Kremy na dzień, na noc i pod oczy są bazą pielęgnacji. Jednak to jedynie zestaw podstawowy. Właśnie dzięki serum widać szybką poprawę wyglądu skóry. Bo tak jak każdy kosmetyk, ma ono precyzyjnie wyznaczony cel. Należy je stosować po oczyszczeniu twarzy, przed nałożeniem kremu. I tu dochodzimy do kluczowej sprawy – te dwa kosmetyki, czyli krem i serum, różnią się nie tylko konsystencją i nazwą.
CO TO WŁAŚCIWIE JEST SERUM?
Serum to kosmetyk pielęgnacyjny o lekkiej konsystencji i bardziej skoncentrowanym składzie. Zawarte w nim molekuły są mniejsze niż w kremach, a stężenie aktywnych składników jest wyższe. Właśnie dlatego serum łatwiej przenika w głąb skóry i skuteczniej nawilża, koi, likwiduje oznaki zmęczenia i niweluje zmarszczki.
PO CO STOSOWAĆ KREM?
Serum ma wzmacniać działanie kremu, a nie go zastępować! To idealne uzupełnienie pielęgnacji, ale nie zamiennik. Jeśli zastosujemy wyłącznie serum, nie zabezpieczymy odpowiednio skóry. Po pierwsze szybciej się ono wchłania i nie pozostawia na skórze ochronnej warstwy. Po drugie nie zawiera filtrów, które chronią przed promieniowaniem UV.
KIEDY STOSOWAĆ SERUM?
Można stosować je zarówno rano, jak i wieczorem. Rano warto sięgnąć po serum, które zawiera antyoksydanty chroniące skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Wieczorem natomiast powinno się używać takiego o działaniu regenerującym, bo właśnie w nocy w komórkach zachodzą wszystkie procesy naprawcze. Jeśli chcemy stosować ten kosmetyk raz dziennie, zdecydowanie lepiej jest włączyć je do wieczornej pielęgnacji. Możesz też traktować serum jako rodzaj kuracji i stosować je przez określony czas, np. do wykorzystania całego opakowania. Warto sięgać po ten produkt w trudnych dla skóry momentach, czyli po lecie i po zimie.
W JAKIM WIEKU KORZYSTAĆ Z SERUM?
Nie ma określonej granicy wiekowej. Serum mogą dodać do swojej pielęgnacji już dwudziestolatki. Nie należy wierzyć, że stosowanie silnych kosmetyków rozleniwi skórę – to mit. Organizm pobiera tylko to, czego sam nie jest w stanie wyprodukować. Nie ma obawy, że po odstawieniu kosmetyku proces starzenia gwałtownie przyspieszy. Na pewno serum powinny stosować kobiety po 35. roku życia, jednak wszystko zależy od potrzeb skóry i preferencji użytkowniczki kosmetyku.
CZY SERUM JEST DLA MNIE?
Niektóre rodzaje skóry są szczególnie wrażliwe i skłonne do podrażnień. Wtedy skoncentrowana formuła może powodować dyskomfort: pieczenie, zaczerwienienie, szczypanie. Bywa tak, że skóra przyzwyczaja się do nowej dawki składników i po kilku dniach objawy znikają. Jeśli jednak reakcja jest bardzo gwałtowna, nie ma sensu ponawiać prób aplikacji serum. Przeciwskazaniem do używania tego kosmetyku są alergie, a także choroby i uszkodzenia skóry. Kobiety w ciąży nie mogą stosować serum z retinoidami, które mogą prowadzić do uszkodzenia płodu.
JAK APLIKOWAĆ SERUM
1. PRZYGOTOWANIE

Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia twarzy, najlepiej dwuetapowego. Na początek olejek: rozgrzej go w dłoniach i kolistymi ruchami wmasuj w twarz, spłucz ciepłą wodą. Płatkiem kosmetycznym przetrzyj twarz, a następnie umyj ją ponownie pianką lub żelem. Po opłukaniu twarzy przetrzyj ją tonikiem lub hydrolatem. Teraz możesz sięgnąć po roller z mikroigiełkami. W czasie masażu głowica w kontrolowany sposób uszkadza skórę i pobudza jej regenerację. Jednocześnie w warstwie rogowej powstają mikrokanaliki, którymi składniki aktywne mogą łatwiej przedostać się w głąb skóry.
2. MASAŻ TWARZY

Na dłonie weź porcję serum – nie powinna być zbyt duża, bo produkt jest bardzo skoncentrowany. Jeśli nie wystarczy na całą twarz, szyję i dekolt, możesz zwiększyć dawkę, jednak lepiej zacząć od mniejszej. Rozpocznij od szyi: wmasowuj serum pionowymi ruchami ku górze. Następnie nałóż je na twarz, zaczynając od środka podbródka na boki, potem ku górze na policzki. Na koniec wmasuj je w czoło: od środka na boki.
3. APLIKACJA KREMU

Bez tego kroku stosowanie serum nie ma sensu. Po pierwsze to krem zabezpiecza skórę i dostarcza jej podstawowych składników, z którymi serum działa w synergii. Po drugie tworzy warstwę okluzyjną, dzięki której penetracja serum jest efektywniejsza. Krem aplikuj po kilku minutach od nałożenia serum.
ZNAJDŹ SWÓJ IDEAŁ
Z serum jest jak z kremem, należy dobrać je do typu i potrzeb skóry. Zwykle wyróżnia się cztery grupy tego typu kosmetyków.
Serum nawilżające
Idealne do cery suchej, ale też… tłustej. Paradoksalnie, to właśnie przesuszenie skóry powoduje nadprodukcję sebum i tak nielubiane jej błyszczenie. Silna porcja kwasu hialuronowego i peptydów wspomaga też cery trądzikowe.
Serum przeciwstarzeniowe
Do skóry dojrzałej, ale nie tylko. Można je stosować, mając 20 lat, ponieważ jednocześnie wspomaga regenerację i opóźnia proces starzenia. Ten typ serum jest dobry do wszystkich typów cery, zwłaszcza suchych. Składniki, których należy szukać, to: retinol, kofeina, zielona herbata i kwas hialuronowy.
Serum antyoksydacyjne
Mają zwykle bogaty skład, więc nie są najlepsze do skóry wrażliwej. Jednak ze względu na właściwości ochronne (przed smogiem, działaniem promieni UV) jest dość uniwersalne. Cenne składniki tego typu kosmetyków to witaminy z grupy B, A, C i E. Dobrze wpływają na wygląd skóry zmęczonej i pozbawionej blasku.
Serum korygujące przebarwienia
Kwasy: fitowy, kojowy, glikolowy i arbutyna to najpopularniejsze składniki tego typu kosmetyków. Są najlepsze dla osób borykających się z problemem hiperpigmentacji, ale też świetnie wyrównują powierzchnię skóry.