia raczej nie występuje nadmierna suchość skóry (kosmetyki nawilżające), którą zwykle kojarzy się z AZS. Innym uciążliwym objawem jest nasilający się wieczorem świąd, skutecznie utrudniający zasypianie, zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci, które stają się rozdrażnione i płaczliwe. Chorobie tej zazwyczaj towarzyszy nietolerancja pokarmowa lub alergia wziewna.
DOBRA REAKCJA
Warto wiedzieć, że atopowe zapalenie skóry potrafi pojawić się nagle i równie nieoczekiwanie ustąpić. Niestety, u części chorych może wystąpić tzw. marsz alergiczny, który oznacza, że uczulenie przyjmuje inną postać, np. zmiany na ciele ustępują, ale pojawia się astma. Chorzy na AZS powinni być pod opieką lekarską, z reguły nie tylko alergologa, ale i dermatologa.
W leczeniu atopowego zapalenia skóry najważniejsze są profilaktyka i pielęgnacja. Ciało trzeba systematycznie nawilżać i natłuszczać. Należy unikać długich, gorących kąpieli, które wysuszają skórę. Warto też pamiętać, że wzmożona potliwość wywołana wysoką temperaturą czy stresem nasila dokuczliwy objaw swędzenia. W okresach zaostrzeń miejscowo stosuje się maści sterydowe i leki przeciwhistaminowe.
TAK DZIAŁAJ!
Do mycia i nawilżenia skóry używaj emolientów, które zapobiegają utracie wody, wyrównują pH i łagodzą podrażnienia. Stosuj je codziennie, w razie potrzeby ponawiaj aplikację w ciągu dnia. Pamiętaj, by po kąpieli natłuścić ciało do trzech minut po osuszeniu, aby z naskórka nie zdążyła jeszcze wyparować wilgoć.