Niezależnie od rodzaju skóry jak i wieku może pojawić się problem odwodnienia. Główną przyczyną zjawiska jest nieprawidłowa cyrkulacja wody w skórze, bądź nadmierna utrata w stosunku do ilości jaką dostarczamy.
Skóra odwodniona jest bardzo cienka, mało elastyczna. Często się przesusza lub przetłuszcza. W mikroskopowym powiększeniu zauważa się rozszerzone pory. Taka skóra staje się bardziej wrażliwa, skłonna do zaczerwienienia, towarzyszy jej uczucie ściągnięcia, pieczenia i ogólnego dyskomfort. Na skórze odwodnionej zauważalna jest również siatka zmarszczek.
PRZYCZYNY ODWODNIENIA
Około 20% wody znajdującej się w organizmie zawarte jest w skórze. W normalnych warunkach klimatu umiarkowanego wyparowuje z niej około 300-400 ml wody na dobę. Jeśli z naskórka wyparuje więcej wody i nie jest ona uzupełniona z głębszych warstw, skóra staję się odwodniona. To z kolei powoduje zakłócenie homeostazy, czyli fizjologii skóry oraz zmiany jej własności mechanicznych. Do czynników zaostrzających lub wywołujących pośrednio odwodnienie zaliczamy między innymi proces starzenia, zaburzenia hormonalne, niesprzyjające warunki atmosferyczne, klimatyzację, stres, zmęczenie, leki przeciwtrądzikowe i niezbilansowana dietę. Warto jednak zauważyć, że jedną z podstawowych przyczyn odwodnienia skóry jest jej nieprawidłowa pielęgnacja.
NAWILŻENIE
W skórze obecne są naturalne mechanizmy – systemy utrzymania wody w skórze. Wyróżniamy: systemy strukturalne protein, lipidy cementu międzykomórkowego, naturalny czynnik nawilżający, synteza kwasu hialuronowego – glikozoaminoglikanu, produkcja sebum na powierzchni skóry. Nawilżanie to nic innego jak utrzymanie dostatecznej ilości wody w powierzchniowej warstwie rogowej naskórka jak również zabezpieczenie przed utratą jej z naskórka. Powinniśmy wybierać dermokosmetyki, które pomogą nam w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wody w każdej warstwie skóry.
PIELĘGNACJA SKÓRY
Dermokosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry odwodnionej powinny zawierać takie składniki jak: oleje roślinne, ciekłe woski, lanolinę, które tworzą na powierzchni skóry wyczuwalny film. Jego głównym zadaniem jest przede wszystkim przeszkoda w migracji wody na zewnętrzną część skóry. Proteiny (np. jedwabne, z migdałów, kolagen, elastyna), cukry (kwas hialuronowy) są substancjami hydrofilnymi, tworzącymi wodny film na powierzchni skórnej. Jest on jednak niewyczuwalny a działa tak samo jak film lipidowy. Ceramidy, pochodne cholesterolu, fosfolipidy i kwasy tłuszczowe – cegiełka do cegiełki uzupełniają braki w cemencie międzykomórkowym, wzmacniając jego ochronne działanie. Gliceryna, aminokwasy, pantenol i sole kwasu glikolowego są związkami małocząsteczkowymi o dużych właściwościach wiązania wody. Wychwytują i zatrzymują wodę.
Asortyment drogerii Ziko Dermo jest niesłychanie obfity w dermokosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry odwodnionej. Godną polecenia jako pierwsza jest seria La Roche Posay Hydraphase. Zapewnia intensywne, głębokie i trwałe nawilżenie skóry. Jest wzmocnioną formułą zawierającą kwas hialuronowy dla podwójnego, silnego działania: nawodnienie skóry i wzmocnienie struktur komórkowych połączeń. W konsekwencji pomaga na stałe zatrzymać wodę w skórze. Dostępne produkty: Hydraphase Intense Legere – o lekkiej formule oraz Hydrapohase Intese Riche – o konsystencji bogatej do skóry bardzo odwodnionej i suchej.
Świetnym rozwiązaniem są także produkty z serii Avene Hydrance Optimale. Preparaty trwale nawilżają i odżywiają skórę, pozostawiając ją miękka i pełną blasku. Zawierają opatentowany składnik Lipo-mucine like, który odtwarza płaszcz hydrolipidowy i rozprowadza wodę wraz z innymi składnikami w skórze. Serię Hydrance również mamy dostępną z rozgraniczeniem na dwie konsystencje: lekką, do skóry wrażliwej normalnej bądź mieszanej oraz bogatą, do pielęgnacji skóry wrażliwej suchej lub bardzo suchej.
Nie należy zapominać o naszej polskiej firmie – Iwostin, która dla skóry odwodnionej przygotowała i proponuje w codziennej pielęgnacji serię Iwostin Hydro Sensitia, przeznaczoną do fizjologicznego nawilżenia. Produkty te ograniczają naskórkową utratę wody, uzupełniają substancje fizjologiczne, a także hamują TEUL, czyli utratę mocznika ze skóry, zapewniając przy tym nawilżenie przez 24 godziny. Seria oferuje nam kosmetyki do codziennej pielęgnacji w ciągu dnia: Hydratia fizjologiczny krem z ceramidami oraz żel pod oczy, a w ciągu nocy: Hydratia kremowe serum na noc oraz dermokosmetyk do demakijażu: piankę do mycia twarzy.
Ważne, by do demakijażu skóry odwodnionej wybierać produkty bez alkoholu. Polecamy m.in. Fizjologiczny płyn micelarny La Roche-Posay, który usuwa makijaż, wyrównuje pH naszej skóry, pozostawiając ją gładką i miękką w dotyku. Bioderma oferuje nam z kolei serie Sensibio i Hydrabio, stymulujące skórę do przywrócenia naturalnych procesów nawodnienia i funkcji ochronnych. Seria Hydrabio zawiera opatentowany kompleks Aquagenium, który przywraca komórkom naturalną zdolność do utrzymania głębokiego nawilżenia. Warto zwrócić uwagę w szczególności na Hydrabio H2O – łagodny płyn do oczyszczania i demakijażu bez spłukiwania do codziennego stosowania oraz Łagodzący żel oczyszczający do twarzy Bioderma Sensibio Moussant.