Równanie jest proste – więcej kolagenu równa się mniej zmarszczek i gładka, napięta, elastyczna skóra. Nic dziwnego, że nazywany bywa „fontanną młodości”.
O, kolagen!
Kolagen to nasze najobficiej występujące białko strukturalne (80% naszej skóry), stanowiące jedną trzecią białka w naszym ciele, budujące kości, skórę, włosy, mięśnie, ścięgna i więzadła. Jest to główna cegiełka naszych komórek i tkanek, zapewniająca strukturę, siłę i wsparcie w całym ciele - trochę jak klej, który utrzymuje wszystko razem.
Kolagen jest zbudowany z kolei z aminokwasów, które są kluczowe dla naszego organizmu do normalnego funkcjonowania. Odpowiedni poziom kolagenu utrzymuje nasze stawy w zdrowiu, chroni nerki, zapewnia prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego i pomaga naszej krwi krzepnąć, kluczowy dla jelit. Zapewnia zdrowe i błyszczące włosy i paznokcie.
Nie istnieje jeden rodzaj kolagenu. Nasz organizm produkuje 28 różnych jego wariantów. Większość z nich składa się z długich, cienkich, mocnych i elastycznych struktur zwanych fibrylami.
Ze względu na funkcje można rozróżnić 5 typów kolagenu (typy I i III są dla skóry najcenniejsze w kontekście walki ze starzeniem się skóry):
Typ I: to 90% kolagenu w naszym ciele, który odpowiada za strukturę skóry, kości, ścięgien i więzadeł
Typ II: buduje chrząstki, wspiera nasze stawy
Typ III: występuje w mięśniach, tętnicach i narządach
Typ IV: znajduje się w różnych warstwach
Typ V: budulec rogówki, włosów, łożyska i innych warstw skóry
Kolagen, czyli żeby skóra była jak sprężynka
Kolagen jest niezwykle istotny w pielęgnacji skóry, ponieważ jest tym, co powstrzymuje ją przed zwiotczeniem, nadając jej gładki, młodzieńczy wygląd. Razem z elastyną tworzy niepokonany duet gwarantujący sprężystość i jędrność. Bierze również udział w odnowie skóry, bo robi miejsce nowym komórkom skóry poprzez usuwanie starych.

Nasze ciało naturalnie wytwarza kolagen, ale produkcja ta zmniejsza się wraz z wiekiem – już po 20. roku życia – o około 1% rocznie. W przypadku kobiet możemy stracić do 30% produkcji kolagenu w ciągu pierwszych 5 lat menopauzy. Utraconego kolagenu nasze ciało niestety nie jest w stanie nadbudować, a i same włókna kolagenowe stają się słabsze i cieńsze.
Zalety kolagenu dla skóry:
- Jędrność i gładkość
- Napięcie
- Płytsze zmarszczki
- Odżywienie
- Elastyczność
- Zdrowy koloryt i rozświetlenie
- Pomaga w rozstępach i luźnej skórze po ciąży
Który kolagen jest najskuteczniejszy?
Jak już wspomnieliśmy, najcenniejsze właściwości odmładzające dla skóry mają typy I i III kolagenu, bo to one najlepiej walczą ze starzeniem. Na opakowaniu kosmetyków i dermokosmetyków szukaj nazw „collagen type I" lub "hydrolyzed collagen" (kolagen hydrolizowany), ponieważ to one wskazują na obecność tego konkretnego rodzaju kolagenu w kremie. Kolagen typu III występuje pod nazwą „collagen type III", a także "collagen III peptides" (peptydów kolagenu typu III), które są zwykle stosowane w kosmetykach. "Tripeptide-1" lub "Palmitoyl Tripeptide-5" z kolei to składniki, które wspierają produkcję kolagenu typu III. Na opakowaniu możesz znaleźć również nazwy: "plant-derived collagen" (podobny w strukturze do naturalnego kolagenu, roślinny odpowiednik kolagenu, który naśladuje jego działanie; najczęstszym jego są algi morskie i niektóre rośliny bogate w aminokwasy) lub "marine collagen". Ten ostatni to morski kolagen – uznawany za najlepszy i najlepiej przyswajalny przez ludzką skórę (pozyskiwany głównie z ryb lub innych organizmów morskich).
Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o skórę, wybieraj kosmetyki, które łączą działanie kilku składników. Te poniżej to najlepsze dla kolagenu towarzystwo:
Retinoidy - ta aktywna forma witaminy A, ma udowodnione właściwości stymulujące produkcję kolagenu i redukujące zmarszczki
Peptydy – to aminokwasy, które służą jako budulec białek; pomagają zwiększać produkcję kolagenu i elastyny w skórze, poprawiając jej jędrność
Witamina C: kluczowa dla produkcji kolagenu (pomaga w konwersji nieaktywnej formy kolagenu w aktywny kolagen typu I i IIIl; wit. C chroni również skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki, które mogą prowadzić do zniszczenia kolagenu)
Witamina E: działa jako przeciwutleniacz, pomagając chronić kolagen przed działaniem wolnych rodników
Kwas hialuronowy: współpracuje z kolagenem wiążąc wodę, aby utrzymać skórę jędrną i gładką
Witamina B3 (niacyna): wspomaga też syntezę kolagenu, zatrzymuje wodę w skórze
Cynk: wspomaga proces produkcji kolagenu i jest zaangażowany w naprawę tkanek
Ekstrakty roślinne: ekstrakty np. z zielonej herbaty, aloesu, żeń-szenia i ostropestu plamistego zawierają przeciwutleniacze i substancje wspomagające kolagen.