Serum to wyjątkowy kosmetyk do zadań specjalnych, który na dobre zagościł w codziennym rytuale pielęgnacyjnym wielu z nas, ponieważ charakteryzuje się większą intensywnością działania niż krem i wzmacnia działania innych kosmetyków nakładanych na skórę w kolejnych etapach pielęgnacji. Jak jednak wybrać odpowiednie serum do potrzeb skóry i jak je prawidłowo stosować? Sprawdź 10 faktów o serum, o których koniecznie musisz wiedzieć!
1. Wysoce skoncentrowana formuła
Serum w stosunku do innych kosmetyków, takich jak krem czy żel, wyróżnia przede wszystkim wysoka koncentracja aktywnych składników (olejów, witamin, kwasów, czy wyciągów roślinnych). To dlatego serum najczęściej zawiera jeden lub zaledwie kilka wyselekcjonowanych składników, a nie ich cały „koktajl”. Serum nie jest więc tak wielofunkcyjne jak np. krem pielęgnacyjny, ale za to wykazuje silniejsze działanie i jest wydajne. Zaledwie kilka kropel wystarczy, by pokryć cienką warstwą serum skórę twarzy, szyi i dekoltu.
2. Celowe działanie
Wyselekcjonowane składniki oznaczają skoncentrowane, celowe działanie. I tak przykładowo:
- Kwas hialuronowy ma działanie nawilżające, regenerujące i wygładzające;
- Witamina C jest znanym przeciwutleniaczem, pomaga wyrównać koloryt skóry i przywrócić jej zdrowy blask;
- Niacynamid (pochodna witaminy B3) – ma wszechstronne zastosowanie, między innymi redukujące przebarwienia, wzmacniające barierę hydrolipidową skóry i zwężające pory;
- Retinol to najskuteczniejsza substancja w walce ze zmarszczkami, koryguje nawet głębokie zmarszczki i zmniejsza widoczność drobnych linii, wygładza skórę i jest stosowany również w redukowaniu przebarwień;
- Kwasy AHA, LHA, czy BHA (np. glikolowy, salicylowy) są wskazane do kuracji przeciwtrądzikowych, ponieważ złuszczają naskórek i odblokowują pory, rozjaśniają też przebarwienia.
3. Lekka konsystencja to szybkie wchłanianie
Serum wyróżnia się lekką konsystencją – najczęściej wodno-żelową lub wodno-olejową. Dzięki temu serum szybko się wchłania i pozostawia skórę gotową do dalszej pielęgnacji. Jeśli mamy wrażenie, że serum zbyt wolno się wchłania lub pozostawia na skórze wyczuwalny film, użyjmy go mniej – to nie spowoduje, że serum będzie mniej skuteczne!
4. Dobrana para z kremem
Zadaniem serum jest wzmocnienie konkretnego działania, a nie zastąpienie innych elementów pielęgnacji, więc po zastosowaniu serum (lub kilku rodzajów serum, jeśli stosujemy pielęgnację wieloetapową) powinniśmy nałożyć nasz ulubiony krem, fluid lub żel.
Serum działa celowo, a krem wszechstronnie, więc optymalnym rozwiązaniem jest nierezygnowanie z żadnego z nich, tylko zastosowanie serum i kremu jako kolejnych etapów pielęgnacji. Dobrze jest tak dobrać rodzaj serum i kremu, by ich działania wzajemnie się uzupełniały.
5. Kolejność ma znaczenie
Serum uzupełnia działanie innych produktów pielęgnacyjnych, ale to nie znaczy, że możemy je nakładać w dowolnej kolejności. Niezależnie od tego, z ilu kroków składa się nasza pielęgnacja, zawsze pierwszym powinno być oczyszczenie skóry. Następnie warto zastosować tonik lub hydrolat, by skóra była przygotowana do dalszej pielęgnacji. Dalej czas na nasze serum! Odpowiednio oczyszczona i stonizowana skóra pozwala na maksymalne wykorzystanie działania składników aktywnych zawartych w serum i ich przeniknięcie w głąb naskórka.
Po wchłonięciu się serum (czyli po kilku chwilach), nakładamy krem. Ostatnim elementem codziennej pielęgnacji, bez względu na porę roku, powinien być obowiązkowo produkt z ochroną UV.
6. Aplikacja serum – pamiętaj o kluczowej zasadzie!
Serum należy nakładać delikatnie na skórę. Kilka kropli serum nakładamy za pomocą opuszków palców i rozprowadzamy je na skórze. W przypadku serum nawilżającego, regenerującego, odżywczego lub przeciwstarzeniowego następnie wykonujemy delikatny masaż skóry twarzy, poczynając od środka na zewnątrz, ruchem „omiatającym”, do góry, w kierunku skroni.
W przypadku serum łagodzącego wystarczy go leciutko wklepać serum w skórę palcami lub przykładając dłoń do skóry twarzy. Unikajmy tu tarcia czy bardzo silnego wmasowywania serum w skórę, by jej nie podrażnić. Pozwólmy formule się samodzielnie całkowicie wchłonąć.Serum z kwasami lub redukujące przebarwienia, należy nakładać miejscowo, lekko rozprowadzając je na skórze i unikając okolic oczu i krawędzi ust.
Niezależnie od typu serum kluczowe jest aby pamiętać o jednej, ważnej zasadzie: nie dotykać pipetką bezpośrednio skóry twarzy ani dłoni (jeśli serum najpierw nakładamy na dłonie, a następnie dłońmi na twarz). To pozwoli nam na zachowanie higienicznej czystości. Najpierw kilka kropel z niewielkiej odległości nakładamy na dłonie lub twarz, następnie delikatnie rozprowadzamy.
7. Konsekwencja w użyciu
By serum przyniosło spodziewane efekty należy je stosować
regularnie i długotrwale.
Często spotykamy się z opiniami, że skóra się rozleniwi przy dłuższym stosowaniu aktywnych formuł, ale nic bardziej mylnego!
Jak zauważa dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic, specjalista dermatolog, dyrektor medyczny Kliniki Medistica Medycyna+Piękno:
„Jednym z mitów, który warto obalić jest przekonanie, że serum nie należy stosować zbyt często i zbyt, gdyż może prowadzić to do przyzwyczajenia się skóry i uodpornienia na jego działanie. Absolutnie nie jest to prawda.
Umiarkowanie w stosowaniu serum opiera się wyłącznie na stosowaniu go zgodnie z zaleceniami producenta i jego przeznaczeniem, a więc także nie nieprzekraczania sugerowanej ilości produktu, tak by nie obciążać skóry lub nie doprowadzić do podrażnienia skóry (szczególnie gdy stosujemy serum z kwasami).”
Z naszym ulubionym serum możemy więc się zaprzyjaźnić na lata.
8. Nie tylko dla „dojrzałych” kobiet
Nie tylko dojrzała skóra będzie czerpać korzyści z serum.
Serum łagodzące lub regenerujące skórę (zawierające np. witaminę B5, czyli pantenol, nawilżający kwas hialuronowy, czy neurosensynę) warto stosować w momencie, gdy skóra jest podrażniona, np. w okresie zimowym, w lecie po ekspozycji na słońce, w okresie działania alergenów, po zabiegach kosmetycznych lub dermatologicznych itd.
Warto także sięgnąć po serum przeciwstarzeniowe zanim pojawią się pierwsze wyraźne oznaki starzenia się skóry.
Dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic: podkreśla, że
„Ilość kwasu hialuronowego zmniejsza się z wiekiem – proces ten rozpoczyna się już po 25. roku życia. Od 25. do 50. roku życia ilość kwasu hialuronowego w skórze spada o 50%, by po ukończeniu 80.ciu lat zaniknąć zupełnie.”
Dlatego kosmetyki zawierające kwas hialuronowy warto wprowadzić jak najwcześniej do codziennej pielęgnacji.
Podobnie już w młodym wieku, około 25. roku życia, warto zacząć stosować serum zawierające składniki przeciwutleniające, jak np. witamina C, która jest znana ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Podobnie podczas walki z przebarwieniami, także tymi potrądzikowymi, warto jak najwcześniej zastosować serum z niacynamidem (witaminą B3) lub odpowiednio dobranymi kwasami (np. LHA i kwasem glikolowym) lub retinolem, by zredukować ciemne plamy i przyspieszyć regenerację naskórka.
9. Dobre i niewskazane połączenia
Serum ma silne działanie, dlatego szczególną uwagę należy przyłożyć do odpowiedniego dobrania składników wszystkich naszych produktów pielęgnacyjnych, by wzmacniały swoje wzajemne działanie i nie wchodziły w niepożądane reakcje.
Przykładowo serum z kwasem hialuronowym i witaminą B5 będzie odpowiednie w niemal każdym połączeniu, ale już na przykład nie powinniśmy ze sobą łączyć podczas jednej aplikacji serum z witaminą C z serum z retinolem lub niacynamidem, ponieważ jednocześnie stosowane mogą podrażnić skórę.
Jeśli chcemy korzystać z dobrodziejstw kilku substancji, wówczas jedno serum możemy użyć rano a inne wieczorem.
10. Skuteczność i bezpieczeństwo
Ponieważ jak wiemy serum charakteryzuje się wysoką koncentracją składników aktywnych, dlatego obowiązkowo należy zadbać o to, by formuła była nie tylko skuteczna, ale też bezpieczna dla naszej skóry. Najlepiej jest więc wybrać serum od marki dermokosmetycznej i takie, którego działanie jest potwierdzone badaniami pod kontrolą dermatologiczną, także na skórze wrażliwej.
Jeśli mamy wątpliwość, czy dane serum można połączyć z pozostałymi elementami naszej codziennej pielęgnacji lub czy jest odpowiednie dla naszej skóry, warto skonsultować się z dermatologiem.
Odpowiednio dobrane serum w codziennej pielęgnacji pozwoli na osiągnięcie spektakularnych, widocznych efektów – np. ujędrnienia skóry, spłycenia zmarszczek czy redukcji przebarwień. Warto więc zaopatrzyć się w wybrany produkt i stosować go regularnie!