Peeling, nazywany także eksfoliacją, jest jednym z najprostszych zabiegów oczyszczania, rozjaśniania i odmłodzenia skóry. Warto zaserwować sobie złuszczanie naskórka, żeby poczuć się świeżo i młodo. Przy niewielkim nakładzie finansowym i systematycznej pielęgnacji, zabieg ten pomoże nam uzyskać delikatną i gładką skórę.
PO CO TEN PEELING?
Nasza skóra składa się z wielu warstw, z której najbardziej zewnętrzną jest naskórek, a dokładniej jego warstwa rogowa. Naskórek ciągle się odnawia, poprzez wędrówkę nowych komórek ku powierzchni. Wtedy nowe komórki zastępują stare, które rogowacieją i obumierają. Proces ten trwa zazwyczaj ok. 28 dni, jednak z wiekiem wydłuża się on w czasie. Kiedy martwe komórki nawarstwiają się, skóra staje się coraz bardziej wysuszona, szorstka i szara, a zmarszczki są bardziej widoczne. Jest to moment, kiedy musimy pomóc naszej skórze odzyskać blask.
PEELING W GABINECIE VS. PEELING Z TUBKI
Peelingi przeznaczone do wykonywania w zaciszu własnego domu czy to do ciała, czy do twarzy, działają tylko powierzchniowo. Trudno będzie usunąć nimi przebarwienia czy też zmarszczki. Do domowej pielęgnacji skóry twarzy producenci zalecają peelingi typu: peel-off, gommage i enzymatyczne. Z kolei peelingi średniogłębokie i głębokie – wykonuje się tylko w gabinetach, gdzie pod okiem profesjonalisty zostają one dostosowane do potrzeb klienta. Parę razy w roku warto zafundować sobie zabiegi złuszczające w gabinecie kosmetycznym, gdyż są one wyjątkowo skuteczne i dają widoczne efekty. Czasami ich alternatywą mogą być preparaty, których producenci wzorują się na zabiegach profesjonalnych. Zawierają takie składniki aktywne, jakie stosuje się w gabinetach, ale w mniejszym i bezpieczniejszym stężeniu. Przykładem jest Peeling migdałowy Eris Pharmaceris T czy też Peeling glikolowy ISIS PHARMA Glyco-A.
PEELING W DOMU
Każdy peeling, także ten domowy, należy dobrać indywidualnie do swojego rodzaju cery. Poniższy podział powinien pomóc w wyborze najlepszego rozwiązania dla siebie.
DROBNO- I GRUBOZIARNISTY
Głównymi składnikami są zmielone pestki brzoskwiń, moreli, łupiny orzechów oraz granulki syntetyczne. Przeznaczony jest przede wszystkim dla cery tłustej, mieszanej i normalnej. Peelingi drobno- i gruboziarniste nakładamy na zwilżoną skórę.
ENZYMATYCZNY
Znacznie delikatniejszy niż peeling drobno- czy też gruboziarnisty. Substancjami działającymi są enzymy, np. owoców papai, które rozpuszczają połączenia międzykomórkowe powierzchniowych warstw naskórka. Pozostawia się je na kilka minut na skórze, a następnie zmywa wodą. Przeznaczony dla cery suchej,
wrażliwej oraz naczynkowej.
GOMMAGE (z franc. ścieranie gumką)
W swoim składzie zawiera: bardzo drobno zmielone zboża. Jest bardzo delikatny. Nakłada się go na twarz jak maseczkę. Kiedy zaschnie, ściera się kosmetyk z twarzy palcami, później przemywa wodą lub płynem micelarnym. Przeznaczony dla cery normalnej, mieszanej i tłustej.
PEEL-OFF
Ten rodzaj peelingu ma postać galaretki. Po zaschnięciu na twarzy tworzy rodzaj cienkiej błonki. Błonkę ściągamy, a razem z nią warstwę komórek naskórka. Przeznaczenie: Nie polecam tego peelingu dla skóry suchej, raczej dla skóry normalnej i mieszanej.
PEELING DO TWARZY A PEELING DO CIAŁA
Aby dobrać odpowiedni peeling do twarzy oraz do ciała, najłatwiej kierować się zasadą im delikatniejsza skóra, tym delikatniejsze złuszczanie. Dlatego należy pamiętać, że skóra ciała łatwiej zniesie peelingi gruboziarniste, niż wrażliwa skóra twarzy. Nawet drobnoziarniste preparaty, poprzez energiczne ruchy, spełnią swoją funkcję w złuszczaniu skóry ud, pośladków i ramion. Masując delikatniej – można zastosować je również do twarzy.
3 KROKI UDANEGO PEELINGU
KROK 1
Przed aplikacją peelingu przygotuj skórę na złuszczanie. Usuń z jej powierzchni wszystkie zanieczyszczenia i ewentualne pozostałości wcześniej zastosowanych preparatów pielęgnujących. Peelingi drobno- i gruboziarniste nakładamy na zwilżoną skórę. Pozostałe rodzaje nakłada się na suchą skórę. Należy to robić przynajmniej raz w tygodniu. UWAGA! Omijamy wrażliwe okolice oczu i ust.
KROK 2
Czas działania peelingu należy dostosować do informacji producenta, umieszczonej na opakowaniu. Więcej czasu wymaga peeling pięt, kolan i łokci. Peeling ciała wykonujemy okrężnymi ruchami od stóp w kierunku tułowia. Powinno się unikać mocnego pocierania i rozciągania skóry.
KROK 3
Dokładnie oczyszczamy skórę z resztek preparatu, osuszamy skórę i nakładamy dużą porcję odżywczego balsamu, masła czy też kremu. Możesz zaaplikować więcej kosmetyku, niż robisz to zazwyczaj, ponieważ po peelingu skóra będzie łatwiej i szybciej chłonąć preparat.