Czym jest sucha skóra?
Stwierdzenie ,,sucha skóra” coraz częściej pojawia się na ustach wielu z nas. Szacuje się, że problem ten dotyczy około 30% populacji, zwarzywszy na to, iż brane są pod uwagę również osoby posiadające łagodną suchość skóry lub jej przejściową formę. Suchością skóry nazywa się typ skóry, która przede wszystkim posiada nieprawidłowo funkcjonującą barierę hydrolipidową, co sprawia, że szybkość utraty wody przez naskórek jest znacznie szybsza niż w skórze prawidłowo nawilżonej. Prowadzi to do utraty elastyczności i jędrności skóry (szybsze pojawienie się zmarszczek) oraz uczucia łuszczenia, ściągnięcia i suchości.[1] Wiele czynników zewnętrznych wpływa na stan skóry, w tym warunki atmosferyczne (mróz i gorąco), ogrzewanie, klimatyzacja, zanieczyszczenia powietrza. Do tego dołączają czynniki ,,wewnętrzne”, takie jak choroby tarczycy, stres, problemy hormonalne czy choroby skóry (łuszczyca, AZS). Wszystkie powyższe czynniki wpływają na poziom nawilżenia skóry oraz mogą prowadzić do uczucia ściągnięcia, napięcia, pojawienia się nieestetycznych skórek, czy szorstkości skóry.
Bariera hydrolipidowa
Bariera hydrolipidowa jest warstwą ochronną wszystkich warstw skóry. Zabezpiecza ją przed utratą wody, chroni przed czynnikami zewnętrznymi oraz utrzymuje właściwe pH. Zbudowana jest z wody i lipidów, w tym z glicerydów, wosków, skwalenu czy cholesterolu oraz jego estrów, ceramidów, mocznika, kwasu PCA, aminokwasów. Zaburzenie płaszcza hydrolipidowego może być spowodowane nie tylko czynnikami atmosferycznymi oraz ogólnym stanem zdrowia, ale także zbyt intensywnym oczyszczaniem lub złuszczaniem skóry lub po prostu nieodpowiednią pielęgnacją). Ponieważ nie jesteśmy w stanie w pełni ochronić się przed niektórymi czynnikami powinniśmy wspierać naszą naturalną barierę lub pomóc jej w odbudowie. Odpowiedzią na problem suchości skóry są odpowiednie składniki pielęgnujące.
Nawilżanie – podstawa pielęgnacji
Nawilżanie skóry jest czynnością pielęgnacyjną niemal tak samo ważną jak mycie ciała. Od zawartości wody w skórze zależy jej wygląd, a czasem i zdrowie. Na podłożu skóry suchej powstają choroby alergiczne, zmiany zapalne, co z kolei może stawać się powodem przyspieszonego starzenia skóry. Nawilżając skórę łagodzi się przebieg wielu dermatoz, a czasem można także zapobiec nawrotom.
Kosmetyki nawilżające powinny zawierać zarówno składniki, które zatrzymują wodę (higroskopijne), jak i substancje poprawiające funkcjonowanie bariery ochronnej naskórka. Własności higroskopijne wykazuje np. kwas hialuronowy, PGA i gliceryna. Natomiast oleje roślinne i woski tworzą na powierzchni skóry film ochronny zabezpieczający przed utratą wody oraz uzupełniają ubytki lipidów w barierze naskórkowej.
Jak wspierać barierę hydrolipidową?
Kwas hialuronowy
Jeden z najpopularniejszych składników w kosmetologii. Ten polisacharyd jest naturalnym biopolimerem, który znajduje się w naszej skórze. Obecnie dostępne są różne formy kwasu hialuronowego od najpopularniejszej soli sodowej po wysoko molekularny kwas hialuronowy. Niezależnie od formy - niezwykle skutecznie wiąże wodę, co sprawia, że skóra jest bardziej nawilżona, wolnej traci wodę, a bariera hydrolipidowa pozostaje dłużej w nienaruszonym stanie. W przypadku, gdy cera jest już przesuszona, niweluje uczucie napięcia i ściągnięcia nadając komfort i ukojenie.
Kwas Poliglutaminowy (PGA)
Cenny polimer zbudowany z wielu cząstek kwasu glutaminowego. Badania in vitro potwierdzają, że posiada on 5x większe właściwości wiążące z wodą, niż kwas hialuronowy. Dodatkowo różne formy kwasu hialuronowego w innym stopniu wiążą wodę, lecz żaden nie jest tak skutecznie jak PGA [2]. Jego dodatkową zaletą jest wnikanie w głębsze warstwy skóry, dzięki czemu przyspiesza regenerację skóry oraz zwiększa jej elastyczność.
Inulina
Składnikiem dbającym o utrzymanie wody w skórze jest także inulina tworząca rodzaj ,,filmu” na skórze. Ogranicza utratę wody ze skóry powodując, że pozostaje ona wygładzona, nawilżona i odpowiednio natłuszczona. Jej dodatkową cechą i jest działanie przeciwzapalne, łagodzące oraz antyoksydacyjne.
Bioferment z bakterii Lactobacillus
Świetnie wpływa na mikrobiom skóry, co zwiększa odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Wykazuje działanie nawilżające i przeciwzapalne, dzięki czemu zmniejsza się wrażliwość skóry, a praca gruczołów łojowych jest uregulowana. Dzięki korzystnym wpływie na barierę hydrolipidową pozwala utrzymać skórę w świetnej kondycji. Bazując na tym składniku powstała również nowa substancja czynna zwana Biotilys. Ma ona za zadanie nawilżać skórę, naprawiać i wzmacniać barierę ochronną skóry i zachować odpowiednią równowagę mikrobioty skóry.
Czym jest mikrobiota naskórkowa?
Bakterie, grzyby, wirusy….brzmi przerażająco, choć wcale tak nie jest. Właśnie z takich mikroorganizmów składa się mikrobiota skóry każdego z nas. Tak jak bariera hydrolipidowa, tak i mikrobiota chroni naszą skórę. Współdziałają w tym zakresie i są od siebie w pewnym stopniu zależne. W momencie, gdy zaburzona zostanie struktura bariery hydrolipidowej – mikrobiota ulega zmianom i przestaje pełnić funkcje obronne. Rośnie wrażliwość na drobnoustroje chorobotwórcze, alergeny, promieniowanie UV czy mechaniczne uszkodzenia. Zmienia się pH naskórka, co dodatkowo zaburza fizjologię skóry.
Dostarczanie skórze od zewnątrz odpowiednio dobranych składników pozwoli zachować jej równowagę wodno-lipidową i ochroni przed agresywnymi czynnikami zewnętrznymi.
Źródła:
1.https://www.alab.pl/centrum-wiedzy/sucha-skora-cz-1-postawienie-prawidlowej-diagnozy-problem-interdyscyplinarny/?srsltid=AfmBOop47YtjedBayvnZ0Myj4YsoMnts_jqBifQgPkdtWKQLwtxYs2XJ
2. PGA (γ-polyglutamic acid) and hyaluronic acid – comparative study of natural moisturizers. A. Radzikowska, K. Zdroik, R. Dębowska, B. Ostrowska, M. Rzepka, M. Pasikowska-Piwko, K. Rogiewicz, I. Eris Dr Irena Eris Cosmetic Laboratories, Piaseczno, Poland