Gładka i jędrna cera zawsze będzie modna. I jeszcze nigdy tak łatwo dostępna, jak teraz. Za jednym kliknięciem w ikonkę filtra możemy wygładzić zmarszczki, pozbyć się wyprysków, wyszczuplić rysy twarzy, powiększyć oczy. Ziko Dermo poprzez akcję #pielęgnujeniefiltruje zachęca kobiety, żeby dbały o siebie w sposób zrównoważony i świadomy; akceptowały siebie, podkreślały swoje naturalne atuty, a nie usilnie dążyły do nierealnych kanonów piękna.
Nigdy wcześniej nasz wizerunek nie liczył się tak bardzo, jak w epoce zdominowanej przez media społecznościowe i zdjęcia. Nie zapominajmy jednak, że dobra naszej skóry nie warto powierzać tylko influencerom i viralowym filmikom. Liczba like’ów i udostępnień nie powinna zastąpić rzetelnej wiedzy. Pielęgnacja musi być zgodna z potrzebami skóry, profesjonalnie dobrana i odpowiednio spersonalizowana, a przede wszystkim, świadoma.
SKIN CYCLING – 313 mln wyświetleń
Opracowana przez amerykańską dermatolog Whitney Bowe metoda pielęgnacji polega na naprzemiennym złuszczaniu i regeneracji. Dzięki temu, że dajemy skórze czas na odpoczynek, nie obniża się bariera ochronna naskórka, a zarówno z kosmetyków złuszczających, jak i odżywczych, możemy czerpać maksimum korzyści.
SKIN FLOODING – 2.7 mln wyświetleń
Polega w skrócie na „oblaniu” cery falą nawilżenia (z ang. flood, czyli powódź). Podstawa koreańskiej pielęgnacji jest znana od dawna, jednak w tym roku zyskała na popularności i stała się viralem. Kluczem do tego trendu jest nakładanie kosmetyków nawilżających na wilgotną twarz (czyli kolejno tonizującej mgiełki, serum i kremu - głównie z kwasem hialuronowym) warstwami i przykrycie ich kołderką emolientu, aby zamknąć wilgoć w skórze.
NOTOX – 10 mln wyświetleń
Właśnie stajemy się świadkami rewolucji, czyli detronizacji botoksu na rzecz zabiegów ujędrniających skórę, które zapewniają podobne rezultaty bez zastrzyków. Od masek LED (stymulują skórę do zwiększenia produkcji kolagenu - budulca jędrnej, napiętej cery) po urządzenia tonizujące twarz.
SKINSTREAMING – 27 mln wyświetleń
To nowa odsłona trendu polegającego na minimalistycznym podejściu do pielęgnacji. Wraz z gwałtownym spadkiem gospodarki i wzrostem cen, rośnie zainteresowanie sposobami na ograniczenia kosmetyków w rutynie pielęgnacyjnej.
RETINOL SANDWICHING – 24 mln wyświetleń
Kanapka z retinolu? Brzmi dziwnie, ale koncepcja jest prosta (i korzystna dla skóry, zwłaszcza wrażliwej). Polega na aplikowaniu kremu nawilżającego przed i po nałożeniu kosmetyku z retinolem. Pozwala to uniknąć potencjalnych problemów po zastosowaniu retinolu, jak suchość, zaczerwienienie i podrażnienia.
MEWING – 1.5 mld wyświetleń
Jeśli chcesz zmienić kształt twarzy i linii szczęki bez operacji plastycznych, mewing (z ang. miauczenie) jest dla Ciebie. Ten trend polega na umieszczeniu języka na podniebieniu, aby uzyskać bardziej zdefiniowaną linię żuchwy i wysmuklić szyję. Z ponad 1,52 miliarda (!) wyświetleń na TikToku, trend nabrał tempa, gdy Bella Hadid przyznała, że stosuje tę technikę, pozując paparazzim.
SPF 365 dni w roku
Taką modę to my lubimy! Aplikowanie filtra z szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej wykracza jednak daleko poza trendy, to po prostu konieczność. SPF każdego dnia, codziennie, na okrągło – niech nie zwiedzie Cię żaden pochmurny, deszczowy czy śnieżny dzień. Moda na SPF to również promowanie nakładania filtra na powieki, dłonie i usta oraz szyję dekolt. Pamiętaj, że samo używanie filtra to za mało – aby działał, musisz nałożyć jego odpowiednią ilość. Łatwą do zapamiętania zasadą jest tu zasada dwóch palców, czyli aplikujesz tylko produktu, ile pokryje dwa palce dłoni (ewentualnie powinna to być objętość małej łyżeczki).
SUSTAINABLE BEAUTY, czyli świadome piękno
W tym roku zrównoważony rozwój jest ważniejszy niż kiedykolwiek, a branża kosmetyczna nie jest tu wyjątkiem. Influencerzy wykorzystują swoje platformy i zasięgi do promowania zrównoważonych praktyk, takich jak używanie pojemników wielokrotnego napełniania i opakowań przyjaznych środowisku. Na rynku zyskują marki, które używają ekologicznych opakowań lub oferują opakowania i pojemniki, które można ponownie napełnić (wsady do słoiczków po kremie, wsady do pomadek, itp.) Sama rozważ przejście na bawełniane płatki do demakijażu i spróbuj zmniejszyć ogólną ilość odpadów, wybierając produkty z minimalnym opakowaniem.
CHEBULA
O tym składniku robi się coraz głośniej. Wiele osób, które już stosuje kosmetyki z wyciągiem z tej ciekawej rośliny, zapewnia, że redukuje widoczność zmarszczek i zbawiennie działa na odwodnioną skórę. Chebula to drzewo, które rośnie w południowej i południowo-wschodniej Azji. Jego małe owoce bogate w medycynie ajurwedyjskiej znane są z właściwości przeciwzapalnych, detoksykacyjnych i regenerujących. Ale to nie wszystko. Dzięki swojemu silnemu przeciwutleniającemu działaniu chebula uważana jest za składnik przyszłości w pielęgnacji przeciwstarzeniowej.
SKINIFICATION
To trend, który przyszedł wraz ze wzrostem świadomości konieczności dbania o skórę głowy i zainteresowaniem naturalnymi metodami na porost włosów. Użytkownicy tej platformy dobrze wiedzą, że piękne włosy zaczynają się od zdrowego skalpu, dlatego liczba ich zapytań o „techniki masażu skóry głowy”, „czysty skalp”, „naturalne maski na porost włosów” wzrosła jeszcze w zeszłym roku o 50-80%.
Pośród tych pielęgnacyjnych perełek, TikTok, Instagram, Pinterest i Facebook pełne są pseudotrendów, które naszej skórze mogą przynieść więcej szkody niż pożytku i trzeba na nie uważać. Tylko dlatego, że jakiś trend staje się popularny, nie oznacza to, że jest skuteczny - ani nawet bezpieczny.
#slugging
Na czym polega?
Na używaniu na noc bardzo ciężkiego kosmetyku na bazie ropy naftowej (np. wazelina), który ma zapobiec utracie wody przez naskórek. Niestety ten krok to zbyt wiele dla naszych porów. Powoduje masywne wypryski, które goją się bardzo długo.
Lepiej zastąpić go tym:
Zamiast sluggingu lepiej włączyć do wieczornej pielęgnacji bogatszy w składniki odżywcze krem.
#sunscreencontouring
Ten trik zakłada nakładanie kremu z SPF tylko tam, gdzie zwykle nakłada się rozświetlacz (na czole, nosie, kościach policzkowych). W ten sposób na twarzy mają się tworzyć konturujące linie opalenizny, które pozwalają pominąć konturowanie w makijażu przez całe lato. Miejsca, które maluje się bronzerem, a niepokrywane ochroną przeciwsłoneczną, opalają się więc na potęgę. Zamiast wykonturowania mamy jednak poparzenia, przebarwienia i zmarszczki (nie wspominając o raku skóry).
Lepiej zastąpić go tym:
Wysoki filtr na całą twarz, koniec i kropka.
#tatuowaniepiegów
Używanie igieł do wprowadzania pod skórę na policzkach czy nosie kropelek henny, które mają imitować piegi. To bardzo niebezpieczny i szkodliwy trend, który może skutkować trwałymi bliznami lub silną reakcją uczuleniową.
Lepiej zastąpić go tym:
Na rynku dostępne są specjalne mazaki do malowania piegów.
Pamiętajmy, że tak jak Google nie jest najlepszym miejscem na diagnozowanie chorób, również Tik Tok czy Instagram oraz inne platformy, nie powinien być najważniejszym przewodnikiem w poszukiwaniu rozwiązań pielęgnacyjnych. W przypadku poważnych chorób skóry pomocy należy szukać w pierwszej kolejności u lekarzy dermatologów, a inspiracji i porad u wykwalifikowanych kosmetologów. Rutynę pielęgnacyjną zawsze twórzmy pod kątem wymagań skóry, a kosmetyki dobierajmy w sposób jak najbardziej spersonalizowany.