Chociaż trądzik nastoletni jest pierwszym skojarzeniem, kiedy myślimy o wypryskach na powierzchni skóry, problem ten dotyka również wielu dorosłych.O ile w przypadku nastolatków zmiany trądzikowe są w głównej mierze efektem burzy hormonalnej związanej z okresem dojrzewania i dotyczą częściej chłopców niż dziewczynek, o tyle u osób dorosłych trudno wskazać jednoznaczną przyczynę powstawania trądziku. Dodatkowo, trądzik wieku dorosłego, w przeciwieństwie do jego nastoletniej odmiany, ze zdecydowanie większą częstotliwością występuje u kobiet niż u mężczyzn. Nieprawidłowo zbilansowana dieta, stres, zmiany hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym, palenie tytoniu, a także nieodpowiedni dobór kosmetyków do pielęgnacji – to tylko niektóre z możliwych powodów pojawiania się wyprysków na skórze dojrzałej. Oprócz tego, pomimo nadmiernego wydzielania łoju, skóra z trądzikiem wieku dorosłego ma tendencję do przesuszeń.
Ze względu na to, że trudno jest znaleźć jednoznaczną przyczynę trądziku w wieku dorosłym, jego leczenie jest trudniejsze i dłuższe niż w przypadku nastolatków. Trądzik u dorosłych bywa oporny na terapię, nierzadko następują nawroty stanów zapalnych na skórze. Miejscowa terapia retinoidami może przesuszać skórę i wywoływać jej zwiększoną wrażliwość. Podstawą pielęgnacji skóry dojrzałej borykającej się z problemem trądziku jest więc odpowiednie nawilżenie i kontrola nadmiernego łojotoku. Do codziennej pielęgnacji skóry należy używać łagodnych produktów opartych na naturalnych składnikach o udowodnionym działaniu regulującym aktywność gruczołów łojowych. Preparaty pozostające na skórze powinny wykazywać działanie przeciwzmarszczkowe i wspomagające barierę lipidową naskórka. Odpowiedzią na potrzeby skóry dojrzałej z trądzikiem może być dobrze skomponowany krem z retinolem.
Retinol
Retinol to główna aktywna forma witaminy A, pełniąca w organizmie szereg istotnych funkcji. W skórze odpowiada za naturalną odpowiedź immunologiczną i przeciwzapalną. Pomaga zachować zdrową równowagę mikrobiomu na powierzchni skóry poprzez redukcję wydzielanego sebum, które jest idealną pożywką do rozwoju bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku. Retinol stymuluje regenerację naskórka i biosyntezę kolagenu, bezpośrednio wpływając na redukcję zmarszczek i odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry. Liczne badania naukowe wskazują, że retinol zmniejsza pory na skórze, ogranicza wydzielanie sebum, a także wykazuje silne właściwości przeciwzmarszczkowe i przywracające skórze zdrowy koloryt. W formulacjach kosmetyków do pielęgnacji skóry dojrzałej z trądzikiem ważna jest odpowiednia stabilizacja retinolu, ponieważ ta postać witaminy A jest bardzo wrażliwa na światło, wysoką temperaturę i utlenienie. Zamknięcie cząsteczek retinolu w stabilnych nośnikach pozwala go zabezpieczyć i zwiększyć jego aktywność biologiczną. Przy stosowaniu retinolu na noc trzeba pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej w ciągu dnia.
Nawilżenie skóry z trądzikiem
Skóra trądzikowa, zwłaszcza u osób dorosłych, wymaga odpowiedniego nawilżenia. Przesuszenie naskórka jest sygnałem dla gruczołów łojowych do produkcji większej ilości sebum, przez co zmiany trądzikowe ulegają zaostrzeniu. Właściwe nawilżenie skóry z problemem trądziku nie tylko ogranicza nadmierną aktywność gruczołów łojowych, ale także wspiera funkcje barierowe i może być nośnikiem substancji aktywnych wnikających w głąb skóry. Składniki kremów nawilżających do skóry trądzikowej powinny przede wszystkim być niekomedogenne (nie zatykać porów), wspierać zdrową równowagę mikrobiomu skóry, a także ograniczać przeznaskórkową utratę wody i zapobiegać powstawaniu przebarwień. Dla skóry z trądzikiem odpowiednimi substancjami nawilżającymi są na przykład masło shea i inne naturalne oleje (w tym olej bawełniany czy olej konopny).
Skwalan
Innym niekomedogennym składnikiem nawilżającym korzystnym dla skóry z trądzikiem wieku dorosłego jest skwalan. Skwalan stanowi jeden ze składników naszego sebum, ale naturalnie występuje również w oliwie z oliwek i trzcinie cukrowej. Jest emolientem – jego zadaniem jest głębokie nawilżenie, a także zwiększenie wchłaniania przez skórę innych substancji aktywnych, bez uczucia tłustego filmu na jej powierzchni. Jednak od 25. roku życia zawartość skwalanu w sebum spada. Skóra w tym czasie powoli zaczyna zmniejszać swoją jędrność i elastyczność. Aby zachować prawidłowe nawilżenie i spowolnić procesy starzenia skóry, warto uzupełnić codzienną pielęgnację o skwalan, ubywający z wiekiem z naszej naturalnej warstwy ochronnej.
Pharmaceris T krem z retinolem na trądzik wieku dorosłego na noc oparty jest na wysokim stężeniu czystego retinolu, wykazując jednoczesne działanie przeciwtrądzikowe i przeciwzmarszczkowe. Dzięki zamknięciu retinolu w stabilnych mikrosferycznych ceramidowych nośnikach, krem wykazuje wysoką aktywność wobec nasilonych zmian trądzikowych i skutecznie zapobiega nawrotom wyprysków. Systematyczne stosowanie kremu przywraca odpowiednie napięcie i wygładzenie naskórka. Bogata formuła, wzbogacona o składniki emolientowe i biomimetyczny skwalan, wzmacnia naturalną barierę lipidową skóry i przywraca jej zdrowy wygląd. Codzienną pielęgnację warto uzupełnić kremem na dzień Pharmaceris T z SPF dla ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Skóra dojrzała dotknięta problemem trądziku wymaga wielokierunkowego podejścia. Warto sięgać po preparaty, które jednocześnie wspomogą leczenie zmian trądzikowych oraz zadbają o odpowiednie nawilżenie, ale również uwzględnią jej charakter, wspomagając regenerację naskórka i działając przeciwzmarszczkowo.
Karolina Lendzion – ekspert naukowy Centrum Naukowo-Badawczego firmy Dr Irena Eris S.A. Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego i Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Na co dzień prowadzi badania surowców kosmetycznych oraz ich kompleksów w warunkach in vitro i ex vivo, w których ocenia skuteczność i synergię działania składników aktywnych w kosmetykach. Autorka publikacji naukowych dotyczących aktywności biologicznej surowców roślinnych.
Źródła:
Milosheska D, Roškar R. Use of Retinoids in Topical Antiaging Treatments: A Focused Review of Clinical Evidence for Conventional and Nanoformulations. Adv Ther. 2022 Dec;39(12):5351-5375.
Kutlu Ö, Karadağ AS, Wollina U. Adult acne versus adolescent acne: a narrative review with a focus on epidemiology to treatment. An Bras Dermatol. 2023 Jan-Feb;98(1):75-83.
Ciriminna R, Pandarus V, Beland F, Pagliaro M. Catalytic Hydrogenation of Squalene to Squalane. Org. Process Res. Dev. 2014, 18, 9, 1110–1115.