Zima ziębi, zima gnębi… Skórze i włosom o tej porze roku szkodzą nie tylko niskie temperatury, lecz także suche powietrze w pomieszczeniach. Kiedy słupek rtęci w termometrze spada coraz niżej, trzeba zmienić nawyki pielęgnacyjne.
TWARZ
Problem
Już w temperaturze poniżej 8 stopni Celsjusza gruczoły łojowe produkują mniej substancji natłuszczających, co sprzyja odwodnieniu naskórka. Ponadto zimą zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach panuje niska wilgotność powietrza. W takich warunkach nasza skóra gorzej sobie radzi z wytwarzaniem naturalnego czynnika nawilżającego, w skrócie NMF (mieszanina związków, która wykazuje zdolność do zatrzymywania wody). Dlatego następuje przesuszenie skóry i nasilenie takich dolegliwości jak egzema czy atopia. Kolejny zimowy problem to gwałtowne zmiany temperatur: za oknem mróz, a w pomieszczeniach grzeją kaloryfery. Nagły przypływ ciepła rozszerza skurczone od mrozu naczynka krwionośne, co powoduje, że na twarzy mogą pojawić się tzw. pajączki.
Jak temu zaradzić?
Zimą wybieraj kremy, które imitują naturalne procesy regeneracji zachodzące w skórze i wzmacniają jej barierę lipidową. Idealny krem powinien uszczelniać powierzchnię warstwy rogowej naskórka, wzmacniać naczynia krwionośne oraz chronić przed słońcem. W zależności od rodzaju cery mamy do wyboru: krem tłusty, półtłusty lub głęboko nawilżający. Dobrze, jeśli w składzie preparatu na dzień znajdują się ceramidy, wolne kwasy tłuszczowe, cholesterol, oleje roślinne, lanolina, witaminy oraz filtry UV. Podkład, który aplikujemy na krem, też powinien mieć działanie pielęgnacyjne i ochronne. Zimą te funkcje najlepiej spełniają podkłady w kompakcie lub w formie gęstego kremu. Są one bardziej odporne na działanie niskich temperatur niż preparaty w płynie
USTA
Problem
Nasze usta źle znoszą zimno. Wystawione na mróz pękają i pierzchną.
Jak temu zaradzić?
Za każdym razem, gdy wychodzisz z domu, smaruj usta balsamem, a raz w tygodniu złuszczaj je specjalnym peelingiem.
DŁONIE
Problem
Przesuszone dłonie, na których zaczynamy dostrzegać łuszczącą się skórę oraz szczelinowate pęknięcia naskórka, to znany dermatologom problem określany jako „wyprysk zimowy” lub „zimowe palce”.
Jak temu zaradzić?
Natłuszczaj dłonie kremem, a na zewnątrz noś rękawiczki. Jeśli masz skórę wrażliwą, zrezygnuj z rękawiczek z owczej wełny, ponieważ ma działanie drażniące. Zdarza się też, że skórę uczulają niektóre barwniki.
CIAŁO
Problem
Zimą często nosimy grube swetry, które drażnią naskórek, powodując zgrubienie warstwy rogowej, co jeszcze bardziej sprzyja utracie wody i przesuszeniu. Czyni to skórę bardziej podatną na alergię. Pierwszy sygnał, że skóra jest nadmiernie przesuszona, to łuszczenie się jej i swędzenie.
Jak temu zaradzić?
Zimą zrezygnuj z żeli i lekkich balsamów. Wybieraj kosmetyki regeneracyjne, olejki lub masła z dodatkiem naturalnych olejów.
WŁOSY
Przetłuszczanie
Włosy pod czapką szybciej się przetłuszczają, dlatego myj je tak często, jak tego potrzebują. Wybieraj szampony nawilżające, które nadmiernie nie przesuszają skóry głowy i nie stymulują wydzielania łoju. Unikaj odżywek i balsamów „bez spłukiwania”, które obciążają włosy.
Elektryzowanie
Szczególnie podatne na elektryzowanie są włosy suche i zniszczone. Po każdym myciu używaj wygładzających odżywek ze składnikami antystatycznymi, wybieraj czapki z naturalnych włókien i używaj suszarki z funkcją jonizacji.
Brak objętości i blasku
Oklapnięta i pozbawiona blasku fryzura to efekt przebywania w przegrzanych pomieszczeniach. Stosuj odżywki bogate w emolienty, aminokwasy i ceramidy, które tworzą na powierzchni włosa warstwę ochronną zapobiegającą odparowywaniu wody.
Łupież
Na skórze ocieplanej przez kaptur czy czapkę panują warunki sprzyjające powstawaniu łupieżu. Jeśli zauważymy na kołnierzu czy ubraniach charakterystyczny biały pył, należy zamienić szampon i odżywkę na te z gamy przeciwłupieżowej. Najlepiej wybrać takie, które mają jednocześnie działanie nawilżające.