Od dawna wiadomo, że wpatrywanie się w ekrany cyfrowe szkodzi oczom, ale najnowsze badania wręcz alarmują, że światło niebieskie może być szkodliwe dla naszego zdrowia, w tym skóry i włosów. Tymczasem z raportu firmy Electronics Hub, która swoje dane oparła o DataReportal z 2023 roku oraz aplikację do analizy snu Sleep Cycle wynika, że przed różnymi ekranami Polacy spędzają średnio aż 9 godzin dziennie! Pod tym względem wyprzedzają m.in. Niemcy, Francję, Włochy, Hiszpanię, Szwecję, Wielką Brytanię czy Chiny.
W smutnym kolorze blue...
Długotrwałe wystawienie na działanie światła niebieskiego może prowadzić do przemęczenia, zaburzać rytm snu, a także prowadzić do uszkodzenia siatkówki. Niebieskie światło (w skrócie HEV – High Energy Visible Light), które ze wszystkich barw występujących w tęczy jest najbardziej podobne do promieniowania UVA, emitowane jest głównie przez słońce. Jednak codziennie wystawiamy się na działanie blue light także za sprawą smartfonów, tabletów, telewizorów, laptopów, ekranów komputerów i żarówek LED.
Światła niebieskiego nie powinniśmy bagatelizować, bo ten rodzaj promieniowania działa bardziej agresywnie niż promieniowanie UVA, ponieważ penetruje skórę o wiele głębiej. Ponadto, jeśli zsumujemy czas, jaki spędzamy przed ekranami urządzeń, a także w sztucznym świetle w pracy, w sklepach, przychodniach, urzędach, okaże się, że blue light działa na nas z o wiele większą częstotliwością niż promieniowanie UVA i UVB. Przed nimi nauczyliśmy się już na szczęście chronić, stosując 365 dni w roku odpowiednie kosmetyki z filtrami. Pora zwrócić uwagę również na ochronę przed HEV.
Jak światło niebieskie wpływa na skórę?
Przede wszystkim HEV wyzwala tzw. stres oksydacyjny, który znacznie przyśpiesza starzenie komórek. Ogromna ilość wolnych rodników, które wyzwala światło niebieskie, niszczy warstwę ochronną skóry, powodując w niej lawinę uszkodzeń.
Na promieniowanie niebieskie cera może reagować:
- przedwczesnymi zmarszczkami,
- pogłębieniem się istniejących linii,
- wysuszeniem,
- szorstkością,
- podrażnieniami, rumieniem, alergią,
- utratą jędrności (HEV niszczy włókna podporowe skóry, czyli kolagen i elastynę),
- przebarwieniami,
- ponieważ HEV uszkadza również DNA komórek skóry, może zwiększać ryzyko nowotworów.
Jak chronić skórę?
• Wybieraj kosmetyki z filtrem HEV – to obok filtrów UVA, UVB i IR coraz częściej pojawiający się kosmetykach filtr. Sprawdź więc, czy twój kosmetyk ma na pewno szerokie spektrum filtrów i oznaczenie HEV. Ważne, aby w opisie wybrany krem miał też informację o zakresie długości fal, w którym jego składniki chronią skórę.
• Nowoczesne kremy ochronne łączą organiczne filtry UV, HEV i IR z cechami filtrów chemicznych i mineralnych (Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol, Ethylhexyl Triazone).
• Ponieważ taki kosmetyk musisz nakładać przez cały rok, ważna jest jego konsystencja. Na co dzień najlepszy będzie lekki krem z filtrem, który łatwo się rozsmarowuje i szybko wchłania, nie pozostawia tłustego i nadaje się pod makijaż.
• Ważne, aby przy częstym kontakcie z wodą stosowany był wodoodporny krem z filtrem o niskiej ścieralności. Zapewnia ona wydłużenie trwałości produktu, jako dodatkowej bariery ochronnej dla skóry. Istotną rolę odgrywa też forma kosmetyku.
• Codzienną pielęgnację wzbogać w kosmetyki z mocnymi składnikami antyoksydacyjnymi, np. witaminą C w wysokim stężeniu (20-30%), która zwalczy wolne rodniki.
• Silnie antyoksydacyjnie działa również witamina E, wyciąg z winogron, ginkgo biloba, ekstrakt zielonej herbaty.
• Jedz produkty bogate w antyoksydanty: cytrusy, borówki, buraki, fasolę, jarmuż, szpinak, czerwoną kapustę, aronię, jeżyny, truskawki, zieloną herbatę; w przyprawach i ziołach również je znajdziesz (curry, cynamon, oregano, imbir, kakao).
Działanie promieniowania HEV na włosy
Choć samo niebieskie światło nie ma bezpośredniego wpływu na wypadanie włosów, to znacząco wpływa na jakość snu, co z kolei na dłuższą metę oddziałuje na nasze pasma. Dzieje się tak dlatego, że światło niebieskie powoduje bezsenność, która może skutkować epizodami wypadania włosów (tzw. łysienie telogenowe). Schorzenie to polega na zaburzeniu cyklu wzrostu włosa i jego osłabieniu w fazie spoczynku, czyli telogenu. Znajdując się w fazie spoczynku włos przestaje rosnąć i po około 3 miesiącach wypada. W przypadku tego schorzenia znaczną część włosów traci się dlatego, że większość z nich przechodzi w fazę spoczynku. W tym kontekście tym bardziej warto szczególnie dbać o higienę snu.
Jak ograniczyć oddziaływanie światła niebieskiego w domu:
• Nowoczesne kremy ochronne łączą organiczne filtry UV, HEV i IR z cechami filtrów chemicznych i mineralnych (Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol, Ethylhexyl Triazone).
• Less blue, tryb nocny lub tryb czytania - w urządzeniach wybieraj właśnie te tryby, które działają jak filtr światła niebieskiego.
• Podczas korzystania z urządzeń, trzymaj je nie bliżej niż na odległość wyciągniętego ramienia.
• Ponieważ ludzkie oko nie jest w stanie skutecznie filtrować światła niebieskiego, więc większość promieni przenika wprost do siatkówki, zainwestuj w okulary z odpowiednim filtrem (nie tylko korekcyjne, dostępne są również "zerówki").
• Na godzinę przed snem wyłączaj wszystkie ekrany i monitory.
• Stosuj zasadę 20-20-20, by dać odpocząć oczom (20 sekundowa przerwa od monitora co 20 minut i patrzenie na obiekt oddalony o 20 m od ciebie).
• W domu możesz zastosować żarówki z efektem LESS BLUE - dają światło zbliżone do naturalnego.