Czy cera normalna to mit? Sprawa wygląda trochę jak z popularnym szamponem przeciwłupieżowym – niegdyś uniwersalnym wyborem do mycia każdych włosów, obecnym we wszystkich łazienkach, dzisiaj, dzięki zwiększonej świadomości konsumentów coraz częściej wypieranym przez preparaty odpowiadające na zróżnicowane potrzeby skóry głowy i włosów każdego z nas. Podobnie jest z naszą skórą W dzisiejszym świecie, w dobie zanieczyszczeń powietrza, wysoko przetworzonej żywności i stresu, skórę normalną ma coraz mniej z nas. Przeważającą większość osób w różnych okresach życia dotykają problemy skórne. Mogą one wynikać z zaburzeń hormonalnych, chorób ogólnoustrojowych, stylu życia, charakteru wykonywanej pracy lub po prostu pory roku.
Z uwagi na zmienność osobniczą, u każdego z nas widoczne lub odczuwalne zmiany skórne wymagają indywidualnego podejścia. Dlatego też trend customized skin care, czyli personalizowanej pielęgnacji, zyskuje coraz większą popularność. Odpowiednio dobrane produkty pielęgnacyjne, uwzględniające indywidualne potrzeby skóry, są kluczowe w utrzymaniu dobrej kondycji i promiennego wyglądu. W przypadku, kiedy problemy skórne wymagają interwencji farmakologicznej, dermokosmetyki stworzone do oczyszczania i pielęgnacji skóry z dermatozami mogą uzupełniać leczenie i przyczynić się do utrzymania prawidłowego funkcjonowania skóry.
Czy wobec tego należy odrzucić standardowe produkty do pielęgnacji i skupić się jedynie na tych spersonalizowanych, przygotowanych specjalnie na konkretne potrzeby skóry? Otóż, jak się okazuje, nie ma takiej potrzeby. Rynek dermokosmetyków rośnie w bardzo dynamicznym tempie i spośród szerokiej gamy różnych produktów do pielęgnacji skóry problemowej, można wybrać takie, które będą idealną odpowiedzią na aktualny problem, z jakim się mierzymy.
Trądzik różowaty to przewlekła, zapalna dermatoza, która dotyka około 5% osób na całym świecie, w równym stopniu kobiet i mężczyzn. Najczęściej dotyka osoby dorosłe – głównie w wieku od 30 do 50 lat. Cechami wspólnymi różnych postaci tej dermatozy są: rumień, telenagiektazje, suchość, nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne i skłonność do reakcji zapalnych, uczucie rozgrzania, pieczenia. Najbardziej charakterystycznym objawem jest jednak zaczerwienienie skóry. Mechanizm rozwoju trądziku różowatego jest wieloczynnikowy. Obserwuje się istotny wpływ stylu życia (spożywane pokarmy, używki, ekspozycja na słońce, korzystanie z sauny i gorących kąpieli) na występowanie zaostrzeń trądziku różowatego. Stan emocjonalny (stres), dysbioza, upośledzenie funkcji barierowej skóry, a także zaburzenia układu naczyniowego skóry także nie pozostają bez wpływu na jej kondycję, przyczyniając się do zwiększenia intensywności objawów.
W przypadku trądziku różowatego niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja. W najnowszych wytycznych Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego [1] zwrócono uwagę na zasadność codziennego stosowania dermokosmetyków delikatnych, bezzapachowych, stworzonych z myślą o skórze z objawami trądziku różwatego. Bardzo istotna jest ochrona przeciwsłoneczna w ciągu dnia – zaleca się stosowanie produktów z SPF o wartości co najmniej 30 z dodatkową ochroną przed UVA. W kremach powinny znaleźć się substancje wspierające funkcje barierowe skóry, antyoksydacyjne oraz te działaniu silnie łagodzącym i nawilżającym.
Odpowiednim produktem do codziennej pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym jest Multikojący krem na dzień LIPO-ROSALGIN. Zawiera stabilne filtry UVA i UVB, ale także chroni przed szkodliwym działaniem tzw. światła niebieskiego (emitowanego przez ekrany np. smartfonów czy laptopów) i promieniowania podczerwonego. W jego składzie znajdziemy substancje kojące skórę, jak allantoina czy D-pantenol, ale także szereg składników aktywnych o działaniu ukierunkowanym na zapobieganie objawom trądziku różowatego, takich jak Agascalm™ - ekstrakt z kłosowca meksykańskiego, InnoTetrapeptide oraz piroktonian olaminy.
Agascalm™ to innowacyjny składnik pochodzenia naturalnego, który neutralizuje skutki stresu emocjonalnego. Jego działanie polega na hamowaniu kaskady zapalnej indukowanej przez NF-κB w komórkach. NF-κB ulega aktywacji pod wpływem czynników neurogennych. Dzięki zablokowaniu jego translokacji do jądra komórkowego, bodźce emocjonalne nie wywołują reakcji zapalnej w skórze, co w znacznym stopniu redukuje pojawienie się rumienia. Dodatkowo, Agascalm™ wspomaga utrzymanie właściwego nawilżenia, przez co wspiera funkcjonowanie bariery naskórkowej i przywraca skórze komfort.
Nadmierna reakcja zapalna skóry z trądzikiem różowatym jest uwarunkowana także zwiększonym stężeniem antybakteryjnego peptydu katelicydyny LL-37, który stymuluje wydzielanie prozapalnych cytokin (IL-6, IL-8). Zastosowanie w preparacie kosmetycznym inhibitora peptydu LL-37 (InnoTetrapeptide™) zmniejsza nadreaktywność skóry, a także intensywność i obszar zaczerwienienia. InnoTetrapeptide™, zawarty w kremie LIPO-ROSALGIN, nie tylko wykazuje działanie hamujące ekspresję zależnych od katelicydyny cytokin, ale także ogranicza aktywność kolagenazy (enzymu rozkładającego kolagen w skórze) i działa antyoksydacyjnie.
Piroktonian olaminy to składnik o wysokiej aktywności przeciwdrobnoustrojowej. Przyczynia się on do zmniejszenia widoczności istniejących wykwitów na skórze, szczególnie u osób z trądzikiem różowatym w stadium grudkowo-krostkowym. Przywraca ponadto równowagę mikrobioty na skórze, przez co zwiększa jej odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.
Czy wobec tego możemy mówić o personalizowanej pielęgnacji mając do dyspozycji produkty dostępne na aptecznej półce? Multikojący krem na dzień LIPO-ROSALGIN jest tego najlepszym przykładem. Formuła preparatu została opracowana w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby skóry z objawami trądziku różowatego. Składniki aktywne zostały dobrane z uwzględnieniem specyfiki i etiologii problemów skóry dotkniętej tą dermatozą. Krem na dzień LIPO-ROSALGIN z pewnością będzie dobrym wyborem do codziennej pielęgnacji skóry zarówno w okresach zaostrzeń, jak i remisji choroby.
Literatura
1. Woźniacka A, Czuwara J, Krasowska D, et al. Rosacea – diagnostic and therapeutic recommendations of the Polish Dermatological Society. Part 2. Treatment. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny. 2022;109(6):397-416. doi:10.5114/dr.2022.126600.