Niezbędny produkt, kiedy staramy się o dziecko – test ciążowy. Pozwala rozwiać nasze wątpliwości nawet po trzech dniach od zapłodnienia. Jest kilka rodzajów testów. Jak wybierać? Oto poradnik.
Domowe testy ciążowe to jedna z cenniejszych zdobyczy cywilizacji. Ich największą zaletą jest fakt, że można je przeprowadzić samodzielnie np. we własnej łazience. To duża wygoda, bo odpada stres związany z dojazdem na badania. A najlepsze jest to, że współczesne testy ciążowe są tak zaawansowane, że otrzymany wynik zwykle jest trafny. Ocenia się, że wiarygodność testów to aż 95-99 proc. Trzeba jednak pamiętać, że nawet pozytywny wynik na teście nie zwalnia przyszłej mamy z konieczności wizyty u ginekologa. Wyłącznie ten specjalista potwierdza lub wyklucza ciążę. Służy mu do tego przeprowadzenie badania USG macicy pacjentki oraz badanie ginekologiczne pacjentki.
DOMOWE TESTY CIĄŻOWE – najważniejsze informacje
Test ciążowy bada obecność (w moczu lub krwi) gonadotropiny kosmówkowej. To hCG (human chorionic gonodotropin). Jest hormonem wytwarzanym przez zarodek, by doszło do jego zagnieżdżenia.
Test ciążowy informuje nie o zapłodnieniu, lecz o rozwoju ciąży. HCG rozpoczyna uwalnianie po owulacji, od 3 do 8 dni po zapłodnieniu, 48 godzin po zagnieżdżeniu zarodka. Test jest przez to bardziej wiarygodny. Na bardzo wczesnym etapie bywa, że zarodek przestaje się zagnieżdżać, jeśli nie sprzyjają mu warunki zdrowotne przyszłej mamy – i jest to naturalne.
Test ciążowy powinno się robić po terminie spodziewanej miesiączki – kiedy ona nie wystąpi. A to dlatego, że zagnieżdżenie zarodka wydarza się na około 5 dni przed terminem kolejnej miesiączki. Istnieją jednak superczułe testy wykrywające hCG jeszcze przed planowym wystąpieniem kolejnego okresu.
Poziom hormonu hCG jest najwyższy około 10. tygodnia ciąży. Potem jego poziom obniża się stopniowo do 16. tygodnia ciąży.
DZIAŁANIE TESTÓW
Jak działają domowe testy ciążowe? Testują mocz lub krew kobiety. Obie metody pozwalają sprawdzić, czy obecna jest gonadotropina kosmówkowa. Przyszłe mamy zwykle najchętniej wybierają testy z moczu.
Rodzaje testów z moczu:
TEST PASKOWY – jest rodzajem paska diagnostycznego. Przed jego użyciem należy upewnić się czy mamy sterylne naczynie (takie z apteki, by wynik był wiarygodny), w którym umieszczamy mocz i zanurzamy w nim pasek. Wynik po: 4–5 minutach.
TEST STRUMIENIOWY – wygodny w użyciu. Ma formę podłużnego testera (wyglądem przypomina długopis). Po zdjęciu ochronnej nakładki, siadamy na sedesie i trzymamy tester pod strumieniem moczu. Nakładamy nakładkę ochronną, odkładamy test i czekamy. Wynik po: około 5 minutach.
TEST PŁYTKOWY – mocz zebrany do sterylnego pojemniczka podajemy pipetką (dołączoną do opakowania) na diagnostyczną płytkę, w oznaczonym miejscu. Wynik po: około 3–5 minutach.
TEST CYFROWY – ma podobne działanie do paskowego, z dodatkową funkcją – to cyfrowy wskaźnik. Informuje o zajściu w ciąże (lub jej braku), ale szacuje też, jak wiele tygodni temu doszło do poczęcia: tydzień 1-2, tydzień 2-3, tydzień 3+.
TEST Z KRWI – do wykonania w domu
Istnieją ciążowe testy domowe badające krew, które także można przeprowadzić w domu. Badają poziom hormonu ciążowego i są bardzo dokładne. Zestaw zawiera nakłuwacz, którym pobiera się próbkę krwi z palca. Następnie pipetą (też dołączona) zakraplamy próbkę na diagnostyczną płytkę. Na koniec zakrapiamy płytkę załączonym rozcieńczalnikiem. Wynik po: 5 minutach.
JAK INTERPRETOWAĆ WYNIK
Testy ciążowe informują o wyniku poprzez ujawnienie pasków diagnostycznych w okienku testowym. Ciąża – dwa paski, brak ciąży – jeden pasek.
Wiarygodność wyników można zwiększyć:
- wykorzystujemy poranny mocz – kiedy stężenie hormonu ciążowego hCG jest najwyższe
- test przeprowadzamy niezbyt wcześnie – bo może pokazać fałszywie negatywny wynik
- niecierpliwym poleca się superczuły test – wykrywa hCG w stężeniu 1,0 mIU/ml (1 jednostkę hCG na mililitr moczu). Te o mniejszej czułości mogą wykryć hCG później.
KIEDY KONIECZNE DALSZE BADANIA
Są jednak szczególne przypadki, kiedy test ciążowy nie będzie wystarczająco wiarygodny. Rekomenduje się wówczas oznaczanie poziomu gonadotropiny kosmówkowej we krwi podczas testu laboratoryjnego:
1. Zdarza się, że wynik testu jest fałszywie dodatni, kiedy dojdzie do ciąży urojonej – to zjawisko psychosomatyczne. Niezwykle silna wola posiadania dziecka uruchamia zmiany hormonalne w organizmie kobiety – identyczne z tymi, jakie zachodzą u ciężarnych.
2. W sytuacji ryzyka nieprawidłowego rozwoju ciąży – także konieczna jest szersza diagnostyka. W przypadku ryzyka niedonoszenia ciąży (poronienie) i ryzyka ciąży pozamacicznej oraz mnogiej.
3. Hormon hCG wykrywalny przez testy ciążowe, może być też produkowany przez nowotwory i być sygnałem ostrzegawczym, że rozwija się ciążowa choroba trofoblastyczna (patologiczny rozrost tkanek łożyska).