Słońce jest nam potrzebne do życia tak samo, jak woda czy powietrze. Korzystnie wpływa na odporność organizmu, pozytywnie działa na nastrój, stymuluje syntezę witaminy D3. Musicie jednak pamiętać, że kilkanaście minut dziennie wystarczy, aby w pełni wykorzystać jego dobroczynne działanie. Przedawkowanie promieni słonecznych ma bowiem bardzo niekorzystne skutki dla zdrowia i urody.
UVA i UVB – co to jest?
Promieniowanie UV, czyli promieniowanie ultrafioletowe, to niewidzialne dla człowieka fale elektromagnetyczne emitowane m.in. przez słońce. Dla skóry są jednak bardzo niebezpieczne. W przypadku nadmiernej ekspozycji na słońcu mogą spowodować jej poważne uszkodzenia. Słońce emituje ultrafiolet w zakresie UVA, UVB i UVC, ale atmosfera ziemska w całości pochłania UVC.
Promieniowanie UVB przyczynia się do zwiększonej produkcji melaniny, czyli barwnika, który przejściowo zmienia zabarwienie skóry. To właśnie dzięki niemu możemy pochwalić się piękną opalenizną. Jednak nadmierna ekspozycja na działanie promieniowania UVB skutkuje bolesnymi zaczerwieniami skóry oraz oparzeniami (preparaty na oparzenia słoneczne).
Zupełnie inaczej jest w przypadku UVA. Promienie te nie powodują widocznych na pierwszy rzut oka zmian, wnikają natomiast w głębokie warstwy skóry. Skutki ich działania zauważalne są dopiero po kilku latach. Odpowiedzialne są przede wszystkim za tworzenie wolnych rodników, co w długim okresie przyczynia się do fotostarzenia skóry, nietolerancji na słońce, a także rozwoju nowotworów skóry.
Słońce a dziecko – chroń skórę dziecka przed słońcem
Dzieci są szczególnie narażone na negatywne skutki działania promieni słonecznych. Ich skóra jest cieńsza, przez co wrażliwsza, a mechanizmy obronne jeszcze nie w pełni ukształtowane. Co więcej dzieci zazwyczaj dłużej przebywają na słońcu niż dorośli. Dlatego tak ważna jest ochrona skóry przed działaniem promieni UV już od najmłodszych lat. Jak chronić się przed szkodliwym działaniem słońca? Pierwszą ważną kwestią jest odpowiednia odzież. Noście luźne i przewiewne ubranie, wykonane z naturalnych materiałów. Powinno zakrywać ramiona, dekolt oraz uda, czyli miejsca wyjątkowo narażone na działanie słońca. Ogromnie ważne jest również nakrycie głowy. Jest obowiązkowym elementem letniego stroju, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Nie zapominajcie o ochronie oczu. Częsta ekspozycja na słońce może prowadzić do poważnych uszkodzeń siatkówki. Prawidłowo dobrane okulary przeciwsłoneczne chronią oczy w 100% przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Dobór kosmetyków przeciwsłonecznych
Poza odpowiednim ubraniem, bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym. SPF to współczynnik ochrony przed promieniami UVB. Powinien być dobrany do rodzaju skóry – im jaśniejsza, tym wyższy filtr. Dla dzieci, z uwagi na ich delikatną i wrażliwą skórę, stosuje się kosmetyki wyłącznie z filtrem 50+. O tym, czy produkt chroni nas przed działaniem promieni UVA, informuje nas umieszczone na opakowaniu napis UVA w kółeczku. Pamiętajcie – kosmetyk musi chronić was przed obydwoma rodzajami promieniowania, tylko wtedy będzie stanowił barierę dla słońca.
Oprócz informacji o wysokości filtra przeciwsłonecznego, zwróćcie również uwagę na to, czy produkt jest wodoodporny. Takie właściwości są przydatne nawet wtedy, kiedy nie zamierzacie się kąpać. Latem skóra znacznie bardziej się poci, co powoduje zmywanie kosmetyków z jej powierzchni. Skład produktów przeciwsłonecznych to także niezwykle ważna informacja. Im więcej naturalnych składników, tym mniejsze ryzyko podrażnień skóry. Zwróćcie na to szczególną uwagę, kiedy wybieracie kosmetyki dla dzieci.
Aplikacja kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym
O skuteczności kosmetyków przeciwsłonecznych, poza składem, decyduje także sposób ich aplikacji. Pamiętajcie, aby użyć produktu z filtrem ochronnym co najmniej na 20 minut przed wyjściem z domu. Ten czas jest konieczny, aby składniki zawarte w kremie mogły aktywnie chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Aplikację kosmetyku należy powtarzać mniej więcej co dwie godziny w trakcie całego czasu ekspozycji na słońce, a także po każdej kąpieli – nawet w przypadku kosmetyków wodoodpornych!
Co po opalaniu?
Czasem zdarzy się, że nawet po odpowiednim zabezpieczeniu skóry, po całym dniu pojawią się na niej zaczerwienienia. Warto więc wyposażyć się w preparat, który je złagodzi. Powinien w swoim składzie mieć substancje, które pomogą skórze w jej regeneracji. Cieszcie się słońcem! Nie zapominajcie jednak przy tym o odpowiedniej ochronie skóry. Jeśli mądrze zabezpieczycie się przed negatywnym działaniem słońca, będziecie mogli bezpiecznie korzystać z uroków lata.