Potrzeby skóry ulegają zmianom, dlatego nawet ulubiony krem działa na nią różnie. To tylko jeden z powodów, dla których warto modyfikować nawyki pielęgnacyjne. Nowe badania i odkrycia pozwalają jeszcze lepiej niż dotychczas zabezpieczać skórę przed procesami przedwczesnego starzenia czy podrażnieniami. W kwestii pielęgnacji zdecydowanie warto być na czasie. Trendy w dbaniu o urodę opierają się na badaniach mechanizmów zachodzących w skórze, wpływu różnych czynników środowiskowych na jej kondycję, ale też na pewnej filozofii. Dzięki nim możesz nauczyć się świadomego dbania o siebie i poczuć się lepiej we własnej skórze.
Co warto wypróbować w 2022? Poznaj trendy w pielęgnacji na 2022.

EYE CARE
Większość kobiet wciąż ogranicza pielęgnację wrażliwej skóry wokół oczu do aplikacji kremu na noc. To zdecydowanie za mało. Tymczasem liczy się podejście holistyczne i dokładnie ukierunkowane. Godziny spędzone przed ekranem komputera, praca przy sztucznym oświetleniu oraz niekorzystne warunki środowiska to jedne z wielu czynników mających wpływ na stan skóry wokół oczu. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry pod oczami warto postawić na te zawierające aktywne składniki oraz silnie regenerujące, które rozświetlą cienie oraz zniwelują opuchliznę.
Demakijaż oczu
Ponieważ skóra pod oczami jest cieńsza, wymaga stosowania delikatnych preparatów do oczyszczania. Muszą być one jednocześnie skuteczne, bo niestaranne oczyszczanie nie tylko pogarsza kondycję skóry, ale też może prowadzić do podrażnień oczu. Co warto wypróbować? Delikatne preparaty dwufazowe na bazie wody termalnej, dermokosmetyki z takimi składnikami jak gliceryna, algi czy olejki. Ważna jest też technika demakijażu: unikanie tarcia to podstawa! Należy mocno nasączyć wacik, przycisnąć go do oka na kilka-kilkanaście sekund i delikatnymi ruchami oczyścić skórę.
Bogaty skład
Kremy pod oczy powinny przede wszystkim nawilżać skórę, co sprawi, że delikatne zmarszczki nie pojawią się na niej tak szybko. Warto też dobrać kosmetyk, który upora się z opuchlizną czy cieniami. W swoim kremie pod oczy szukaj peptydów i retinolu, które stymulują produkcję kolagenu, antyoksydantów chroniących przed wolnymi rodnikami oraz niacynamidu poprawiającego gęstość skóry.
Domowe SPA
Skórze pod oczami należy się silniejsza regeneracja przynajmniej raz w tygodniu. Godziny spędzone przed ekranem komputera, praca przy sztucznym oświetleniu oraz niekorzystne warunki środowiska wpływają na nią negatywnie i przyspieszają pojawienie się oznak starzenia. Pomogą kremowe maseczki - mają cięższe i bogatsze formuły niż kremy, więc nie stosuj ich na co dzień. Warto też sięgać po silnie nawilżające płatki kolagenowe - przynoszą prawdziwą ulgę!

BODY MIND BALANCE BEAUTY
Uważność to coś, na co coraz częściej uwrażliwiają nas nie tylko psychologowie, ale i specjaliści od skóry. Tylko dzięki myśleniu o sobie jako o całości, dbaniu zarówno o swój komfort psychiczny, jak i fizyczny oraz o własne ciało poprzez zdrową dietę, aktywność i pielęgnację możemy osiągnąć równowagę. Bądź dla siebie najlepszą przyjaciółką! Duża ilość bodźców, które odbierają nieustannie nasze zmysły, konieczność podejmowania każdego dnia tysiąca decyzji, natłok myśli, pełnienie kilku ról w życiu rodzinnym i zawodowym, niejednokrotnie staje się dla nas dużym obciążeniem. Dlatego coraz częściej mamy ochotę zatrzymać się i zadbać o holistyczną pielęgnację, czyli taką, która obejmie nasze ciało i umysł. Dzięki uważności możemy nawiązać bliższy kontakt z naszym ciałem, a kosmetyki mają nam pomóc osiągnąć dobrostan.
Świadomość
Koniec z przypadkowym wyborem kosmetyków! Kierowanie się nadrukiem „40+" czy „50+" na pudełku kremu niekoniecznie będzie dobrą decyzją. Bo to nie metryka wyznacza typ skóry. Poznaj ją sama lub udaj się na konsultację do dermatologa lub dermokonsultantki. Sprawdź, które składniki są potrzebne twojej cerze i wczytuj się w składy kremów przed ich kupnem. Warto poświęcić na to więcej czasu, a Twoja skóra z pewnością Ci się odwdzięczy!
Holistyczna pielęgnacja
Kompleksowe podejście do pielęgnacji to dbałość zarówno o urodę, jak i zdrowie. Często zapominamy, że dbanie o skórę to nie tylko zapewnienie sobie lepszego wyglądu. Skóra chroni organizm przed patogenami, pełni funkcje termoregulacji. Jej właściwe funkcjonowanie wpływa na nasze samopoczucie. Uszkodzenia naskórka, wypryski, podrażnienia traktować należy więc nie tylko w kategoriach estetycznych. Dbanie o ciało powinno dawać przyjemność, przynosić relaks i ukojenie zmęczonej głowie.
Chwila dla siebie
Codzienna rutyna to jedno, a spokojny, relaksacyjny rytuał to zupełnie coś innego. Domowe SPA funduj sobie przynajmniej raz w tygodniu: maseczka, regenerujący peeling, kąpiel z dodatkiem oleju - wybierz swoje ulubione zapachy i konsystencje i skup się na sobie.

EMOLIENTY - OCHRONA SKÓRY
W czasie pandemii siłą rzeczy częściej sięgaliśmy po preparaty ze składnikami antybakteryjnymi i antyseptycznymi. To, co chroniło nas przed zachorowaniem, jednocześnie siało zniszczenie w warstwie hydrolipidowej skóry. Nie musimy rezygnować z profilaktyki, ale powinniśmy zachować równowagę. I właśnie w tym pomogą emolienty. Wykazują one działanie zmiękczające, nawilżające i natłuszczające oraz regeneracyjne. Są polecane do pielęgnacji skóry z problemami (m.in. przy atopowym zapaleniu skóry lub łuszczycy). Pozwalają nie tylko poprawić wygląd skóry, ale i złagodzić świąd oraz stany zapalne.
Łagodność
Emolienty wykazują silnie działanie nawilżające. Zmiękczają, natłuszczają i regenerują naskórek. Są w pełni bezpieczne, stosować je można od 1 dnia życia. To też świetny wybór dla osób o skórach wrażliwych, a także tych, którzy nie chcą aplikować zbyt wielu substancji.
Ochrona
Emolienty z jednej strony działają łagodnie, z drugiej dodają skórze siły. Ich regularne stosowanie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej, wzmacnia ją i uszczelnia. W konsekwencji skóra staje się mniej podatna na podrażnienia.
Problemy skórne
Atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca prowadzą do dużego dyskomfortu w postaci m.in. świądu i pieczenia skóry. Od dawna najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie dermokosmetyków z emolientami. A skoro są one skuteczne w tak poważnych problemach, pomogą także w przypadku przesuszenia czy podrażnienia.

ROMANTYCZNE EKO
Naturalne kosmetyki to od wielu lat jeden z dominujących trendów w pielęgnacji. Wraz ze wzrostem liczby produktów w tej kategorii, zmienia się sposób patrzenia na tego typu kosmetyki. Ma być nie tylko naturalnie, ale również minimalistycznie i ekologicznie, liczy się też przyjemność użytkowania, design opakowania, sznyt retro. Jego wariantem, który zdobywa sobie coraz więcej zwolenniczek, jest moda na roślinne receptury, zioła i oldschoolowe opakowania. Naturalnie i romantycznie zarazem.
Prosto z natury
Warto zachować czujność, bo choć większość kosmetyków naturalnych ma w swoich składach roślinne wyciągi czy olejki, nie każdy z nich można nazwać produktem naturalnym. Jeśli szukasz kremu czy balsamu na bazie roślinnej receptury, upewnij się, w ilu procentach jest naturalny (powinien zawierać przynajmniej 95% składników niesyntetycznych).
Ekologiczne opakowania
Tu mniej znaczy więcej. 50 ml krem starczy na tyle samo użyć bez względu na to, czy kupisz go w wielkim kartonie owiniętym folią czy w minimalistycznej owijce. Szukaj na opakowaniu informacji, czy jest wykonane z biodegradowalnego plastiku, materiałów z recyklingu lub z certyfikatami typu FSC, sprawdzaj też opcje typu refill.
Zapachy
Naturalne kosmetyki charakteryzują się specyficznymi zapachami wynikającymi z ich składu. To jedno z kryteriów wyboru, bo jeśli będziesz lubić aromat swojego kremu, będziesz też regularnie po niego sięgać. Pamiętaj, że sam fakt, że kosmetyk pachnie, nie oznacza, że wywołuje alergie.

ATHLEISURE SKINCARE
Tak jak potrzeby skóry zmieniają się w zależności od pory roku, tak i nasz styl życia wpływa na jej wymagania. Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna, żeby nasze ciało było zdrowe i dobrze wyglądało, więc sport dla coraz większej liczby osób jest codzienną rutyną. Kiedy krew krąży szybciej i jest rozgrzana, a gruczoły potowe pracują intensywniej codzienne kosmetyki nie przyniosą efektów. Czas sięgnąć po produkty specjalistyczne. W dobie zdrowego odżywiania i uprawiania sportu potrzebujemy inteligentnych rozwiązań, które przyniosą natychmiastowy i długotrwały efekt. Ideą althleisure skincare jest podążanie za potrzebami aktywnego konsumenta, pielęgnacja, odżywienie skóry w trakcie treningu i regeneracja po jego zakończeniu.
Aktywna pielęgnacja
Wiele kosmetyków ma pomóc organizmowi w spalaniu tkanki tłuszczowej lub w regeneracji po treningu - tu znaczenie ma czas aplikacji (przed wysiłkiem lub po nim) oraz sposób aplikacji (mocniejszy, kilkuminutowy masaż). Warto też zadbać o cerę, która może być podatna na przegrzanie - nawilżające mgiełki, spraye do twarzy czy hydrolaty przyniosą ulgę i zapewnią uczucie komfortu po treningu.
Długotrwała skuteczność
Warto zadbać o zabezpieczenie przed nadmiernym poceniem. Dezodoranty i antyperspiranty zapewniają skuteczną ochronę przed nieprzyjemnym uczuciem wilgoci i przykrym zapachem. Warto pomyśleć o dermokosmetykach, które można stosować się na noc.
Efektywna ochrona
Jeśli trenujesz w plenerze, nie możesz zapomnieć o stosowaniu kremów z filtrami przeciwsłonecznymi. W tej kategorii istnieje wiele odmian kosmetyków rekomendowanych do aktywności fizycznej - często mają wygodną formę sprayu.

HEALTHY AGING
Dokonując różnych życiowych wyborów, nasz dobrostan stawiamy coraz częściej na pierwszym miejscu. Głównym czynnikiem wpływającym na jego utrzymanie staje się całościowe, holistyczne podejście do własnego wyglądu, czyli pielęgnacja plus zrównoważona dieta i zachowanie kondycji fizycznej. Chcemy nie tylko starzeć się pięknie, ale także zdrowo, a przy tym zachować pogodę ducha. Wiemy już, że kosmetyki nie cofną czasu, a nawet go nie zatrzymają, ale mogą nam pomóc zachować zdrowie skóry. Zabiegi oraz masaże przy wykorzystaniu odpowiednich kosmetyków są uzupełnieniem wszystkich innych starań i podkreślają ich wizualne efekty. W dobie body positivity, kiedy szczupła sylwetka nie jest jedynym akceptowalnym wzorem figury, także zmarszczki przestały być powodem kompleksów. Naturalność jest w modzie. Najważniejsze, żeby czuć się dobrze ze sobą, a pielęgnację traktować jako troskę o swój dobrostan.
Świadomość potrzeb
Pianka lub olejek oczyszczający, serum nawilżające lub rozświetlające, krem odżywczy czy wzmacniający. To ty decydujesz jakie konsystencje kosmetyków są dla ciebie najlepsze. A skóra podpowie ci, jakie składniki są jej najbardziej potrzebne. W razie wątpliwości warto skonsultować się z dermokonsultantką.
Holistyczne podejście
Wygląd skóry jest zwykle odzwierciedleniem kondycji organizmu. Dlatego jeśli chcesz, aby twoja cera wyglądała zdrowo, musisz pamiętać nie tylko o pielęgnacji. Rytuały urodowe takie jak automasaże, aromaterapia (np. kąpiel w pachnącej pianie czy aromatyczny peeling) są świetnym punktem wyjścia do zadbania nie tylko o piękny wygląd, ale też stan ducha. Nie zapomnij jednak o zbilansowanej diecie i piciu wody.
Kosmetyki przeciwzmarszczkowe
Chociaż kosmetyki nie cofną czasu, to mogą złagodzić widoczne oznaki jego upływu. Tu liczy się zarówno profilaktyka - filtry SPF, antyoksydanty, kwas hialuronowy na pewno pomogą opóźnić efekty starzenia. Z drugiej strony widoczne zmarszczki czasowo zredukują kremy o właściwościach silnie nawilżających i odżywczych - szukaj w nich m.in. olejów, peptydów i ceramidów.

PIELĘGNACJA UNISEX
Trend minimalistyczny i zero waste co roku pojawia się w kolejnych odsłonach. Firmy kosmetyczne zachęcają mężczyzn i kobiety do używania wspólnych preparatów pielęgnacyjnych, gdyż im mniej plastikowych opakowań kupujemy, tym lepiej dla planety. Wiele kosmetyków to produkty o działaniu uniwersalnym. Możesz z nich korzystać zarówno Ty, jak i Twój partner. Trend na minimalizm i zero waste łączą się teraz w modę na pielęgnację unisex.
Wspólna pielęgnacja
Skóra mężczyzn jest grubsza i częściej się przetłuszcza, jednak na ogół potrzebuje podobnej pielęgnacji jak skóra u kobiet. Bazą jest silne działanie nawilżające i ochronne. Kwas hialuronowy, retinol, witaminy i oczywiście filtry SPF to składniki niezbędne dla każdej cery. Jeśli wybierzecie kosmetyki o neutralnym lub delikatnym zapachu, będą służyć wam obojgu.
Kosmetyczny minimalizm
Zarówno kostki myjące do ciała i włosów, jak i żele pod prysznic czy szampony mają uniwersalne działanie. Najlepsze są kosmetyki bezzapachowe i wielofunkcyjne. Jeśli nie macie skór problemowych, warto razem skorzystać z takich produktów.
Ekologiczne podejście
Wspólne kosmetyki oznaczają mniejszą ilość zużytych opakowań, co przynosi pozytywne skutki dla naszej planety. Produkty o szerokim działaniu typu 3 w 1 pomogą ograniczyć liczbę buteleczek i słoiczków w waszej łazience.

MAGIA TEKSTURY
Włosy będą nas zachwycać teraz nie tylko kolorem czy cięciem, ale również teksturą. Co to oznacza? Przede wszystkim pojęcie to odnosi się do ich jakości. Im gładsze i bardziej lśniące, tym lepiej. Z takich włosów można dopiero tworzyć wyszukane uczesania, koki, loki albo po prostu dodawać im objętości. Do tego posłużą nam kosmetyki teksturyzujące. Cięcie i uczesanie mają znaczenie, jednak tylko dzięki zdrowym włosom fryzura ma szansę naprawdę zachwycać oraz być łatwa do ułożenia. Gładkie i lśniące włókna dowodzą zdrowia włosów. Dzięki prawidłowej pielęgnacji i suplementom osiągniemy ten cel.
Pielęgnacja włosów
Tak jak cera ma specyficzne wymagania, tak i włosy oraz skóra głowy mogą mieć różne potrzeby. Warto wykonać test na porowatość włosów, a także sprawdzić, jak szybko bez mycia włosy się przetłuszczają. Te dwie cechy pomogą dobrać właściwe kosmetyki do pielęgnacji.
Stylizacja
Myśląc o teksturze włosów, zacznijmy od podstaw, a nie od stylizacji. Nadmierne używanie gorących narzędzi oraz lakierów czy pianek prowadzi do pogorszenia kondycji włosów. Zdrowym wystarczy mniej produktów, które dadzą spektakularne efekty. Stawiajmy na żele i spraye teksturyzujące.
Suplementy
Problemy z włosami mogą być oznaką kłopotów zdrowotnych. Często na gęstość i blask włókien wpływ mają niedobory składników mineralnych czy zaburzenia hormonalne. Pomogą zmiana jadłospisu i suplementy na bazie skrzypu czy biotyny. Pamiętajmy jednak, żeby ich stosowanie skonsultować z lekarzem.

WATER FREE
Włosy będą nas zachwycać teraz nie tylko kolorem czy cięciem, ale również teksturą. Co to oznacza? Przede wszystkim pojęcie to odnosi się do ich jakości. Im gładsze i bardziej lśniące, tym lepiej. Z takich włosów można dopiero tworzyć wyszukane uczesania, koki, loki albo po prostu dodawać im objętości. Do tego posłużą nam kosmetyki teksturyzujące. Cięcie i uczesanie mają znaczenie, jednak tylko dzięki zdrowym włosom fryzura ma szansę naprawdę zachwycać oraz być łatwa do ułożenia. Gładkie i lśniące włókna dowodzą zdrowia włosów. Dzięki prawidłowej pielęgnacji i suplementom osiągniemy ten cel.
W zgodzie ze środowiskiem
Chociaż jeszcze tego nie odczuwamy, woda w przyszłości stanie się luksusem. Według raportu ONZ do 2050 roku ponad połowa ludzkości będzie żyła w miejscach zagrożonych brakiem wody. Produkcja kosmetyków „water free” jest zdecydowanie bardziej przyjazna środowisku. Co więcej, sam transport staje się bardziej ekologiczny. Pomyślmy np. o kostkach myjących, które są równie wydajne co szampony, a przecież zajmują od nich o wiele mniej przestrzeni!
Receptury roślinne
Co dodać do kosmetyku zamiast H2O? Naturalne wyciągi roślinne, czyli wody roślinne! W wielu przypadkach stanowią nie tylko świetną bazę dla kremów czy balsamów, ale są też cenniejszym komponentem o świetnym działaniu odżywczym. To dobry wybór dla fanek hydrolatów.
Ekologiczne opakowania
Szampony i mydła w kostce nie wymagają opakowań z tworzyw sztucznych. Zazwyczaj pakowane są wyłącznie w tekturę lub wielorazowego użycia puszki. Oszczędność surowców jest więc podwójna.