Nadmierne wypadanie, łupież, łysienie, łojotok – te i inne dolegliwości związane z włosami i skórą głowy rozwiąże trycholog. Zobacz, co warto wiedzieć, zanim zgłosisz się do niego po pomoc.
Nadmierne wypadanie włosów jest najczęstszym powodem wizyt u tego specjalisty. U mężczyzn problem zwykle ma podłoże genetyczne, u kobiet zazwyczaj winne są zmiany hormonalne i stres. Ale przyczyn może być bardzo wiele, potrzebna jest diagnoza.
JAK WYGLĄDA BADANIE TRYCHOLOGICZNE?
Na początek trycholog przeprowadzi szczegółowy wywiad dotyczący twojego stanu zdrowia, diety czy stosowanych kosmetyków. Na pierwszą wizytę warto też przynieść ostatnie badania morfologii. Kolejnym krokiem jest bezbolesne i bezinwazyjne badanie za pomocą trichoskopu: mikroskopu wyposażonego w soczewkę powiększającą obraz nawet 1000-krotnie (zwykle 200-400). Dzięki temu urządzeniu specjalista jest w stanie ocenić stan skóry (czy nie ma oznak łupieżu, stanów zapalnych, łuszczycy), włosów (ich liczbę w różnych fazach wzrostu, kondycję), cebulek (w jakim są stanie, czy są dobrze odżywione).
CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ?
Do tego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, zaleca się jedynie, aby minimum 24 godziny przed nim nie myć głowy. Pierwsza wizyta zwykle trwa około godziny, a jej koszt waha się od 80 do 150 złotych. W zależności od diagnozy, trycholog zleci terapię leczniczą, np. mezoterapię, która polega na wstrzykiwaniu w skórę preparatów witaminowych, czy terapię laserową (LLLT), której zadaniem jest biostymulacja naturalnych mechanizmów regeneracyjnych komórek. Doradzi również, jak zmienić nawyki żywieniowe lub pielęgnacyjne.
CZUŁY WSKAŹNIK STANU ZDROWIA
Przyczyn gorszej kondycji zdrowia może być wiele. Upewnij się, że w twoim organizmie nie toczy się stan zapalny, masz na pewno zdrowe zęby i właściwy poziom witamin oraz składników mineralnych. Być może warto odwiedzić lekarza, bo w ten sposób mogą dawać o sobie znać zaburzenia krążenia albo zachwiana gospodarka hormonalna. Podłożem gorszej kondycji włosów bywają przyjmowane leki czy przebyte operacje.
WYBÓR SPECJALISTY
Na początek wyjaśnienie: trycholog nie jest lekarzem, ale ekspertem zajmującym się wyłącznie skórą głowy oraz włosami. Wysoką jakość porady zapewnisz sobie, wybierając osobę, która skończyła studia podyplomowe z tej dziedziny. Takie konsultacje oferują także fryzjerzy i kosmetyczki, którzy ukończyli odpowiednie kursy. Ich porady dotyczą jednak głównie pielęgnacji.
KIEDY PÓJŚĆ NA WIZYTĘ?
Z rady specjalisty warto skorzystać, jeśli zauważysz zwiększone wypadanie włosów, wzmożone ich przetłuszczanie się, łuszczenie się skóry głowy czy jej nadwrażliwość. Dobrze jest też konsultować łamliwość kosmyków, ich zbyt wolny wzrost, rozdwajające się końcówki.
SPRÓBUJ TAKŻE...
Oprócz wizyty u trychologa wypadanie włosów może ograniczyć różnorodna dieta i odpowiednia pielęgnacja. Co jeszcze możesz zrobić, aby wzmocnić swoją fryzurę?
→ DOBRE MENU
Niedobory witamin i minerałów szybko odbijają się na kondycji fryzury. Dlatego dbaj o to, by twoja dieta była dobrze zbilansowana i bogata w składniki odżywcze. Jedz produkty bogate w witaminy A, z grupy B, magnez , wapń, żelazo, cynk, miedź, potas, krzem, jod.
→ WAŻNE ZIOŁA
Suplementy wzmacniające włosy oprócz witamin i minerałów często zawierają naturalne wyciągi ze skrzypu polnego i pokrzywy. Pierwszy poprawia kondycję kosmyków oraz działa przeciwłupieżowo, drugi zapobiega wypadaniu włosów.
→ 5 MINUT
Poświęć codziennie na masaż skóry głowy, który pobudzi włosy do wzrostu. Dotyk wzmacnia ukrwienie, a tym samym cebulki. Najlepiej robić go przed myciem lub w jego trakcie, bo masaż może przyspieszać produkcję łoju, co ważne jest zwłaszcza przy fryzurze skłonnej do przetłuszczania.