Co druga z nas ma kręcone lub falowane włosy. A ta, która nie ma, przynajmniej od czasu do czasu chciałaby je mieć. W tym sezonie na fali są zarówno duże, jak i drobne loki, starannie wyczesane oraz niedbałe. Jak o nie dbać, by były pełne blasku?
Kręcone włosy są niezwykle wymagające i potrzebują intensywnej pielęgnacji. Trzy podstawowe grupy składników, które powinniśmy im dostarczyć w kosme - tykach to proteiny (np. keratyna), emolienty (oleje, woski) i humektanty (np. aloes). Dzięki nim zminimalizujemy puszenie, podkreślimy skręt fryzury i pojedynczych loków. Pamiętajmy o tym, że włosy kręcone są zazwyczaj wysokoporowate, czyli mają najwyższy stopień rozchylenia łusek. Poznamy to po tym, że są przesuszone, szorstkie w dotyku, pozbawione naturalnego blasku i sprawiają wrażenie zniszczonych. Dzięki intensywnej pielęgnacji możemy osiągnąć efekt średniej porowatości pod warunkiem, że nie będziemy stosować zbyt często stylizacji na gorąco i nie rozjaśniamy włosów. Pielęgnacja włosów wysokoporowatych nie jest kompletna bez olejowania. Regularnie stosowany olej nadaje im piękny blask, wzmacnia cebulki, przyspiesza porost, a także odbudowuje i regeneruje. Przy włosach wysokoporowatych sprawdzą się: olej arganowy, lniany, ze słodkich migdałów, wiesiołkowy, kukurydziany, bawełniany oraz z pestek winogron. Olejowanie włosów wysokoporowatych można wykonywać na trzy sposoby: na sucho, na mokro lub na podkład nawilżający.
JAK POWSTRZYMAĆ PUSZENIE SIĘ WŁOSÓW?
Włosy kręcone puszą się, kiedy nasiąkają wilgocią, która powoduje, że pęcznieją i zmieniają się w dotyku. Wilgoć zmienia wewnętrzne wiązania w łodydze włosa. Fryzura przemienia się z gładkiego wymodelowania w bardziej chaotyczne ułożenie. Dobra pielęgnacja przeciw puszeniu pomoże stworzyć osłonę przeciw wilgoci. Nie muszą to być ciężkie oleje. Lepsze będą suche olejki o nielepkiej, lekkiej konsystencji, która łatwo się rozprowadza i głęboko odżywia, wygładzając włosy bez efektu tłustości lub obciążenia. Wystarczy nałożyć ilość wielkości monety na końcówki i środkową część długości wysuszonych ręcznikiem włosów.
SPOSOBY NA KRĘCONE WŁOSY
Największym grzechem jest rozczesywanie włosów kręconych na sucho. Nie tylko sprawimy, że utracą skręt, ale przy okazji je połamiemy i zniszczymy. Włosy kręcone zawsze rozczesujemy na mokro. Zbyt duża ilość produktu obciąży loki i nie przyniesie oczekiwanego efektu. Kosmetyki, szczególnie te bez spłukiwania, rozprowadzajmy na włosach oszczędnie. Jeśli włosy są przez całą noc przyklejone do poduszki, kołdry czy prześcieradła (zwłaszcza bawełnianych!) i ocierają się o nie przez wiele godzin, to w konsekwencji tracą wilgoć i niszczą się ich łuski. Dlatego najlepiej związywać je np. w warkocz, co zmniejszy powierzchnię tarcia.
ZACZNIJ KRĘCIĆ
Jeśli mamy naturalne fale, by wzmocnić skręt, wystarczy, jeśli do pielęgnacji będziemy używać szamponu, odżywki i maski dodającej objętości. W wilgotne pasma wcierajmy krem lub żel podkreślający loki, a do suszenia używajmy suszarki z dyfuzorem. A co jeśli natura obdarzyła nas prostymi włosami? Nic straconego. Zawsze możemy nakręcić je na wałki, papiloty czy lokówkę. Która technika będzie najodpowiedniejsza?
LOKÓWKA: pozwala zaoszczędzić czas, lecz należy używać jej z umiarem. Zbyt częste jej stosowanie niszczy włosy. Możemy zdecydować się na tradycyjną lokówkę z długą cienką lub grubą końcówką albo na lokówkę automatyczną. Przed każdym nakręceniem zabezpieczmy włosy lotionem. Zakręcajmy umyte, ale już suche pasma. Włosy rozwińmy, dopiero gdy poczujemy, że warstwa na samym wierzchu jest ciepła, w przeciwnym razie nie zakręcą się. Podczas kręcenia długich włosów trzymajmy lokówkę pionowo.
WAŁKI DO WŁOSÓW: na rynku możemy znaleźć przeróżne rodzaje – wałki rzepowe, z gąbki i termoloki. Drobne loczki uzyskamy dzięki wałkom o niewielkiej średnicy, jeśli zaś chcemy romantyczne fale, wybierzmy grubsze. Najgrubsze wałki przydadzą się w podnoszeniu włosów od nasady i zwiększenia ich objętości. Innym rodzajem wałków są termoloki. Podgrzane w specjalnym pojemniku nakręca się na suche pasma, a na włosach trzyma się ok. 10-15 min.
PAPILOTY: są idealne, jeśli chcemy uzyskać mocniejszy skręt. Im mniejsze papiloty, tym drobniejsze loczki. Wykonane są z gąbki, dzięki czemu są miękkie i można w nich spać. Przy papilotach potrzeba wprawy. Nie zrażajmy się, jeżeli nie uda się za pierwszym razem.
KOSMETYKI DO WŁOSÓW KRĘCONYCH
Pianka podkreśla loki i definiuje ich kształt, pozwala także na wydobycie naturalnego skrętu. Nadaje fryzurze zachwycającą objętość, a przy tym unosi ją u nasady. Dzięki niej włosy wyglądają lekko, nawet jeśli z natury są dość cienkie. Nakładamy ją na osuszone ręcznikiem włosy na całej długości. Następnie opuszczamy głowę i delikatnie ugniatamy pasma podczas suszenia. Możemy również użyć suszarki z dyfuzorem.
Spray modelujący ułatwia układanie, jednocześnie dbając o zdrowie włosów. Jego formuła pozbawiona alkoholu etylowego i wzbogacona suchym olejkiem wydłuża czas schnięcia aż dwukrotnie, dzięki czemu możemy kreować fryzurę tak długo, aż uznamy, że jest gotowa. Spray uwydatnia też naturalny skręt loków i wspiera kondycję włosów.
Primer to kosmetyk, po który należy sięgnąć, zanim rozpoczniemy układanie. Formuły tego typu preparatów zawierają pielęgnujący suchy olejek, który skutecznie nawilża włosy, podkreśla skręt kosmyków oraz zabezpiecza je przed uszkodzeniami spowodowanymi wysoką temperaturą.
CZY W LOKACH BĘDZIE MI DO TWARZY?
Przyjrzyjmy się sobie krytycznie i zastanówmy, czy na pewno burza loków jest dla nas odpowiednia? Loki po pas nie pasują kobietom o niskim wzroście – przytłaczają sylwetkę i dodatkowo wizualnie sprawiają wrażenie bycia jeszcze niższą niż w rzeczywistości. Jeśli jesteś osobą filigranową, możesz oczywiście zakręcić włosy, ale niech będą one maksymalnie w średniej długości do ramion, bo dłuższe przytłoczyłyby twoją sylwetkę. Na długie loki mogą sobie pozwolić jedynie smukłe i wysokie kobiety. Także właścicielki szerokich i okrągłych twarzy lepiej niech unikają loków, które optycznie powiększają oraz poszerzają. Jeśli jednak masz pociągłą, szczupłą twarz, okalające ją loki i loczki to strzał w dziesiątkę.