Ten niepozorny efekt uboczny produkcji kosmetyków może sam być pełnowartościowym preparatem! Hydrolaty określane jako wody kwiatowe lub roślinne znakomicie uzupełniają codzienne poranne i wieczorne rytuały pielęgnacyjne.
Nawet jeśli jesteś minimalistką i filozofia wieloetapowej koreańskiej pielęgnacji cię nie przekonuje, hydrolaty powinnaś dopisać do listy kosmetyków stosowanych codziennie. Dlaczego? To produkty wszechstronne: przywracają skórze prawidłowe pH, dbają o jej nawilżenie, działają oczyszczająco i ściągająco, a także usuwają obrzęki i mają właściwości antyzapalne. Oczywiście wszystko zależy od bazy, z jakiej powstały. Warto dodać, że jeśli chcesz zwiększyć skuteczność maseczek glinkowych lub algowych, do ich rozrabiania powinnaś zastosować właśnie taką wodę roślinną.
W procesie destylacji parą wodną wybrane części roślin zostają poddane działaniu ciśnienia i wysokiej temperatury (około 100 stopni Celsjusza). Pod ich wpływem uwalniane są molekuły przepływające w postaci gazowej przez skraplacz, który je schładza. Para zamienia się w płyn. Na tym etapie zostają rozdzielone warstwa olejowa i wodna, czyli właśnie hydrolat. Dla tych, którzy cenią olejki eteryczne, dobrą wiadomością jest to, że wody roślinne mają zbliżone działanie. Ich przewaga polega na tym, że można je stosować codziennie (nawet kilkakrotnie), co przy olejkach nie jest wskazane. Jeśli drażnią cię intensywne zapachy olejków, hydrolat będzie lepszym rozwiązaniem – ten typ produktu ma zdecydowanie subtelniejszy aromat.

Najpopularniejszym sposobem użycia hydrolatu jest sięgnięcie po ten preparat między oczyszczaniem twarzy a aplikacją kremu. Mogą uzupełnić działanie oczyszczające, ale przede wszystkim mają przywrócić skórze lekko kwaśny odczyn (to dzięki niemu mechanizmy ochronne skóry są sprawne). Możesz więc przetrzeć twarz płatkiem kosmetycznym nasączonym hydrolatem lub wybrać orzeźwiającą formę mgiełki. W przypadku tej drugiej odczekaj, aż produkt wsiąknie w skórę lub delikatnie wklep go opuszkami palców. Kolejnym krokiem pielęgnacji jest aplikacja kremu lub olejku – świetnie uzupełni działanie hydrolatu z tej samej „rodziny”. Innym sposobem na wykorzystanie hydrolatów w codziennych rytuałach jest dodawanie kilku kropel wody roślinnej do bazowego kremu – to dodatkowo zwiększy korzyści pielęgnacyjne. Wspaniałe efekty da też zastosowanie maski z hydrolatu na włosy. Połącz wodę roślinną z olejkiem eterycznym (w proporcji 10 ml do 3 kropli) i nałóż na długości. Spłucz po 10 minutach.
KTÓRY HYDROLAT WYBRAĆ?
Jeśli masz skórę wrażliwą, sięgnij po hydrolat rumiankowy o delikatnym działaniu. Możesz też wypróbować ten na bazie bławatka. Jest bogaty w sole mineralne, działa antyoksydacyjnie i jako jeden z nielicznych polecany jest także do pielęgnacji okolic oczu. Cera sucha skorzysta na stosowaniu hydrolatu różanego, który przywraca nawilżenie i działa regenerująco. Wypróbuj też wody: aloesową, lawendową i z melisy. Cerze tłustej służą ściągający pory hydrolat z czystka, odświeżający miętowy i normalizujący pracę gruczołów łojowych oczarowy. Hydrolaty mogą też pomóc w walce z przebarwieniami (tu polecane są wody z geranium i krwawnika) oraz trądzikiem (sięgnij po te z ogórka bądź z bergamotki).
Jeśli masz alergię na olejek eteryczny, hydrolat może być rozwiązaniem. Ma zbliżone właściwości, ale jest znacznie łagodniejszy dla skóry. Uwaga: sprawdź na małym fragmencie skóry, jak zareaguje na kosmetyk.
CZY HYDROLATY SĄ DLA KAŻDEGO TYPU CERY?
I hydrolaty, i toniki są kosmetykami bezpiecznymi dla skóry – mówi dr Ewa Żabińska. – Hydrolaty są jednak produktami silnie skoncentrowanymi i w przypadku skóry wrażliwej czasem istnieje potrzeba ich rozcieńczania. Również osoby ze skórą skłonną do reakcji alergicznych mogą źle reagować na działanie hydrolatów. Bywa, że skóra atopowa w ogóle ich nie toleruje. Istotny jest też fakt, że hydrolaty w czystej postaci są w 100 proc. naturalne. W trakcie używania powinny być trzymane w zamkniętym opakowaniu w lodówce.
Działanie toników i hydrolatów jest zbliżone – tłumaczy Ewa Żabińska. Hydrolaty tonizują skórę, doczyszczają i przygotowują do dalszych etapów pielęgnacji. Należy jednak pamiętać o tym, że pH hydrolatów potrafi być zróżnicowane (hydrolaty dostępne na rynku mają pH od 3 do 7). Żeby mieć pewność, czy preparat spełnia swoją funkcję, należy sprawdzić na opakowaniu, jakie pH ma dany hydrolat. Dla porównania większość toników ma pH na poziomie 5-6.