Możesz go nie zauważać, ale jego negatywny wpływ na skórę szybko staje się widoczny. Smog powoduje nie tylko jej przedwczesne starzenie, może też wywołać egzemę, wysypki i nasilić trądzik. Z pomocą przychodzą kosmetyki ze składnikami anti-pollution.
Zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe nie tylko dla naszych płuc i oczu, ale i dla skóry. Czym właściwie jest smog i dlaczego szkodzi urodzie? Ten wyraz powstał z połączenia dwóch angielskich słów „smoke” i „fog”, czyli dym i mgła. W Polsce głównym źródłem smogu są stare instalacje grzewcze oraz stosowane do nich niskiej jakości paliwa. Spaliny także w znacznym stopniu przyczyniają się do wzrostu poziomu smogu w powietrzu. Szkodliwy dym składa się z ozonu, tlenków węgla, azotu i siarki oraz takich pyłów jak kurz, sadza, popiół. Co istotne, nie tylko w dni, w które ogłaszane są alarmy informujące o złej jakości powietrza, zanieczyszczenia pojawiają się w atmosferze. Nasza skóra jest nieustannie wyeksponowana na ich szkodliwe działanie. Warto o tym pamiętać, wybierając produkty do codziennej pielęgnacji.
Smog a skóra
Czy smog ma wpływ na kondycję naszej skóry? Oczywiście, i nie ma wątpliwości, że jest to wpływ szkodliwy. Skóra narażona na działanie smogu szybciej się starzeje. Wolnorodnikowa Teoria Starzenia mówi, że proces starzenia przyspiesza z powodu uszkodzeń komórkowych wywoływanych przez atak wolnych rodników. Im jest on większy, tym gorzej skóra sobie z nim radzi, pogarsza się jej kondycja i wygląd. Mówimy wtedy o stresie oksydacyjnym. Do czynników wywołujących stres oksydacyjny należy smog, ponieważ zaburza on równowagę pomiędzy destrukcyjnymi wolnymi rodnikami a neutralizującymi je przeciwutleniaczami. Szkodliwe działanie zanieczyszczeń powietrza powoduje także zwiększenie tendencji do występowania trądziku, egzemy, wyprysków i wszelkich alergii skórnych.
Objawy działania zanieczyszczeń
Twoja skóra jest przesuszona, podrażniona, szorstka, nadwrażliwa lub pojawiają się na niej wypryski? A może obserwujesz szybko pojawiające się nowe zmarszczki? To mogą być objawy działania smogu. Wśród najczęstszych objawów szkodliwego wpływu zanieczyszczeń na naszą skórę dermatolodzy wymieniają:
– zwiększoną produkcję sebum,
– nieodwracalne zmiany w składzie płaszcza hydrolipidowego,
– liczne przebarwienia będące wynikiem uszkodzenia przez wolne rodniki melanocytów.
Jak smog atakuje skórę?
Składniki smogu bywają tak niewielkie, że są w stanie przeniknąć przez wierzchnią warstwę skóry i dostać się głębiej. Dodatkowo pod wpływem zanieczyszczeń powietrza zwiększa się liczba wolnych rodników, które także osiadają na skórze. Z kolei ozon, utleniając lipidy, powoduje uszkodzenie funkcji ochronnej skóry.
Plan obronny
Jeśli chcesz zachować młodszy wygląd, nie wystarczą kremy starej generacji. Szukaj kosmetyków zawierających składniki anti-pollution, które blokują niekorzystne działanie smogu i stymulują regenerację skóry. W te dni, kiedy zawartość pyłów przekracza normy, ogranicz do minimum pobyt na zewnątrz. Dbaj o prawidłową pielęgnację. Najważniejsze jest oczyszczanie! Po każdym rytuale oczyszczającym na skórę nałóż kosmetyk o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Najlepsze na smog antyoksydanty to witamina E, kwas ferulowy oraz zielona herbata. Ostatnim elementem pielęgnacji powinno być wzmocnienie płaszcza hydrolipidowego, który pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry. Szukaj kosmetyków, które mają w składzie masło shea, fermenty bakterii, probiotycznych, beta-glukan, witaminę B3 oraz kwas hialuronowy. Na co dzień możesz stosować barierę mechaniczną w postaci podkładów z dodatkiem silikonów. Nie zapominaj, aby za każdym razem, gdy wracasz do domu, przepłukać skórę, wypłukać jamę ustną i nos wodą morską, umyć włosy, a do oczu wkropić sztuczne łzy, dzięki temu pozbędziesz się pyłów ze skóry.
Uzbrój się na początku dnia!
Od czego zacząć dzień? Oczywiście od delikatnego oczyszczenia skóry. Możesz wybrać olejek lub mleczko, które nie naruszą naturalnej warstwy lipidowej lub specjalistyczne preparaty (np. płyny micelarne) ze składnikami anti-pollution. Dobry krem antysmogowy zawierać powinien substancje filmotwórcze, filtry UV, antyoksydanty i substancje nawilżające.
Co to są składniki filmotwórcze?
To te komponenty kremu, które tworząc cienką warstwę na powierzchni skóry, zapobiegają przenikaniu w głąb pyłów. Dzięki nim zabezpieczasz cerę przed uszkodzeniami, które mogą wywołać toksyczne substancje. Warstewka okluzyjna chroni też przez odparowaniem wody, a co za tym idzie ubytkami w naturalnej ochronnej warstwie hydrolipidowej. Do składników tego typu zalicza się m.in. aloes, kwas behenowy, kwas hialuronowy czy kolagen.
Antyutleniacze w kremie i w diecie
To one zneutralizują wolne rodniki i nie dopuszczą do procesów przedwczesnego starzenia. Zabezpieczają komórki przed mutacjami DNA. Antyoksydanty w kremach to m.in. witamina A, C i E, koenzym Q10, wyciągi roślinne (z zielonej herbaty, soi, winogron czy granatu). Wspomagaj skórę również od wewnątrz! Jedz kolorowo! Warzywa i owoce to najlepsze źródła antyutleniaczy.
Nocna regeneracja
Od razu po powrocie do domu oczyść twarz (tym samym kosmetykiem, co rano) i sięgnij po regenerujący krem. Jego zadaniem będzie uzupełnienie powstałych w ciągu dnia ubytków w warstwie ochronnej skóry tak, aby nazajutrz znów mogła stawić czoło smogowi. Szukaj w nich składników takich jak niacynamid, ceramidy, olejki.
Smog a włosy
Włosy potrafią być najlepszą ozdobą kobiety, dlatego chcemy, aby były piękne i zdrowe. Cebulka włosa nieustannie pracuje i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Niestety toksyny, dym i inne szkodliwe składniki smogu zakłócają jej pracę, hamując wzrost włosów, a czasem nawet prowadząc do ich wypadania. Koreańscy naukowcy z Future Science Research Centre doszli do wniosku, że cząstki stałe PM10 i olej napędowy znajdujące się w smogu obniżają poziom białka kluczowego dla wzrostu włosów. Ponadto cząsteczki pyłu i oleju napędowego podobne do PM10 obniżają poziom innych białek, które determinują porost włosów i ich zatrzymywanie. Smog wpływa także na zewnętrzną warstwę włosa – wysusza go i zwiększa jego łamliwość.
Co powinno Cię zaniepokoić?
Jeśli zauważyłaś, że twoje włosy są szorstkie, łamliwe i zaczęły wypadać, nie czekaj, działaj! Z całą pewnością do złej kondycji twoich włosów przyczynił się smog. Jak pozbyć się niepokojących objawów działania zanieczyszczeń powietrza? Najłatwiejszym sposobem ochrony fryzur jest noszenie czapki, szczególnie w sezonie grzewczym. Kupując szampon, zwracaj uwagę na to, aby działał oczyszczająco zarówno na włosy, jak i skórę głowy. Po umyciu włosów nie zapominaj o nałożeniu odżywki, powinna być głęboko nawilżająca.