Szukając idealnego produktu do pielęgnacji, musisz przede wszystkim znać potrzeby swojej skóry. Wszystkie produkty obecne na rynku spełniają oczywiście wymogi bezpieczeństwa, jednak to dermokosmetyki lepiej zadbają o skóry wrażliwe i problematyczne. Czym różnią się od kosmetyków drogeryjnych?
Co to jest dermokosmetyk?
Kojarzy ci się z produktem do pielęgnacji w białej tubce? To prawda, że większość marek decyduje się na minimalistyczną, czystą szatę graficzną swoich opakowań – po to, by podkreślić ich leczniczy charakter. Dermokosmetyki mają nie tylko zapewnić skórze nawilżenie i dbać o jej dobrą kondycję oraz ochronę przed czynnikami zewnętrzymi (to główne zadania kosmetyków), ale przede wszystkim nieść pomoc w razie poważniejszych kłopotów albo schorzeń. Ich produkcja przypomina nieco proces tworzenia leków – punktem wyjścia jest konkretny problem, nad rozwiązaniem którego pochylają się, ściśle współpracując, dermatolog, chemik i kosmetolog.
Kosmetyki a dermokosmetyki – czym się różną?
Zarówno kosmetyki, jak i dermokosmetyki podlegają ścisłym kontrolom, a ich producenci muszą spełnić określone warunki regulowane prawem. Jednak istnieją pewne różnice, zarówno na etapie powstawania receptur, jak i wytwarzania produktów finalnych, które pozwalają odróżnić kremy drogeryjne od aptecznych. Szukając analogii, można pomyśleć o dermokosmetykach, że są jak leki, których działanie jest ukierunkowane, w przeciwieństwie do kosmetyków o ogólniejszym, bardziej uniwersalnym działaniu – te można porównać z suplementami.
Jak powstają dermokosmetyki?
Jak w przypadku tworzenia leku – grupa ekspertów bada, jak najefektywniej zaradzić danemu problemowi skóry. Zarówno konkretne substancje, jak i produkt końcowy muszą przejść szereg testów dermatologicznych, ich lecznicze działanie musi być potwierdzone i udowodnione przez pracujących w laboratoriach ekspertów. Zwykle praca nad dermokosmetykami zabiera więcej czasu i wymaga bardziej szczegółowych analiz, dlatego tego typu produkty bywają nieco droższe. Są jednak warte swojej ceny, bo w przypadku np, trądziku, atopii albo nadwrażliwości to właśnie one najlepiej wspomagają skórę i zapewniają komfort oraz ukojenie.
Produkcja pod specjalnym nadzorem
Na każdym etapie powstawania dermokosmetyków czuwają fachowcy. Produkcja odbywa się w warunkach sterylnych i przypomina produkcję leków – rygory są bardzo ścisłe! Do tworzenia dermokosmetyków wykorzystuje się zwykle wody termalne, wyjątkowo czyste i bogate w oligoelementy. Wszystkie składniki są dokładnie sprawdzone i przebadane pod kątem bezpieczeństwa. Zminimalizowana jest za to liczba wszelkich konserwantów, a także zredukowana lub całkowicie wyeliminowana zawartość substancji zapachowych, które są potencjalnie drażniące.
Co zawierają dermokosmetyki?
Raz jeszcze warto podkreślić, że znaczenie ma to, czego nie zawierają. Barwniki, substancje zapachowe, olejki eteryczne, większość konserwantów – wszystkie potencjalne alergeny są skreślane ze składów już na pierwszym etapie.
Dlaczego tak ważne jest bazowanie dermokosmetyków na wodach termalnych?
Już same w sobie mają one lecznicze właściwości – tam, gdzie występują tworzy się uzdrowiska. Wody termalne zawierają wiele substancji mineralnych, które wzmacniają skórę i regenerują ją. Znajdziesz w nich m.in. selen, żelazo, cynk oraz mangan. Często w dermokosmetykach znaleźć można także składniki pochodzenia roślinnego, np. aloes, zieloną herbatę, oczar wirginijski oraz oleje.
Kto powinien sięgać po dermokosmetyki?
W pierwszej kolejności należy polecić dermokosmetyki osobom o cerach problematycznych i wyjątkowo wrażliwych. Są one tak bezpieczne, że bywają pierwszymi produktami pielęgnacyjnymi noworodków. Także po oparzeniach lub zabiegach, po których skóra jest podrażniona, przyniosą pomoc. Jednak w gruncie rzeczy dermokosmetyki warto stosować nawet bez większych obciążeń skórnych. To świetne i skuteczne produkty zabezpieczające przed wolnymi rodnikami, różnymi typami promieniowania i przedwczesnym starzeniem. Jeśli nie chcesz całkiem rezygnować z pachnących, klasycznych kremów, traktuj dermokosmetyki jako kuracje, po które warto sięgać przynajmniej kilka razy w roku.
Dermokosmetyki dla skór wrażliwych
Ze względu na zawartość substancji zapachowych, silnych konserwantów oraz barwników wiele kosmetyków nie służy skórom delikatnym i alergicznym. Po kontakcie z drażniącymi substancjami, mogą pojawić się zaczerwienienia, stany zapalne, a nawet ostrzejsze reakcje. Dermokosmetyki jako produkty hipoalergiczne, nie tylko mają „neutralne” składy, których celem jest przede wszystkim nieszkodzenie, ale też potrafią złagodzić istniejące już podrażnienia i szybko przynieść ulgę. Dodatkowo zabezpieczą skórę przed czynnikami zewnętrznymi, chroniąc ją przed niepożądanymi odczynami.