Zabezpieczają przed wiatrem i mrozem. Nawilżają delikatną skórę, wygładzają ją i łagodzą podrażnienia. Zimą bez dobrego kremu do rąk ani rusz. To ochrona, która działa także wtedy, gdy zdejmujesz ciepłe rękawiczki. Sprawdź jakie kosmetyki i kremy stosować do pielęgnacji dłoni.
Dłonie, szczególnie jesienią i zimą, stale narażane są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Podobnie jak twarz. O ile jednak cerze poświęcasz dużo troski, skóra rąk bywa zaniedbywana. A jest ona równie delikatna, w dodatku znajduje się tam dużo gruczołów potowych, co powoduje błyskawiczne odwadnianie. Wszelkie zaniedbanie skutkuje tym, że naskórek staje się napięty, szorstki, zaczerwieniony. Nie dopuść to tego.
JAK SPRAWIĆ, BY MIMO ZMIENNEJ POGODY DŁONIE POZOSTAŁY AKSAMITNIE GŁADKIE I ZDROWE?
Noś rękawiczki
I to nie tylko wtedy, gdy słupek rtęci spada poniżej zera. Także działanie chłodnego jesiennego wiatru wcześniej czy później odbije się na wyglądzie dłoni. Ta część garderoby chroni skórę rąk, ale… nie zawsze dostatecznie. Pewnie zdarza ci się w pośpiechu wyjść z domu bez rękawiczek, prawda? Co więcej, nawet jeśli je nosisz, minimum kilka razy dziennie zdejmujesz je, by znaleźć coś w torebce czy odebrać telefon. Nie pozwól, by nawet na chwilę twoja skóra pozbawiona była odpowiedniej ochrony. Wspomogą ją odpowiednie kosmetyki.
Niezbędny krem
Wcieraj go kilka razy dziennie, obowiązkowo przed każdym wyjściem na zewnątrz i zawsze po kontakcie z wodą. Warto też pamiętać, że zimą szkodzi dłoniom nie tylko aura, ale i suche powietrze w pomieszczeniach. Odpowiedni krem tworzy na skórze delikatny film, który stanowi niewidzialną barierę, zabezpieczającą przed wysuszaniem i pierzchnięciem. Taki kosmetyk warto mieć nie tylko w domu, ale nosić go w torebce, by móc go użyć w każdej chwili. Co więcej, dobrze mieć dwa rodzaje kremów ochronnych – lżejszy do stosowania w ciągu dnia i bogatszy w substancje regenerujące na noc.
PIELĘGNACJA RĄK – JAKI KREM DO DŁONI WYBRAĆ?
Krem do rąk powinien być na bazie lanoliny, wosku pszczelego, gliceryny, olejów roślinnych, np. migdałowego czy jojoba. Dobrze, aby zawierał witaminy C i E, prowitaminę B5, mocznik, alantoinę. Przy skórze dojrzałej sprawdzą się ponadto ceramidy, czyli substancje tłuszczowe, które chronią przed utratą wody. Naturalnie występują one w warstwie rogowej naskórka, ale w wiekiem jest ich coraz mniej.
MASECZKA NA DŁONIE - DODATKOWE UKOJENIE DLA RĄK
Jeśli doprowadzisz do przesuszenia skóry, skorzystaj z odżywczej maski do rąk aplikowanej na noc pod bawełniane rękawiczki. Jej skoncentrowane składniki intensywnie i dogłębnie zregenerują skórę. Maskę możesz stosować profilaktycznie, raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli zaś nie masz takiego kosmetyku, nałóż grubszą warstwę kremu. Wcześniej jednak zrób peeling, który pobudzi mikrokrążenie i usunie martwy naskórek, dzięki czemu składniki odżywcze będą się lepiej wchłaniać. Najlepszy będzie enzymatyczny lub drobnoziarnisty, bo gruboziarnisty może naruszyć naturalną warstwę ochronną skóry. Złuszczanie przyda się dłoniom raz w tygodniu.
A MOŻE KOSMOCEUTYK?
Jeśli w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji nie pomagają zwykłe kremy, warto sięgnąć po kosmeceutyki. To połączenie kosmetyku z lekiem – zawierają więcej składników aktywnych i ich większe stężenie. Dzięki temu przynoszą nie tylko lepsze efekty pielęgnacyjne, ale również lecznicze. Przy wyborze właściwego preparatu warto zasięgnąć porady kosmetologa.
TEGO NIE RÓB!
Gdy za oknem mróz, staraj się nie myć rąk tuż przed wyjściem z domu. Mimo osuszenia ręcznikiem w skórze pozostaje wilgoć, która pod wpływem niskiej temperatury może popękać. Do mycia używaj ciepłej wody, gorąca niszczy warstwę lipidową naskórka, przez co jest on bardziej narażony na utratę wilgoci. Kolejnym wykroczeniem jest narażanie dłoni na kontakt z detergentami, które je wysuszają i podrażniają. Wszystkie prace, które wymagają kontaktu ze środkami chemicznymi, wykonuj w rękawiczkach lateksowych albo – jeśli jesteś na niego uczulona – zrobionych z nitrylu lub neoprenu.