Potrzeby skóry twarzy zmieniają się w zależności od pory roku, dlatego średnio raz na sześć miesięcy warto zrobić przegląd na półce z kosmetykami. Chociaż zimą skóra może nie zdradzać oznak przesuszenia, podrażnienia czy osłabienia bariery ochronnej, to gdy zaczyna się przedwiośnie, widać często, że jest w nie najlepszej kondycji. By jej pomóc, trzeba stworzyć sobie pielęgnacyjny plan odnowy i konsekwentnie wprowadzać go w życie. Pamiętajmy o ochronie przeciwsłonecznej. Wybierajmy filtry UVA/UVB powyżej 20 SPF, które chronią skórę nie tylko przed starzeniem, ale też rakiem skóry.
KROK 1 - Oczyszczanie
Po zimie nasza skóra bywa skłonna do podrażnień, dlatego nie służy jej zbyt agresywne oczyszczanie. Wiosną warto sięgnąć po mleczka, które będą łagodnie obchodzić się z podrażnioną i przesuszoną skórą. Sprawdzą się też olejki myjące i pianki. Za każdym razem po oczyszczeniu skóry, pamiętajmy, by przywrócić jej równowagę i rozprowadzić na skórze tonik albo hydrolat roślinny. Najdelikatniejsze hydrolaty to te, które powstały z kwiatów, m.in. róży, lipy czy lawendy. Przy wyborze produktu nie kierujmy się jednak jego zapachem, ale stanem skóry i jej potrzebami.
KROK 2 - Złuszczanie
Najskuteczniejszym sposobem na oczyszczenie skóry, odblokowanie porów, dotlenienie i usunięcie martwego naskórka jest peeling. Zabieg ten idealnie sprawdzi się w wygładzaniu skóry i wyrównywaniu jej kolorytu. Po zimie może być ona skłonna do podrażnień, dlatego zamiast mechanicznego lepiej użyć łagodniejszego peelingu enzymatycznego. Stosujmy go 1-2 razy w tygodniu, po wcześniejszym demakijażu i umyciu twarzy. O częstotliwości stosowania peelingów i ich rodzajach decyduje przede wszystkim stan skóry. Musi mieć ona czas na regenerację.
KROK 3 - Nawilżanie
O tej porze roku skóra potrzebuje przede wszystkim nawilżenia. Kiedy za oknem robi się ciepło, bardziej się pocimy, a cera szybciej się przetłuszcza, powinniśmy sięgać po nieco lżejsze kosmetyki. Jednak lekka konsystencja musi iść zawsze w parze z silnym działaniem nawilżającym. By rozświetlić skórę, przywrócić jej świeżość i blask aplikujmy dodatkowo serum do twarzy. Krem dobieramy w zależności od potrzeb skóry. Inny produkt będzie odpowiedni dla cery tłustej i mieszanej, a inny dla skóry suchej oraz dojrzałej. Jednak zawsze najważniejszym zadaniem będzie nawilżanie i zapobieganie utracie wody z naskórka.
KROK 4 - Regeneracja
Świetnym rozwiązaniem, gdy cera jest zmęczona, przesuszona czy podrażniona, są maseczki. Wiosną sprawdzą się te bogate w składniki nawilżające i wiążące wodę w naskórku, np. z kwasem hialuronowym, trehalozą czy wyciągami roślinnymi. Dobrym wyborem będą też maseczki o działaniu regenerującym, mają w składzie substancje natłuszczające, np. olej z awokado, olej ze słodkich migdałów, masło shea czy skwalan, które ograniczają TEWL, czyli transepidermalną utratę wody. Skórze dojrzałej pomogą kosmetyki z peptydami, koenzymem Q10, kolagenem, śluzem ślimaka, a także retinolem czy witaminą C, która daje efekt rozświetlenia. Do wyboru mamy maski w kremie, żelu lub płachcie. Zaplanujmy odprężający „kwadrans dla urody”. Nałóżmy maseczkę i zrelaksujmy się w kąpieli z ulubionymi dodatkami – solą czy olejkiem, dodajmy kilka kropli olejku eterycznego o zapachu lawendy, róży czy wanilii!
Jak dodać blasku skórze?
ZRÓB MASAŻ TWARZY

To najlepszy sposób na odświeżenia skóry twarzy, dotlenienia tkanek, eliminację toksyn i pobudzenie mikrokrążenia. Automasaż praktykuj rano, zaraz po przebudzeniu, przed zwykłą rutyną pielęgnacyjną. Aby lepiej wymasować twarz, nałóż odrobinę kremu nawilżającego (krem, serum, olejek) na dłonie, a następnie wykonuj okrężne ruchy na twarzy, od wewnątrz na zewnątrz.
APLIKUJ
SERUM

Serum poprawia wygląd i koloryt skóry. Możesz je stosować codziennie pod krem. W rozświetlającym serum znajdziesz zazwyczaj witaminę C oraz kwasy AHA, niacynamid, skwalan i olejki eteryczne.
WYBIERZ KREM ROZŚWIETLAJĄCY

Jeśli chcesz, żeby twarz od razu wyglądała na wypoczętą, wybierz do codziennej pielęgnacji kremy, które rozświetlają i przywracają blask. Takie formuły mają zarówno kremy do twarzy, jak i pod oczy. Te drugie redukują tzw. worki pod oczami, rozjaśniają i wyrównują koloryt. Kosmetyki rozświetlające zawierają np. delikatne drobinki miki, które dodają efektu świeżości.
KURACJA
W AMPUŁKACH

Tego typu preparaty wspomagają szybką odnowę skóry i wprowadzają do codziennej pielęgnacji składniki aktywne w wysokich stężeniach. Wybierz esencje z biopeptydami, witaminą C, kwasem hialuronowym czy kwasem glikolowym.
Jakich składników kremów do twarzy potrzebuje nasza skóra na wiosnę?
To, po jakie kosmetyki powinniśmy sięgać wiosną, w dużej mierze zależy od stanu i typu naszej skóry. Jednak bardzo często po zimie nasza skóra jest wysuszona, szorstka i matowa. Wiosną najlepszym rozwiązaniem są kosmetyki o lekkiej konsystencji, nawilżające, pozwalające walczyć z suchością skóry. Warto szukać w ich składzie takich składników jak mocznik, kwas hialuronowy czy ceramidy. Krem na wiosnę powinien również zawierać wiele antyoksydantów, np. koenzym Q10, witaminy C i E. W przypadku skóry podrażnionej, z tendencją do przesuszania czy zaczerwienień warto postawić na kremy o łagodzącym działaniu, bogate w substancje takie jak aloes, panthenol czy alantoina.