Zdrowa i promienna cera, to nie tylko dobre geny czy właściwa pielęgnacja. Często jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w organizmie. Zdrowa skóra ma swój początek już podczas trawienia, w jelitach czy wątrobie. Wiele dolegliwości nie daje oczywistych objawów, a pogorszenie się stanu skóry, może być symptomem dolegliwości układu pokarmowego.
Trawienie
Proces trawienia jest skomplikowany i długi. Bierze w nim udział wiele narządów i organów wewnętrznych. Ich praca jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Każdy z etapów trawienia jest istotny. Wszystkie nietolerancje i zaburzenia trawienia mogą być manifestowane przez skórę, dlatego warto przyglądać się sobie, by móc wcześniej dostrzec znaki jakie wysyła organizm. Do nieoczywistych objawów, które mogą świadczyć o problemach trawiennych należą: suchość i świąd skóry, trądzik, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, łuszczyca czy egzema.
Zadbaj o mikrobiom
Bogate "życie wewnętrzne" jest kluczowe dla zdrowia i witalności. Mowa oczywiście o mikrobiomie. W naszym organizmie istnieje ogromny zbiór bakterii, wirusów, pierwotniaków i grzybów, które zasiedlają układ pokarmowy. Zadaniem mikrobiomu, bez względu na lokalizację, jest wspomaganie funkcji obronnych organizmu, poprzez utrzymanie homeostazy w układzie immunologicznym. Mówiąc prościej – mikrobiom, dzięki obecności dobrych bakterii, zapobiega namnażaniu się patogenów w tkankach.
Najlepiej poznany jest mikrobiom jelitowy, który poza utrzymaniem homeostazy, wytwarza enzymy wspomagające trawienie i wchłanianie, odpowiada za syntezę witamin B i K, produkcję hormonów, a nawet wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz stan skóry.
W regulacji pracy jelit i dbaniu o mikrobiom, istotną rolę pełnią probiotyki i prebiotyki, mające za zadanie odbudowę naturalnej flory jelitowej. Nie tylko regulują pracę jelit, ale też przyczyniają się do utrzymania prawidłowej mikroflory w przewodzie pokarmowym.
Probiotyki znajdziesz w pokarmach obfitych w żywe mikroorganizmy, takie jak jogurty, kefiry. Zwiększają one wchłanianie witamin i minerałów, regulują perystaltykę jelit i stanowią skuteczną osłonę w czasie antybiotykoterapii. Prebiotyki dodatkowo stymulują drobnoustroje do wzrostu i aktywności.
Probiotyki a skóra
Prawidłowe działanie jelit ma ogromny wpływ na kondycję skóry. Przetworzona żywność, uboga w składniki odżywcze czy długotrwały stres, prowadzą do zaburzenia równowagi jelitowej oraz namnażania się bakterii. Osłabiony organizm, sprzyja transportowaniu do krwi szkodliwych substancji. Może to prowadzić do powstawania stanów zapalnych, a w konsekwencji do zmian trądzikowych.
Podczas przebiegu takich chorób jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, trądzik pospolity, trądzik różowaty i łojotokowe zapalenie skóry, można zaobserwować zaburzoną homeostazę organizmu. Stosowanie probiotyków pomoże zadbać o przywrócenie równowagi mikrobiomu, a więc pomoże zredukować objawy chorób skórnych.
Preparaty probiotyczne mogą okazać się także świetnym pomocnikiem w leczeniu zmian trądzikowych. Regulują wydzielanie sebum i zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych. Wykazują także działanie wspomagające ochronę organizmu poprzez stymulację i produkcję ceramidów w skórze. Zadaniem ceramidów jest wzmocnienie bariery ochronnej przed wnikaniem drobnoustrojów. Bakterie mlekowe Streptococcus thermophilus, poza stymulowaniem produkcji ceramidów, wykazują również działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Dolegliwości wątroby a zmiany skórne
Nie tylko mikrobiom jelitowy wpływa na wygląd skóry. Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim organizmie. Odpowiada za likwidowanie toksyn i uczestniczy w procesie detoksykacji, dlatego prawidłowe działanie wątroby jest kluczowe dla zdrowia, a złe nawyki żywieniowe mogą pogarszać jej stan.Tylko pozornie bezobjawowo. W przeciwieństwie do większości narządów — wątroba nie posiada receptorów czuciowych, a więc nie boli gdy choruje. Łatwo zatem bagatelizować sygnały jakie nam daje, a te często pojawiają się na skórze.
O tym, że coś dolega naszej wątrobie mogą świadczyć:
• pajączki wątrobowe, czyli teleangiektazje — poszerzone drobne naczynia krwionośne, najczęściej na twarzy,
• zażółcenie skóry twarzy i białek oczu,
• zmiany pigmentacyjne, najczęściej występujące jako brunatne plamy (zwykle wokół oczu i ust),
• świąd skóry,
• utrata owłosienia,
• skóra banknotowa, czyli szorstka, pomarszczona, wyglądem przypominająca banknot.
Zdrowa wątroba
Do utrzymania wątroby w dobrej kondycji, konieczna jest zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta, ograniczenie spożycia alkoholu i aktywność fizyczna. W codziennym życiu bardzo trudno jest przestrzegać restrykcyjnych diet, czy zrezygnować z toastu, dlatego czasem warto wspomóc się suplementacją, by utrzymać narządy wewnętrzne w dobrym stanie.
Fosfolipidy mogą wesprzeć wątrobę i jej regenerację. Wspomagają trawienie oraz zwiększają wchłanianie zawartych w tłuszczach witamin. Hamują produkcję kolagenu, którego nadmierne ilości w wątrobie powodują włóknienie narządu. Pomagają także w rozpuszczaniu cholesterolu przez żółć, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko odkładania się go w naczyniach krwionośnych.
W preparatach wspierających prawidłowe działanie wątroby znaleźć można równię cholinę, która bierze udział w regulacji gospodarki lipidowej, a także wyciągi z karczocha, który dzięki zawartości cynaryny, mają znaczący wpływ na funkcjonowanie wątroby, oraz wyciągi z rzodkwi, wspomagające produkcję żółci. Takie preparaty wspierają utrzymanie prawidłowego metabolizmu tłuszczów oraz pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby.
Pamiętaj!
Sposób odżywiania i styl życia ma fundamentalne znaczenie dla ciała, a każde odstępstwa od normy, mogą uwydatnić się na skórze. Prawidłowo przebiegający proces trawienia, wątroba i jelita, mają bardzo ważny wpływ na zdrowie całego organizmu. Żadne suplementy nie zastąpią zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Warto wtedy wesprzeć się suplementami, które zadbają o ciało od wewnątrz.